Yaşam

Zipline Nedir?

instagram takipçi hilesi

Ekstrem sporlar arasında yer alan son yılların en popüler aktivitelerinden birisi Zipline’dır. Özellikle gençler arasında çok yaygın ve popüler olan bu spor yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de çok yaygındır. Kamping ve mesire yerlerde yapılan bu eğlenceli sporda doğanın güzellikliğini en güzel şekilde hissedebilmektesiniz. Peki bu kadar eğlenceli olan bu ekstrem spor Zipline nedir?

zipline nedir

Zipline Nedir?

İpte kayma olarak bilinen yaygın ve orijinal ismi zipline olan, yüksek bir noktadan başlayarak daha alçak bir noktaya gerilmiş olan çelik halat veya iplerle kayma sporudur. Bir noktadan, daha alçak olan noktaya bağlanmış halat vasıtasıyla emniyet kemeri gibi koruyucu giyilerek kişinin kendi ağırlığı ve yerçekimi aracılığıyla kayılır.

Tekerlekli bir makara halat veya iplere bağlanarak hızlanma sağlanır. 300 – 400 metre uzunluğundaki bir zipline hattı boyunca eğime bağlı olarak saatte 50–60 km hıza ulaşılabilmektedir. Hattın oluşturduğu yolun sonunda yaylı bir fren sistemiyle ya da otomatik fren sistemi sayesinde durma işlemi sağlanır.

zipline nedir

Dünyada Zipline

Dünya çapında da Zipline en çok yapılan ve sevilen sporlardan birisidir. Birçok ülkede ve bölgede Zipline’a özel alanlar kurulmaktadır. Dünyanın ilk en yüksek, en uzun ve haliyle en hızlı Zipline’i Güney Afrika yapılmıştır. Bu Zipline’in yüksekliği 280 metrede kurulmuştur. Uzunluğu 2 km olan hattın en yüksek hızı saatte 160 km’ye ulaşmaktadır. Ancak git gide popülerleşen bu spor en büyük ziplene’a sahip Güney Afrika’dakinin elinden rekoru önce Porto Riko ardından Birleşik Arap Emirlikleri almıştır.

Dünyanın en uzun hattına sahip olan 2.83 kilometrelik uzunluğuyla Porto Riko’nun ardında BAE’nin en yüksek dağı olan Jebel Jais’te 1680 metre yükseklikte kurulan Zipline hattı kurulmuştur. Bu hat üzerindeki yolculuk tam 3 dakika sürmektedir. Göklerde güvenli şartlarda uçmayı isteyenlerin tercih ettiği bu spor oldukça ilgi görmektedir.

zipline nedir 3 685x456

Türkiye’de Zipline’ın Yapıldığı Yerler

Dünyanın çeşitli yerlerine kurulan hatların ardından ülkemize de gelen bu ekstrem spor, günümüzde birçok yerde yapılmaktadır. En popülerlerinden birisi Ilgaz Dağı’nda 640 metrelik uzunluğuyla Kadıntepe Tabiat Parkı’nın içinde yer alır. Bu hat ormanlıklardan derin vadi içine giden doğa üstü bir macera sağlar.

Zipline’in en çok yapıldığı bölgelerden birisi de Karadeniz Bölgesi’dir. Artvin’de yer alan en popüler hat Borçka Baraj Gölü’nün üzerinden başlamaktadır. 35 metre yüksekliğinde yapılan bu hattın gidiş dönüş uzunluğu 750 metredir.

Bu alanların haricinde Türkiye’de Erzurum, Antalya Kemer’de bulunmaktadır. Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan parkur ise Göynük Kanyon’unda bulunur ve ülkenin en büyüğü olma özelliği taşır.

Dünyanın her yerinden zipline macerası

https://www.youtube.com/watch?v=D0zO2rTsELc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu