Zihnimizi Arındırmanın 30 Saniyelik Yolu

Su hayatımız için çok önemli bir yeri olduğunu elbette biliyoruz. Yaşam kaynağımız olan suyun önemiyle ilgili olarak daha önceki bu yazımızda bakabilirsiniz deyip konumuza geçmek istiyorum. Suyun faydaları arasında, hem ruhsal hem de fiziksel olarak tedavi yöntemi olduğunu da duymuşsunuzdur. Fiziksel tedaviler ise ; su yogası , termal terapiler, su altı fizik tedavileri gibi örnekleyebiliriz.

 Zihnimizi Arındırmanın 30 Saniyelik Yolu

Suyun bir özelliği daha çıktı. Sakinleşmek için saatlerce duş almanın anlamının gerek olmadığı ortaya çıktı.  Toronto Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde yapılan araştırma da bu gerçeği desteklemekte.

Toronto Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre el yıkamak, daha esnek düşünmemize ve önceliklerimizi daha kolay belirlememize yardımcı oluyor. 

 Zihnimizi Arındırmanın 30 Saniyelik Yolu

Peki Nasıl ?

Ortaya koyulan araştırmaya göre araştırmacılar, araştırmaya katılan katılımcıların  “sağlıklı seçimler yapmak” gibi belirli bir hedefe sabitlendiği testler gerçekleştirildi. Bu sırada da katılımcılara kelime oyunları ve anketler  yaptı. Misal bazı katılımcılardan kendilerine verilen görevler sonrasında ellerini bez ile temizlemesi istendi. Katılımcılar mendil yardımıyla ellerini temizlerken, onlardan istedikleri konuyu düşünmelerini istediler ve bunu yaparken zorlandılar. Hatta zamanla dikkatleri başka yerlere dağıldı göründü.

 Zihnimizi Arındırmanın 30 Saniyelik Yolu

Öte yandan araştırmayı yapan öğrenciler, ellerini mendil ile  (ıslak bez ile) temizleyen katılımcılara , işlemler sonrasında kendilerine teklif edilen çikolata ve granola arasında çikolatayı tercih ettiği gözlendi.

Peki tüm bu sonuçlar neyi gösteriyor?

 Zihnimizi Arındırmanın 30 Saniyelik Yolu

Yapılan araştırmalar sonucuna göre peçe ile elleri temizlemek yerine ellerimizi su ile yıkamak , kafamızdaki düşüncelere daha hızlı ve daha kolay odaklanmamızı sağlıyor.

Karar Verirken…

O an bir şeyin kararını verecekseniz , ellerimizi yıkamamız o anda bakış açımızı değiştiriyor ve olaylara daha rahat bakmamıza , kararı daha sakin vermemizi sağlıyor.

Odaklanma Sorununda…

Aynı şekilde  odaklanmanızı engellediğini düşündüğünüz anlarda ellerinizi yıkamak,bakış açınızı değiştirmenize yardımcı oluyor. Fiziksel temizliğin  “suçluluk” gibi duygulardan arınmanıza da destek olduğunu kanıtlıyor.

Toparlayacak olursak bu araştırma ile fiziksel olarak kirlerden kurtulmak psikolojik olarak “yeni bir sayfa açmak” anlamına geldiğini söyleyebiliriz.


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi
Kapalı
Başa dön tuşu