Tarih

1 Eylül Dünya Barış Günü Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dünya Barış Günü
Dünyada barışı korumak ve barışın önemini vurgulamak amacıyla her yıl 1 Eylül tarihinde Dünya Barış Günü kutlanıyor. Tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan bu önemli gün özellikle insanlık tarihinde kanlı sahneler yaşanmasına neden olan savaşları hatırlatıyor ve barışın ne kadar önemli bir olgu olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Peki 1 Eylül Dünya Barış Günü nedir? Tarihi açıdan neden bu kadar önemlidir? Gelin her yıl kutlanan bu günün önemine daha yakından bakalım.

1 Eylül Dünya Barış Günü

Geri dönüp 20. yüzyıla şöyle bir göz attığımızda aslında insanlık tarihinin en vahşet dolu savaşının bu dönemlerde başladığını görebiliyoruz. O dönemlerin Almanya’sı Hitler rejimi kontrolü atındayken pek çok ülkeye savaş açmıştı. Özellikle Yahudilere uygulanan vahşet dolu işkenceler ve kanlı soykırımlar günümüzde hala izlerini koruyor.

dunya baris gunu 2 1

Takvimler 1 Eylül 1939 tarihini gösterirken Hitler yönetimindeki Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle dünya tarihinin en kanlı savaşlarından bir tanesi olan 2. Dünya Savaşı başladı. Savaş sadece Polonya’nın işgaliyle sınırlı kalmayarak birçok ülkeye sıçradı.

dunya baris gunu 3 1

Hitler Almanya’sı döneminde yaşanan bu kanlı olaylar insanlık tarihinde hala geçmek bilmeyen bir iz bıraktı. 2. Dünya Savaşı’nın da başlamasına neden olan bu olaylar insanların hala 1. Dünya Savaşı döneminde yaşananlardan ders çıkarmadığının en büyük göstergesi.

Bu nedenle barışın önemini vurgulamak ve barışın insanların canını, haklarını ve özgürlüğünü temin eden önemli bir olgu olduğunu her yıl hatırlatmak için 1 Eylül tarihi Dünya Barış Günü olarak belirlendi. Her yıl düzenli olarak anılan 1 Eylül Dünya Barış Günü mesajları ve çeşitli etkinliklerle dünya çapında kutlanmakta.

dunya baris gunu 4

1 Eylül Dünya Barış Günü Tarihçesi

1 Eylül Dünya Barış Günü ilk kutlanmaya başladığında farklı bir tarihte kutlanmaktaydı. İlk olarak 1981 yılında Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla her yıl eylül ayının üçüncü salı günü kutlamaların yapılmasına karar verildi. İlk kutlanmaya başladığı dönemde Uluslararası Barış Günü adıyla kutlamalar yapılmaktaydı.

Ancak daha sonrasında tekrar Birleşmiş Milletler tarafından 7 Eylül 2001 tarihinde alınan kararlar doğrultusunda 21 Eylül’de kutlamalar yapılmaya başlandı. Kutlamalar kapsamında her 21 Eylül’de BM Merkezi’nde Barış Çanı çalınmaya başlandı.

Barış Çanı’nın en önemli özelliği ise dünyanın her yerinden çocukların topladığı madeni paralarla üretilmiş olması. Japonya tarafından özel olarak üretilen bu çanın üstünde ise ‘Yaşasın Tam Dünya Barışı’ yazıyor.

Uzun bir dönem 21 Eylül tarihinde kutlanan Dünya Barış Günü bilhassa Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı’na üye olan ülkelere dünya barışının önemini her yıl hatırlatmak amacıyla 2. Dünya Savaşı’nın da başlangıç tarihi olan 1 Eylül’de kutlanmaya başladı.

1 Eylül Dünya Barış Günü’yle İlgili Videolar

Elifnur Özcan

Yaklaşık 5 senedir aktif olarak içerik yazarı olarak çalışmaktayım. Çok sayıda web sitesi için çeşitli konularda içerikler hazırladım. Ancak özellikle bilgi verici ve okuyucuya birşeyler katacak içerikler hazırlamaktan keyif duyuyorum. MaksatBilgi ailesine henüz yeni katıldım. Ancak işinize yarayacak ve okurken keyif alacağınız içerikler hazırlayacağıma inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu