Özel Günler

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü Mesajları!

instagram takipçi hilesi

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü! 2020 yılında, dünya genelinde 160 milyon çocuk işçi vardı. Bunların 63 milyonu kız, 97 milyonu erkek çocuktu. Bu, her 10 çocuktan 1’inin çocuk işçi olarak çalıştığını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), “Çocuk İşçiliğini Ortadan Kaldırmak için Evrensel Sosyal Koruma” temasını tanıttı.

Yoksullukla mücadele, çocuk işçiliğinin önlenmesi ve ortadan kaldırılması için sosyal koruma büyük önem taşıyor. Sosyal koruma, insan haklarına saygı ve ailelerin kriz zamanlarında çocuk işçiliğine başvurmalarını engellemede güçlü bir araç olarak kabul edilir.

Ancak, Covid-19 krizi, ekonomik zorluklar ve okulların kapanması gibi faktörler, çocuk işçilerin sayısının 2000 yılından sonra ilk kez artmasına yol açtı. Covid-19 salgını öncesinde, çocuk işçiliğiyle mücadelede önemli ilerlemeler kaydedilmiş ve 20 yılda 94 milyonluk bir azalma görülmüştü. Ancak günümüzde, 1.5 milyar çocuk, sosyal koruma almadan yaşamını sürdürmektedir.

Küçük yaşta çalışan çocukların yarısından fazlası 5-11 yaş arasındaki çocuklar. 5-17 yaş arası çocuklar arasında tehlikeli işlerde çalışanların sayısı 2016’dan bu yana 6.5 milyon artarak 79 milyona kadar ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 yılında açıkladığı verilere göre, 15-17 yaş grubundaki çocukların iş gücüne katılma oranı %16,2. Cinsiyete göre bakıldığında, bu oran erkek çocuklar için %23,4, kız çocuklar için ise %8,6 olarak tahmin ediliyor. Türkiye genelinde bugün tahminen en az 2 milyon çocuk işçi bulunuyor.

12 Haziran günü ise çocukların çalışmak yerine okullara gitmelerini teşvik etmek ve çocuk işçiliğinin önüne geçerek farkındalık yaratmak için seçilmiş bir gündür.

12 haziran dunya cocuk isciligine karsi mucadele gunu 2

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü Mesajları

“Her çocuğun hak ettiği özgürlüğü ve eğitimi alabilmesi için çocuk işçiliğine hayır! Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde farkındalığı artırmak için birlikte mücadele edelim.”

“Çocuklar oyun oynamalı, çalışmamalı. Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde bu gerçeği hatırlayalım ve çocuk işçiliğine son verelim.”

“Geleceğimizi kurtarmak için bugünün çocuklarına sahip çıkmalıyız. Çocuk işçiliğine dur demek hepimizin görevi!”

“Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde, her çocuğun eğitime, sevgiye ve oyun hakkına sahip olduğunu unutmayalım. Çocuk işçiliğini durduralım!”

“Çocukların yeri fabrikalar değil, okullar ve oyun alanlarıdır. Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde çocuk işçiliğine son vermek için el ele verelim.”

“Bir çocuğun geleceği, bizim bugün gösterdiğimiz özenle şekillenir. Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde çocuk işçiliğine karşı duralım.”

“Her çocuk özgürce hayal kurma hakkına sahiptir. Çocuk işçiliğine hayır diyerek bu hayalleri koruyalım. Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde farkındalığı artırın.”

“Çocukların çalışmak zorunda kalmadığı, mutlu ve özgür bir dünya için birlikte mücadele edelim. Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde sesimizi yükseltelim.”

“Çocuk işçiliğine karşı durmak, insanlığın onurunu korumaktır. Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde bu onurlu duruşu hep birlikte sergileyelim.”

“Her çocuğun hayatını öğrenerek ve oynayarak geçirmeye hakkı var. Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü’nde bu hakkı savunalım.”

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğine Karşı Mücadele Günü İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu