Yerli Erkek Ünlüler

Yılmaz Tunç Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Yılmaz Tunç
Tam adı: Yılmaz Tunç
Doğum tarihi: 1 Şubat 1971
Doğum yeri: Bartın / Türkiye
Boyu:…
Burcu: Kova
Ailesi:…
Eşi: Fatma Tunç
Çocuk (ları):3
Mesleği: Avukat, Siyasetçi, Bakan
Aktif Yılları: 1998’den günümüze
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Yılmaz Tunç Türk avukat, siyasetçi ve bakandır. Uzun yıllardır Ak Parti bünyesinde çalışmalarını sürdüren ünlü siyasetçi 2023 yılında kabinede Adalet Bakanı olarak görev almıştır.

Yılmaz Tunç Hayatı

Yılmaz Tunç 1 Şubat 1971 tarihinde Bartın’ın Ulus ilçesinde yer alan Ulukaya Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Emekli öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin oğludur. Çocukluk dönemlerini doğduğu köyde geçiren ünlü siyasetçi ilkokul eğitimini de bu köyde tamamlamıştır.

Ortaöğretim ve lise eğitimlerini ise Kastamonu’da bulunan Göl Öğretmen Lisesi’nde tamamlamıştır. Lise eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra lisans eğitimini almak için İstanbul’a gitmiştir. İstanbul Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi’ni kazanmış ve başarıyla tamamlamıştır.

Lisans eğitimini tamamladıktan hemen sonra yine İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine başlamıştır. Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimi almıştır. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra avukat olarak çalışmaya başlamıştır. Bir süre CMK avukatlığı ve serbest avukatlık yapmıştır.

Yılmaz Tunç Siyasi Kariyeri

Yılmaz Tunç siyasi kariyerine ise ilk olarak 1998 yılında Fazilet Partisi ile başlamıştır. 1998 ve 2001 yılları arasında partinin Pendik İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. Bunun yanı sıra 1999 ve 2004 dönemleri arasında partinin İstanbul Pendik Belediye Meclis Üyesi olarak da görev yapmıştır.

2001 yılında ise Fazilet Partisi’nden ayrılarak Ak Parti’ye katılmıştır. Benzer şekilde Ak Parti’de de Pendik Kurucu İlçe Başkanı olarak 2001 ve 2007 yılları arasında görev yapmıştır. Aynı zamanda 2009 yılından itibaren Ak Parti’nin Grup Yönetim Kurulu üyeliği görevini de yürütmüştür.

2010 yılına gelindiğinde ise Ak Parti Genel Merkez Teşkilatı Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 2012 yılına kadar bu görevi yürüttükten sonra 2012 yılında Ak Parti Genel Merkez Hukuki İşler Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır.

23. , 24. , 25. ve 26. dönemlerde Bartın Milletvekili olarak aday gösterilmiş ve seçilmiştir. 2023 yılına gelindiğinde ise yeni kabinede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Adalet Bakanı olarak görevlendirilmiştir. Günümüzde Adalet Bakanı olarak görevini sürdürmektedir.

Yılmaz Tunç Fatma Tunç ile evlidir. Çiftin evliliğinden 3 çocukları dünyaya gelmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu