Yerli Kadın Ünlüler

Züleyha Ortak Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Züleyha Ortak
Tam adı: Züleyha Ortak
Doğum tarihi: ??. ??. 1987
Doğum yeri: Kumkapı, İstanbul, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Burcu: 
Ailesi: 
Sevgilisi: —
Mesleği: Şarkıcı, Sunucu
Aktif Yılları: 2007 yılından bu yana
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Züleyha Ortak Kimdir? Züleyha Ortak, şarkıcı ve sunucudur.

Züleyha Ortak, 1987 senesinde İstanbul, Kumkapı’da dünyaya gözlerini açtı. Aslen Bitlis’in Mutki ilçesinden olduğu biliniyor. Ailesi o doğmadan önce İstanbul’a taşındı. Dedesi bölgede tanınan bir imam, anne ve babası da hacıdır. Aile üyeleri Türkçe, Zazaca ve Kürtçe konuşabiliyordu.

Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Bölümü‘nde tamamladı. Üniversite okuduğu dönemlerde hem part time olarak konservatuvar eğitimi aldı hem de Zülfü Livanelinin asistanlığını yaptı. Asistanlık yaptığı dönemde Zülfü Livaneli‘nin yanında bir kaç şarkı söyledi.

Livaneli, ondaki yeteneği fark etti ve Cemil Topuzlu sahnesinde ona da yer verdi. “Yiğidim Aslanım” şarkısını Kürtçe olarak seslendirdi ve büyük beğeni aldı. 2007 yılının Aralık ayında asistan oldu. Ardından TRT Şeş‘te Kürtçe dublajlar yaptı.

Birinci albümünü 2010 yılının Kasım ayında “On Dilde Merhaba” adı ile çıkardı. Zülfü Livaneli‘nin şarkılarını seslendirdiği bu albümü büyük beğeni aldı. İkinci albümü “Benden – Kadın Ağzı Türküler” ve unutulmaya başlanan kına ve düğün şarkılarının yer aldığı üçüncü albümü olan “Gelin Kınası” isimli albümleri de büyük ilgi gördü.

Ortak, 2012 senesinde Habertürk TV ekranlarında “Müzik Evi” adlı bir programı sundu. 2015 yılında TRT 1’de yayınlanan “İyi Fikir” adlı programında sunuculuğunu yaptı. 2017 senesinde  iki sezon süren “Gelin Kınası” isimli bir programı hem hazırladı hem de sundu. 2019 senesinin bahar aylarında Behzat Gerçeker ile beraber “Sınırsız Ezgiler” adlı programı sundu. En son sunduğu program TRT Müzik ekranlarında yayınlanan “Gelin Kınası” isimli programdır.

Züleyha Ortak, 14 Mart 2022 günü TV 8 ekranlarında magazin severler ile buluşan ve Müge Dağıstanlı ile Gülşen Yüksel‘in beraber sunduğu “2. Sayfa” isimli programa konuk olarak katıldı.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu