Deprem

17 Ağustos Depremi Anma Mesajları ve Sözleri

instagram takipçi hilesi

17 Ağustos Depremi Anma Mesajları ve Sözleri! Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın batı kesiminde uzanan Türkiye’nin kuzey bölgelerini etkileyen Gölcük Depremi, 17 Ağustos 1999 Salı günü gece yarısı saat 03:01’de başladı ve 45 saniye boyunca devam etti.

Depremin ana merkezi Kocaeli’nin Gölcük ilçesi, İzmit ilçesi olarak tespit edildi. Depremin büyüklüğü ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) tarafından Richter ölçeğine göre 7.6 olarak belirlendi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 7.8 olarak ölçtü.

Ancak günümüzde genel olarak depremin büyüklüğü, ilk duyurulduğunda değer olan 7.4 olarak kabul edilmekte ve bu değer kullanılmaktadır. 17 Ağustos 1999 Depremi, Kandilli Rasathanesinin açıklamış olduğu verilere göre büyüklüğe göre Türkiye’de görülen en büyük ikinci depremi olarak kayıtlarda yerini aldı. Sarsıntının derinliği 17 kilometre olarak belirlendi. Yer kabuğunun sağa doğru hareket ettiği ve 120 kilometre uzunluğundaki bir çizgi boyunca kırıldığı tespit edildi.

17 Ağustos günü tüm Türkiye çok acı bir sabaha gözlerini açtı. Gazeteler ve televizyonlarda sadece tek bir haber vardı. O günlere ait gazete manşetlerini sizler için derlemiştik. “17 Ağustos 1999 Depremi, O Günlerin Gazete Manşetleri” ile ilgili yazımıza gidebilirsiniz.

17 agustos depremi anma mesajlari 1

17 Ağustos Depremi Anma Mesajları ve Sözleri

Bazı acılar vardır, tarif edilemez…

Aradan geçen yıllara rağmen acılar tazeliğini koruyor. Kaybettiğimiz her vatandaşımızın acısı içimizi sızlatmaya devam ediyor. 17 Ağustos Gölcük depremin de hayıtını kaybedenlere rahmetle ve duayla…

Biz yerle bir olmuş bir şehrin çocuklarıyız. Unutmadık, unutmayacağız…

Ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden biri olan 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin 21. yılında, yaşama veda eden tüm vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, sevdiklerini kaybeden ailelerin acılarını paylaşıyorum.

45 yıl gibi geçen 45 saniye Sarılmaya yüz tutmuş yaralar… Yalnız kalan kalpler 17 Ağustos 1999 tarihin en uzun sahnesi…

Biz çocuktuk çocuk aklımızın almayacağı acılara şahit olduk Bir daha yaşanması dileğiyle…

Öyle bir gece düşünün ki; İyi geceler diye öptüğünüz annenizi, babanızı, küs arkadaşınızı, kapı önündeki köpeğinizi bulamayacaksınız. En uzun gece. 45 saniye… 18 bin 373 can.

Birçok akrabamızı, yakınımızı, komşumuzu, dostumuzu kaybettik Gölcük’te … Nasıl unutulur? İmkânsız. Mekanları cennet olsun. Allah bir daha yaşatmasın İnşallah!

17 Ağustos depreminde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Bütün geçmişlerimizin ruhları için “El Fatiha”

Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Allah ülkemize bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Yaşamayan bilemez. Rabbim bir daha böyle 17 Ağustos acıları göstermesin. Aramızdan ayrılanların mekânı cennet olsun…

17 Ağustos 1999’da Gölcük Depremi’nin yıl dönümünde bir kez daha hüznü ve acıyı kalplerimizde hissediyoruz. 17 Ağustos 1999’da yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı Allah’tan rahmet ve hasretle anıyor, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.

17 agustos depremi anma mesajlari 3

17 Ağustos kara gece unutmadık!

45 saniye hiç bu kadar uzun ve yıkıcı olmamıştı.

Öyle bir acıydı ki. Allah’ım bir daha yaşatma, bir daha öyle bir gece görmeyelim. Marmara depreminde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dilerim. 17 Ağustos Unutulmaz!

Büyük acıların yaşandığı 17 Ağustos 1999 depreminde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Rabbim milletimize, devletimize bir daha böyle büyük acılar yaşatmasın.

21 Aralık’ı en uzun gece bilirdik, ancak 17 Ağustos gecelerin en uzunuydu yaşamayan bilmez.

21 yıl oldu o geceden bu zamana. Zor günlerdi. Kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

O bitmeyen 45 saniye hala ruhumu sallıyor… “sesimi duyan var mı” lar kulağımdan hiç silinmiyor… yıllar geçiyor, acısı da korkusu da geçmiyor.

17 Ağustos Depremi Anma Mesajları İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu