Kişisel GelişimMental Sağlık

Zihinsel Dayanıklılık Nedir? Nasıl Arttırılır?

instagram takipçi hilesi

Zihinsel dayanıklılık, bir bireyin hayatta karşısına çıkan tüm sorun, sıkıntı, engel, başarısızlık ve kötü koşullara karşı kendine olan öz güvenini kaybetmeden başa çıkma özelliğidir. Beyninizin tekrar en üst viteste çalışması için ve zihinsel dayanıklılığınızı arttırmak için okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

zihinsel dayanıklılık 1

Zihinsel Dayanıklılık Nasıl Artırılır?

Bunlar, fazla uyumadığınız, yemek yediğiniz veya egzersiz yaptığınız zaman gibi, kabul edilmeyen basit şeyler olabilir. Bunların beyninizde ve zihinsel dayanıklılığınız üzerinde büyük bir etkisi vardır

İşte zihinsel dayanıklılık oluşturmak için yapabileceğiniz birkaç şey:

Doğru Beslenme

Doğru beslenme, zihinsel dayanıklılığın arttırılmasının anahtarıdır. Beyin, enerji ve besin maddelerinin iyi çalışması için büyük bir talebe sahiptir. Yeterli besin almazsanız, bu gerçekleşmemiş kalır. Sağlıklı beyin diyeti protein, vitamin ve demiri içerir. Ayrıca işlenmiş şekerlerden uzak durmalı ve günlük multivitamin almalısınız.

Badem, yaban mersini ve cevizin diyetinize dahil edilmesinin beyin için birçok faydası vardır. Beyin uzmanlarına göre kan şekeri düşürülerek çalışıyor ve bilişi iyileştirebiliyorlar. Uzmanlar sağlık yararlarını zengin miktarlarda omega-3 yağ asitlerine ve yaban mersindeki iyi miktarda antioksidanlara bağlamaktadır.

zihinsel dayanıklılık 2

Yeterli Uyku

Beynin dinlenmeye ihtiyacı var. Uyku sırasında, beyin sinir ağlarını yeniden inşa etmek ve bazı zihinsel bahar temizliği yapmak için kullandığı “zaman” alır. Uykuyu kaçırmak bu iyileşme zamanını alır. Bu da zihinsel dayanıklılığınızı ve ayrıca keskinliğinizi etkiler.

Egzersiz

Dinlenmek ve egzersiz yapmak, ikisi de beyin için çok önemlidir. İşte onların aracılığıyla zihinsel dayanıklılığın nasıl geliştirileceği. Bu nedenle uzmanlar bize her gün en az 30 dakika egzersiz yapmamızı söylüyor. Bu sadece vücudumuzun kasları üzerinde çalışmakla kalmaz, aynı zamanda beynimizi optimum kapasitede çalışmasını sağlar.

Binanızın etrafında 5 dakikalık bir yürüyüş bile, zihinsel dayanıklılık önemli ölçüde artırabilir. Açık havada egzersiz yapmanın beyin için evinizde egzersiz yapmaktan daha fazla yararı vardır.

zihinsel dayanıklılık 3

Stres Yönetimi

Stresin zihinlerimizde ve bedenlerimiz üzerindeki zayıflatıcı etkilerini hepimiz duyduk. Stres büyük bir “zihinsel” depresiftir. Bu canavarı evcilleştirmek için görselleştirme alıştırmalarına dönmenizi öneririz. Yapmanız gereken tek şey, ne zaman boğulmuşsanız sakinleştirici bir yerde olduğunuzu hayal etmektir.

Ayrıca meditasyon yaparken bilinçli olarak her bir kas grubunu ayak parmaklarınızdan başınıza doğru meditasyon yapın ve rahatlayın. Bunun beyni güçlendirici bir etkisi olacaktır.

Konsantrasyon Beyini Mükemmel Yapar

Beyin dayanıklılığını arttırmak için satranç ya da dama gibi konsantrasyon gerektiren oyunları oynayın. Scrabble, Monopoly ve Kartlar ayrıca strateji, analiz ve dayanıklılık gerektirdikleri için iyi çalışırlar. Bunlar zihinsel dayanıklılık ve bir çok psikoloji aktiviteyi artırmak için birlikte çalışır.

Meditasyon

Sık sık meditasyon yapın. Tek yapmanız gereken sessiz bir köşede oturmak ve düşüncelerinizi boşaltmak. Evet, başlangıçta pratik yapmak biraz zor. Ancak zamanla kolaylaşıyor. Bu, zihni gevşetmeye ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

zihinsel dayanıklılık 4

Derin Solunum Yapın

Derin karın solunumu, akciğerlerinizi beyin fonksiyonlarını iyileştiren oksijenle doldurur. Düzenli derin nefes alma uygulaması böylece zihinsel dayanıklılık ve keskinliği arttırmak için mükemmeldir. Aynı zamanda zihni rahatlatır, bu da zihinsel dayanıklılığı arttırır.

Zihinsel Dayanıklılık ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=55yrhrfO0YE

https://www.youtube.com/watch?v=e-VaLgyT8ho

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu