Yerli Erkek Ünlüler

Zati Sungur

Zati Sungur Kimdir?

instagram takipçi hilesi

zati sungur 1
Tam adı: Hasan Zati Sungur
Doğum tarihi: 10 Mart 1898
Doğum yeri: Bursa, Türkiye
Ölüm tarihi: 6 Temmuz 1984
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Burcu: Balık
Ailesi: 
Eşi: 
Çocuk (ları): Aynur Sungur Tuncer, Saynur Öktem
Mesleği: İllüzyonist
Aktif Yılları: 1920 ve 1970 yılları arası
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada

Başlıklar

Hakkında

Zati Sungur Kimdir? Zati Sungur, illüzyonisttir.

Zati Sungur, 10 Mart 1898 tarihinde Bursa’da dünyaya gözlerini açmıştır.

Sihirbazlık alanına ilkokul yıllarında yöneldi. Küçük numaralar ile arkadaşlarını eğlendirdi. Daha sonra Deniz Astsubay Okuluna girdi. Buradan birinci olarak mezun oldu. İstanbul’da yer alan Deniz Gedikli Okulu Makine Bölümü’nde eğitim alırken, 1. Dünya Savaşı sırasında denizaltı stajını yapması için Almanya’ya gitti. İki yıl eğitim aldı.

Savaş sırasında Türkiye’ye gelmek istedi fakat gelemedi. Savaş bittikten sonra Türkiye’ye tekrardan dönmek istedi. Türkiye ile bağlantısı kopunca orada kaldı. İlk olarak bir ayakkabı atölyesinde daha sonra da bir makine fabrikasında çalıştı. Aynı zamanda sihirbazlık ile de ilgilendi.

Bir süre sonra kendini geliştirdi ve profesyonel olarak sihirbazlık yapmaya başladı. 1920’li yıllarda Berlin WinterGarten‘de bir gösteri yaptı. Ardından İtalya, İspanya, Fransa ve Kuzey Amerika’ya gitti. 1922 yılında Güney Amerika’ya gitme fırsatı yakaladı. Burada iki saatlik bir gösteri yaptı. 1924 yılından sonra “İnce Model Kız Kesme” isimli numarasını geliştirmeye başladı. Bu numarayı 1930 yılında sundu ve büyük beğeni topladı.

Sungur, 7 Mayıs 1936 günü Türkiye’ye geldi. Yaptığı gösteriler ile Türkiye’de de ün kazandı. Mustafa Kemal Atatürk‘e bir gösteri yaptı ve büyük övgüler aldı. Daha sonra belediye rüsumu ile ödüllendirildi. 1966 yılında kariyerine son verdi.

Açtığı Universal Sihirbazlık ve İllüzyon Hünerleri Stüdyosu halka arz edildi. Ortadoğu ve Doğu Avrupa’nın en büyük illüzyon okulunun açmıştı. Sungur, iyi derecede Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Portekizce  ve İspanyolca biliyordu.

Ünlü illüzyonist sahne asistanı olan Necla Hanım ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden Aynur Sungur ve Saynur Sungur isminde iki kızı dünyaya geldi. Sungur, 6 Temmuz 1984 günü kalp yetmezliği sebebi ile vefat etti.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=bmqqFRlgJ9Y

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu