Zona Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığı, ciltte ağrılı bir döküntü ya da kabarcık oluşumuna neden olan viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Su çiçeğine neden olan varicella-zoster virüsünden kaynaklanır. Döküntü en sık vücudun bir bölgesinde bir dizi döküntü ya da kabarcık olarak ortaya çıkar. Zaman zaman su çiçeği ile karıştırılmaktadır. Zona enfeksiyonu, su çiçeğine göre daha az bulaşıcıdır.

 Zona Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Zonanın belirtileri şunlar olabilir;

 • Ateş
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Yorgun hissetmek
 • Işığa duyarlılık
 • Mide bozukluğu

İlk belirtilerden bir süre geçtikten sonra başka belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler şunlar olabilir.

 • Cildin bir bölgesinde kaşıntı, karıncalanma ya da yanma hissi
 • Etkilenen bölgedeki ciltte kızarıklık
 • Cildin küçük bir bölgesinde artan döküntü
 • Açılan ve ardından kabuklanan sıvı dolu kabarcıklar
 • Etkilenen cilt bölgesinde hafif ila şiddetli ağrı

 Zona Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zonanın Nedenleri Nelerdir?

Zona hastalığı, su çiçeğine sebep olan varicella-zoster adlı bir virüsünden kaynaklanır. Bu sebeple de sık sık su çiçeği ile karıştırılır. Fakat aralarında bazı farklar vardır. En belirgin fark zonanın daha az bulaşıcı olmasıdır.

Zonanın neden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Bilinene göre yaşlandıkça bağışıklık sistemi kuvvetin azalmasından dolayı kaynaklandığı bilinmektedir.

Zonanın Teşhisi

Zona, döküntülerin vücuda dağılma şekli ile teşhis edilebilir. Zona döküntüsü kabarcıkları genellikle vücudun bir tarafında bir bant halinde görülür. Zona ayrıca bir laboratuvarda kabarcıklardan gelen sıvının alınması ya da sürüntü örneği ile teşhis edilebilir.

Zonanın Tedavisi

Zona hastalığı için spesifik bir tedavi yoktur. Ancak belirtileri azaltmak  için tedaviler vardır. Antiviral ilaçlar, özellikle ilk zona belirtisinden 72 saat sonra başlanırsa, rahatsızlığı hafifletebilir ve belirti süresini azaltabilir. Asetaminofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar veya ibuprofen gibi steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar hafif ağrının giderilmesinde etkili olabilir. Döküntünün bakteriyel enfeksiyonlarını tedavi etmek için antibakteriyel ajanlar verilebilir.

Önemli: Yukarıda anlatılanlar tamamen bilgi amaçlıdır. Kesinlikle teşhis ya da tedavi amacı ile kullanılamaz.

 Zona Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zona Hastalığı ile ilgili videolar


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi
Kapalı
Başa dön tuşu