Kişisel Bakım

Yüz Tipine Göre Saç Modeli Tavsiyeleri

instagram takipçi hilesi

saç kestirmek

Saçlarımız tarzımızı ve ruhumuzu yansıtan en önemli unsurlardandır. Bununla birlikte bütün bunalımlarımızın, sıkıntılarımızın faturasını da çoğu zaman saçlarımıza keseriz. Fakat ani bir karar vermeden önce yüz tipimizi bilmek ve buna göre saçlarımızı şekillendirmek çok önemlidir.

Yüz şeklinizi belirleyerek kendinize en uygun saç tipi ve rengini seçebilirsiniz. Çünkü herkes farklı bir yüz tipine sahiptir ve bir başkasında görüp beğendiğiniz modelin size yakışmama ihtimali yüksektir.

yüz tipimize uygun saç modelleri

Doğru ve uygun bir saç modeli seçilmezse kuaförden büyük bir hüsranla çıkmak kaçınılmazdır. Yakın zamanda saçlarınızda değişiklik yapma gibi bir fikriniz varsa yazımıza bir göz atın deriz.

Öncelikle yüz tiplerden bahsedecek olursak genel olarak oval, kare, kalp, üçgen ve yuvarlak olmak üzere 5 temel başlıkta toplayabiliriz.

Yuvarlak Yüz Tipi

kirsten dunst

Yuvarlak bir yüz tipine sahipseniz işiniz biraz zor diyebiliriz. Toplu yüz hatlarınızı daha ince göstermek için doğru saç kesimini bulmanız gerekir. Eğer bu yüz tipine sahipseniz oval bir yüz görünümüne sahip olmak için başınızın üzeri kabarık olmalıdır. Bu nedenle asimetrik kesimler ve tepe kısmı katlı olan kesimler tercih edebilirsiniz.

ginnifer goodwin

Bunun yanında yüzünüzü daha küçük göstermek için saçlarınızı kulaklarınızın önünde tutabilirsiniz. Saçlarınızı ortadan ikiye ayırarak daha uzun görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ünlülerden örnek verecek olursak Kirsten Dunst ve Ginnifer Goodwin i söyleyebiliriz.

Kalp Yüz Şekli

naomi campbell

Bu yüz tipine sahipseniz alın ve çene sizin için çok önemlidir. Saçlarınızı çene hizasına kadar düz kullanmanız gerekir. Ayrıca kahkül de yüzünüze yakışacak kesimler arasındadır.

Kalp yüz tipinde yapılacak kesimlerde yüzün alt kısmını geniş, üst kısmını dar tutmak önemlidir. Çene alanınızı yumuşatmak için yumuşak katlar isteyebilirsiniz.

claduia schiffer

 

Claudia Schiffer, Naomi Campbell ve Ashley Judd, kalp yüz şekline sahip ünlüler arasındadır.

Üçgen Yüz Şekli

üçgen yüz tipi

Üçgen yüz tipinde çene dikkat çekmektedir. Çenenizi daraltmak ve alnınızı genişletmek dikkat etmeniz gerek  noktalardır. Krepeler ya da katlı kesimler bu yüz yipi için uygundur. Asimetrik kesim bob saç modellerini de tercih edebilirsiniz.

Kare Yüz Şekli

lucy liu

Kare yüz tipinde köşeli çene yapısı dikkat çeker. Bu nedenle çene yapısını biraz daha yumuşatmak için oval hale getirmek için kısa saçlar tercih edilmelidir. Yandan ayrılmış katlı saçlar bu yüz tipine yakışan bir saç modelidir. Bunun yanında bob saç kesimleri, küt kesim ve yuvarlak kaküller de kare yüz tipine gidecek olan modeller arasındadır.

Salma Hayek ve Lucy Liu kare yüz şekline sahip ünlüler arasındadır.

Oval Yüz Şekli

megan fox

Bu yüz tipine sahip kişiler kendilerini oldukça şanslı hissetmelidirler. Çünkü en ideal yüz şeklidir. Hemen hemen bütün saç tiplerine uyum sağlayabilirler. İnternette, ünlülerde ya da arkadaşlarınızda görüp beğendiğiniz herhangi bir saç modelini kolayca yaptırabilirsiniz.

Bu yüz tipinde dikkat etmeniz gereken tek şey yüzünüzün hangi kısmını vurgulamak istediğinize karar vermektir. Uzun, katmanlı ve kısa kesimler gibi herhangi bir model belirleyebilirsiniz.

jada pinkett

Jada Pinkett ve Megan Fox oval yüz şekline sahip ünlülerimizdendir.

Bu yüz tiplerinin dışında eğer uzun bir yüze sahipseniz upuzun düz saç modellerinden uzak durmalı daha çok kabarık modelleri tercih etmelisiniz. Komple kıvırcık ya da bol dalgalı modellerle muhteşem bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Yüzünüzü daha kısa göstermek için yana taranmış perçemler ya da düz kaküller tercih edebilirsiniz.

 

 

Kaynak
2018sacmodelleribeautyperry

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu