Politika

11 Eylül Saldırıları İle İlgili Ortaya Atılan 6 Komplo Teorisi!

instagram takipçi hilesi

11 Eylül Saldırıları İle İlgili Ortaya Atılan 6 Komplo Teorisi! El Kaide lideri Usame bin Ladin tarafından kontrol edilen, 19 saldırganın ele geçirdiği 4 uçakla ABD’de gerçekleştirdiği intihar saldırılarının üzerinden uzun yıllar geçti. 11 Eylül olaylarından bu kadar zaman geçmiş olmasına rağmen, terör saldırılarına dair komplo teorileri hala tartışılmaktadır.

Saldırganlar, kaçırdıkları üç yolcu uçağı ile Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrindeki Dünya Ticaret Merkezi kulelerine ve Washington’da bulunan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) binasına intihar saldırıları düzenledi. Dördüncü kaçırılan yolcu uçağı ise içindeki yolcular ve mürettebatla birlikte Pensilvanya eyaletinin Shanksville şehri yakınlarında düştü.

Dördüncü uçağın kokpite girmeye çalışan yolcular ve mürettebat tarafından ele geçirilme girişiminde bulunmasının ardından, saldırganlar tarafından hedeflerine varmadan düşürüldüğü tahmin edilmektedir. ABD topraklarında gerçekleşen ve yaklaşık 3 bin kişinin ölümüne, 6 binden fazla kişinin de yaralanmasına neden olan 11 Eylül saldırıları, en ölümcül terör saldırısı olarak tarihe geçmiştir.

Bu saldırının üzerinden 22 yıl geçmiş olmasına rağmen, hala birçok insan, özellikle internet üzerinde dolaşan komplo teorilerine inanmaktadır. Bizde bu yazımızda sizlere en çok üzerinde durulan 6 komplo teorisinden bahsedeceğiz.

11 eylul saldirilari ile ilgili 6 komplo teorisi 4

11 Eylül Saldırıları İle İlgili Ortaya Atılan 6 Komplo Teorisi!

SORU 1: İsrail, 11 Eylül saldırıları öncesinde Dünya Ticaret Merkezi’nde çalışan Yahudilere bir uyarıda bulundu mu?

KOMPLO TEORİSİ: Saldırıyı ABD’nin Arap ülkeleri ile savaşa sürüklemek isteyen İsrail’in gerçekleştirdiği iddiası var. Bu teoriyi savunanlar, saldırının gerçekleştiği gün Dünya Ticaret Merkezi’nde çalışan 4 bin Yahudi’nin İsrail’in gizli servisi Mossad tarafından işe gitmemeleri yönünde uyarıldığını öne sürmüşlerdir.

CEVAP: İddialı rakam, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın saldırıların gerçekleştiği bölgelerde yaklaşık 4 bin Yahudi bulunabileceği yönündeki açıklamasından çıkarılan, bağlamından koparılmış bir ifadedir. Hatta İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, 2010 yılında yaptığı bir konuşmada bu komplo teorisini gerçekmiş gibi sunmuştu. Ancak, 11 Eylül saldırılarında ölenlerin yüzde 10’unun Yahudi olduğu şeklinde ifade edilmektedir. Bu kurbanlar arasında birkaç İsrail vatandaşı da bulunmaktadır. Eğer iddia gerçek olsaydı ölen kişiler arasında hiç İsraiili ve yahudi olmazdı.

SORU 2: Neden Pensilvanya’daki kaza yeri o kadar küçüktü ve uçağın enkazı neden görünmüyordu?

KOMPLO TEORİSİ: United Havayolları’na ait 93 sefer sayılı uçağın bir füze ile vurulduğu iddia ediliyor. Bu uçağın havada parçalanması nedeniyle enkazının geniş bir alan üzerine yayıldığı savunuluyor.

CEVAP: Uçağın enkazının olduğu söylenen fotoğraflar mevcut. Bununla birlikte, yolcuların saldırganlara karşı isyan ettiğini ve saldırganların bu nedenle uçağı kasıtlı olarak düşürdüğünü kanıtlayan kokpit ses kayıtlarına ulaşıldı. Enkazın ağırlıklı parçalarının geniş bir alana yayıldığına dair ilk teoriler yanlış çıktı. Gerçekte, uçağın hafif parçaları rüzgarın etkisiyle yaklaşık 2 kilometrelik bir alana savrulmuştu. ABD ordusu, yolcu uçağının vurulması yönünde bir emir vermemişti.

11 eylul saldirilari ile ilgili 6 komplo teorisi 5

SORU 3: Dünyanın en güçlü hava kuvvetlerine sahip olduğu kabul edilen ABD, neden kaçırılan 4 uçağa müdahale edemedi?

KOMPLO TEORİSİ: Komplo teorisine göre, dönemin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, orduya uçaklara müdahale edilmemesi üzere emir verdi.

CEVAP: Saldırılar, oldukça nadir görülen eş zamanlı çoklu uçak kaçırma eylemi ile gerçekleştirildi. Uçakların hava trafik kontrol radarları tarafından takip edilebilmesi için kullanılan “transponder” adlı cihazlar kasıtlı olarak kapatıldı veya değiştirildi. Uçaklar, kaçırılma ya da telsiz arızası gibi acil durumlarda pilotların hava trafik kontrol merkezine farklı kodlarla bilgi vermesini sağlayan transponder üzerinden iletişimi engellendi. Bunun yanı sıra, aynı gün ABD Hava Savunma Komutanlığı rutin bir askeri eğitim tatbikatı düzenliyordu. Hava trafik kontrolörü Colin Scoggings, sürekli olarak orduyla iletişim halindeydi ve ordu tarafından herhangi bir tepkisizlik görmemişti. Ancak ordu ile Federal Havacılık Kurulu (FAA) arasında iletişim kesintileri yaşandı. Ayrıca, ordunun ekipmanları yetersizdi ve Soğuk Savaş dönemindeki tehditlere karşı okyanus üzerinden gelebilecek saldırılara karşı hazırlıklıydı.

SORU 4: İkiz kuleler, birkaç katında bir veya iki saat süren yangınların ardından nasıl oluyor da bu kadar hızlı bir şekilde kendi içlerine doğru yıkılıyor?

KOMPLO TEORİSİ: İkiz kulelerin kontrollü patlama yöntemiyle yıkıldığı iddia ediliyor. Bu teoriyi savunanlar, kulelerin çöküşünün sadece 10 saniye sürdüğünü ve bu süreyi bir kulede 56 dakika, diğerinde ise 102 dakika süren yangınlarla karşılaştırıyorlar. Ayrıca çökme öncesinde duyulan patlama seslerine ve alt katlardaki şiddetli enkaz püskürmelerine dikkat çekiyorlar.

CEVAP: Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün yürüttüğü kapsamlı soruşturmaya göre, uçaklar kulelerin destek kolonlarına zarar verdi ve yangınları önlemeye yönelik ekipmanları devre dışı bıraktı. Uçaklardaki 37 bin litreden fazla jet yakıtı, yangınların birçok kata yayılmasına neden oldu. Sıcaklık, 1000 santigrat dereceye kadar yükseldi. Bu da katların çökmesine ve çevredeki kolonların eğilmesine yol açtı ve patlamalara benzer seslere neden oldu. Kontrollü yıkım genellikle aşağıdan yukarıya doğru gerçekleştirilirken, İkiz Kuleler’deki çökme tepeden başladı. Ayrıca, kulelerin enkazı üzerinde yapılan ayrıntılı incelemelere rağmen patlayıcı madde kullanıldığına, kontrollü patlamanın işaretlerine ve kolon ya da duvarların kesildiğine dair herhangi bir bulgu bulunamadı.

11 eylul saldirilari ile ilgili 6 komplo teorisi 2

SORU 5: Amatör bir pilotun bir yolcu uçağına karmaşık bir manevra yaptırabilmesi ve dünyanın en güçlü ordusunun merkezine girip iki binaya çarpması nasıl mümkün oluyor? Ayrıca, bu olay olası bir uçak kaçırma haberinin çıkmasından sadece 78 dakika sonra gerçekleşmesine rağmen nasıl gözden kaçırılıyor?

KOMPLO TEORİSİ: Bazı teoriler, Boeing 757 tipi bir yolcu uçağının Pentagon binasına çarpmadığını, bunun yerine bir füze, küçük bir uçak ya da insansız hava aracıyla gerçekleştirildiğini ileri sürüyor. Ancak Amerikan Havayolları’na ait 77 sefer sayılı uçuşundaki yolcu uçağının kullanıldığına dair artan kanıtlarla birlikte, bazı komplo teorisyenleri bu kez uçağın karmaşık bir manevrasını gündeme getirerek saldırının El Kaide üyeleri tarafından değil, Pentagon’un kendi inisiyatifiyle gerçekleştirildiğini iddia etmeye başladı.

CEVAP: Uçağın enkazına, karakutular dahil olmak üzere, ulaşıldı ve FBI tarafından kayıt altına alındı. Enkazı gösteren fotoğraf ve videolara erişim mümkün. Uçaktaki yolcu ve mürettebatın cansız bedenlerine ulaşıldı ve kimlikleri DNA incelemeleri ile doğrulandı. Ayrıca, uçağın Pentagon’a yönelik saldırısı sırasında tanık olan görgü tanıkları da mevcut.

11 eylul saldirilari ile ilgili 6 komplo teorisi 3

SORU 6: Uçakların çarpmadığı bir gökdelenin nasıl oluyor da bu kadar hızlı ve simetrik bir şekilde yıkıldığı sorusu akla geliyor.

KOMPLO TEORİSİ: Dünya Ticaret Merkezi kompleksine ait olan 7 numaralı gökdelenin, patlayıcı ve yanıcı maddeler kullanılarak kontrollü bir şekilde yıkıldığı iddia ediliyor.

CEVAP: Bu teori, bina sahibi Larry Silverstein’in bir televizyon röportajında kullandığı “Çekin” (Pull it) ifadesine dayandırılmıştır. Zira bu ifade binanın kontrollü bir şekilde yıkılması emri olarak yanlış yorumlanmıştır. Ancak Silverstein, aslında itfaiyecilerin binadan çekilmeleri gerektiğini belirtiyordu. Resmi açıklamalara güvenmeyen bazı bilim insanları ise olay yerinden topladıkları dört ayrı toz örneğini incelediklerini ve ısıtıldığında şiddetli patlamalara neden olan alaşımları bulduklarını iddia etmişlerdir. Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nün yürüttüğü soruşturma ise binanın kontrolsüz bir şekilde alev alan yangınlar sonucu çöktüğü sonucuna varmıştır.

11 Eylül Saldırıları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu