Yerli Erkek Ünlüler

Yıldırım Akbulut

Eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut Kimdir?

instagram takipçi hilesi

yildirim akbulut 1
Tam adı: Yıldırım Akbulut
Doğum tarihi: 15 Kasım 1935
Doğum yeri: Erzincan, Türkiye
Ölüm tarihi: 14 Nisan 2021
Ölüm yeri: Ankara, Türkiye
Boyu: 
Burcu: Akrep
Ailesi: Rabia Akbulut (Annesi), Ömer Akbulut (Babası)
Eşi: Saime Akbulut
Çocuk (ları): Çiğdem Kırca, Lale Akbulut, Gülsüm Yazganarıkan
Mesleği: Avukat, Siyasetçi
Aktif Yılları: 1980’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Başlıklar

Hakkında

Yıldırım Akbulut Kimdir? Yıldırım Akbulut, 1989 ve 1991 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti 47. hükümetin Başbakanı olarak görev yapmıştır.

Yıldırım Akbulut, 15 Kasım 1935 tarihinde Erzincan’da dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Rabia Yıldırım, babasının adı ise Ömer Yıldırım’dır.

Babası PTT memuru olduğu için ilkokulu eğitimini Eskişehir‘de, ortaokul eğitimini Samsun‘da, lise eğitimini ise Erzincan‘da okumuştur. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde tamamlamıştır. Okulu bittikten sonra Erzincan‘da serbest avukatlık yapmaya başlamıştır.

Avukatlık yaptığı sırada siyasete atıldı ve Adalet Partisi’ne girdi. 12 Eylül 1980 tarihi öncesine Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı  görevini icra etmiştir. 1981 yılının Ekim ayında Adalet Partisi kapatılınca 1983 yılının Mayıs ayında Anavatan Partisi (ANAP)’ın kurucuları arasında yer almıştır.

Yıldırım Akbulut, 1983 yılında Anavatan Partisi’nden Erzincan milletvekili seçildi. 1984 ve 1987 yılları arasında İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. 1987 yılında yapılan genel seçimlerden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi. 9 Kasım 1989’da Turgut Özal Cumhurbaşkanı seçildikten sonra Başbakan olarak atandı.

9 Kasım 1989’da Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından hükümeti kurmak üzere atandı. Hükümetin güvenoyunu 16 Kasım 1989 aldı ve Türkiye Cumhuriyeti 20. Başbakanı oldu.  Bir gün sonra Anavatan Partisi’nin kurultayında rakibi Hasan Celal Güzel‘i yenmiş ve Anavatan Partisi’nin ikinci genel başkanı olmuştur. 15 Haziran 1991’de yapılan ANAP Kongresi’nde Mesut Yılmaz‘a yenilerek başkanlık ve başbakanlık görevinden ayrılmıştır.

18 Nisan 1999’daki seçimden sonra Mayıs ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nı kazanmış ve 2000 yılına kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini icra etmiştir. Cumhurbaşkanı adayı gösterilmiştir, ancak ikinci turdan sonra oylamadan çekilmiştir. 1983’te 17. dönem Erzincan, 1987’te 18. dönem Erzincan, 1991’de 19. dönem Erzincan ve 1999’da ise 21. dönem Ankara Milletvekili olmuştur.

Yıldırım Akbulut, 2002 yılında Anavatan Partisi‘nden istifa ederek aynı yıl içerisinde Doğru Yol Partisi (DYP) İstanbul Milletvekili adayı olmuştur. Ancak DYP barajı geçemediği için seçilememiştir. Aynı zamanda Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı görevini de yürütmüştür. Akbulut, Anayasa Mahkemesi eski başkanı Saime Akbulut ile dünya evine girmiştir. Bu evliliğinden Çiğdem Kırca, Lale Akbulut ve Gülsüm Yazganarıkan isimlerinde üç kızı dünyaya gelmiştir.

Politikacılığının yanı sıra fıkra ile de yakından ilgilenmektedir. 3 tane fıkra kitabı vardır. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile beraber 15 Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Yüksek İştişare Kurulu Üyesi olmuştur. 18 Kasım 2020 günü kalp rahatsızlığı sebebi ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi‘nde tedavi altına alınmıştır.

Yıldırım Akbulut, 14 Nisan 2021 günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiştir.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu