Film & Dizi ÖnerisiListeler

2019’un En Çok Konuşulan Yabancı Dizileri

instagram takipçi hilesi

2019’un son günlerinde sizlere bütün bir yıl boyunca dillerden düşmeyen en iyi yabancı dizileri listeliyoruz. İnternetteki en büyük çevrimiçi film ve dizi veritabanı olan IMDB’nin açıkladığı listeyi baz aldık. İşte yılın en çok konuşulan yabancı dizileri!

1- Chernobyl

chernobyl 1

Chernobyl, 2019 yılında bir anda gündem olarak herkesin diline düşen bir dizi olarak adını sıkça duyurmuştur. Dizi severleri meraklandırıp, kendisini izlettirmeyi başarabilen bir dönem tarihi drama türünde dizidir. 6 Mayıs 2019 tarihinde 5 bölüm olarak yayınlanan İngiliz-Amerikan yapımı mini dizidir. Amerikan HBO ile İngiliz Sky’ın ortak yapımı Chernobyl, dünya tarihinin en korkunç insan hatasını ve felaketlerini anlatır. Dizinin yaratıcısı ve senaristi Craig Mazin, yönetmeni ise Johan Renck’tir.

2- Game of Thrones

game of thrones

Televizyon tarihinin en başarılı yabancı dizileri arasında olmayı yıllar önce hak eden Game of Thrones efsanesi 2019 yılında yaptığı final sezonuyla yılın en çok konuşulanları arasında yer almayı başardı. Tabii her sezonuyla çok konuşulan bir dizi olsa bile final yapması bu durumu daha da arttırdı. Kimi sevgi ve özlemle diziyi anarken kimisi de finali beğenmeyerek olumsuz eleştirilerde bulundu. Öyle ya da böyle spoiler yememek için şekilden şekile girdiğimiz, internete bir bölümü daha sızar diye sabaha kadar beklediğimiz bir efsaneyi de bitirmiş olduk…

3- Stranger Things

stranger things

2016 yılında hayatımıza giren ABD yapımı Netflix dizisi bu yılda adından sıkça bahsettirenler arasında ilk üçe girenlerden olmuştur. 3. sezonu 2019 yılında yayınlanan bilim kurgu, korku dizisinin şimdiden 4. sezon için onay aldığı biliniyor. 2020 yılında da yine konuşulacak gibi görünen dizinin çok büyük bir kitlesi bulunmaktadır.

4- The Boys

the boys

Bu yıl yayınlanmaya başlayan The Boys dizisi, Garth Ennis ve Darick Robertson’ın aynı isimli çizgi romanından uyarlanan Amerikan süper kahraman dizisidir. Amazon Prime için yapılmış ve orada yayınlanmıştır. 8 bölümden oluşan dizi, kara mizah türünde eğlenceli bir yapım olarak geniş bir kitle tarafından sevilerek yılın en çok konuşulanlarından biri olmuştur.

5- Peaky Blinders

peaky blinders

2013 yapımı başarılı İngiliz yapımı Peaky Blinders da yılın en çok konuşulan dizilerinden birisidir. Birinci Dünya Savaşı sonrasında geçen, aynı isimli çetenin suç-drama konulu hikayesini anlatmaktadır. BBC tarafından yapılan sonradan Netflix’e transfer olan dizi bu yıl 5. sezonunu yayınladı.

6- Black Mirror

black mirror

2011 yılında hayatımıza giren distopik, bilimkurgu dizisi Black Mirror, bu yıl 5. sezonuyla izleyiciyle buluştu. Birbirinden bağımsız konu ve kişilerden oluşan dizinin genel türü aynı olsa da bölümler arasında drama, hiciv, macera gibi değişiklik gösterebiliyor.

7- The Umbrella Academy

the umbrella acamey

Bir amerikan süper kahraman dizisi daha olan The Umbrella Academy, Netflix için Steve Blackman ve Jeremy Slater tarafından geliştirilmiştir. 10 bölümlük birinci sezonunu bu yıl Şubat ayında yayınladıktan sonra 2. sezon için çekimlere başlanmıştı bile. Bilim kurgu, kara mizah ve aksiyon türündeki dizi Dark Horse Comics’in aynı isimli çizgi romanından uyarlanmıştır.

8- Breaking Bad

breaking bad

2008 ve 2013 yılları arasında yayınlanan ve gerçekten başarılı yabancı dizilerin başında gelen Breaking Bad dizisi bu yılın en çok konuşulan dizilerinden olmayı başardı. Sevenleri diziyi çok özlediğinden değil tabii, Netflix’te yayınlanan El Camino: Bir Breaking Bad filmi yayınlandığından dolayı… Adından da anlaşılacağı gibi bir Breaking Bad filmi olan El Camino, Breaking Bad’in sonrasını anlatmaktadır. Jesse Pinkman’lı film uzun bir aradan sonra sevenlerine çok iyi gelmiştir.

9- Carnival Row

carnival row

2019’un Ağustos’unda Amazon Prime’da yayınlanmaya başlayan Carnival Row, neo-noir tarzda bir dizidir.  Orlando Bloom ve Cara Delevingne’in başrollerinde yer aldığı filmde en çok konuşulan diziler listesinde ilk 10’a başarıyla girebilmiştir.

10- Mindhunter

mindhunter

2017 yılında Netflix’te başlayan suç drama dizisi Mindhunter, bu yıl 2. sezonunu yayınlamıştır. Amerikan yapımı olan dizinin yapımcılığını üstlenen isimler arasında  David Fincher ve Charlize Theron vardır. Dizi 2019 yılında oldukça popüler olmuş ve sevilen dizilerden biri haline gelmiştir.

Listenin geri kalanı:

11. Dark

12. True Detective

13. Sex Education

14. Money Heist / La Casa de Papel

15. Westworld

16. The Handmaid’s Tale

17. Vikings

18. When They See Us

19. Watchmen

20. Good Omens

Fragmanları

https://www.youtube.com/watch?v=YEG3bmU_WaI

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu