Yaşam

Yılanlardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Yılanlardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Bahçenize ve hatta bazen evinize kaygan, pullu, bacaksız hayvanlar yani yılanlar gelebilir. İlk içgüdünüz koşmak olsa da, yılanlardan faydalanmanın da çeşitli yolları vardır. Yılanlar kemirgen popülasyonlarını kontrol altında tutar. Tek bir yılan bir seferde 3 ila 4 fare yiyebilir.

yılanlardan kurtulmanın yolları 1

Yılanlar Ne Zaman Ortaya Çıkıyor?

Yılanlar genellikle bahar ve yaz boyunca sıcaklıklar 27 ila 35 derece arasında olduğunda daha sık görülür. Yaz sıcaklıkları günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkamayacakları için genellikle çok sıcak olduğundan, sabahın erken saatlerinde ve öğleden sonraları en aktiftirler.

Brumasyon yani kış uykusu zamanı, iklimin daha sıcak ve karın daha az muhtemel olduğu ülkelerde daha yaygındır. Yılanlar aslında brumasyonda uyumazlar. Aksine vücutları daha düşük sıcaklıklara uyum sağlar. metabolizmalarını yavaşlatır ve daha az aktif hale getirir.

Profesyonel bir haşere ile mücadele ekibi çağırmak yılan sorununu çözmek için garantili ve güvenli bir yol olsa da, yılanları püskürtmek için deneyebileceğiniz bazı ev ilaçları da vardır. Yılanları uzak tutmak için ev ilaçları aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydalar sunar;

 • Kullanılabilirlik: Yılanları uzak tutmak için kullanılan çoğu ev ilacı, kolayca elde edilebilen ve elde edilmesi kolay maddeler ya da yöntemler içerir. Kullanım yönergeleri de internette kolayca bulunabilir.
 • Satın alınabilirlik: Yılanları uzak tutmak için çoğu ev ilaçları, piyasadaki profesyonel ürün ve hizmetlerin maliyetine kıyasla önemli ölçüde daha ucuzdur.
 • Kullanım Kolaylığı: Yılanları uzak tutmak için çoğu ev ilacının yapılması ya da uygulanması kolaydır.
 • Güvenlik: Yılanları uzak tutmak için ev ilaçlarının çoğu, piyasadaki profesyonel ürünlere kıyasla insanlar ve evcil hayvanlar için toksik değildir.

yılanlardan kurtulmanın yolları 2

Yılanlardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

1-) Gıda Sarf Malzemelerini Ortadan Kaldırın

Yılanlar genellikle birincil besin kaynaklarından biri olduğu için kemirgenlerin bulunduğu bölgelerde bulunur. Yılanların kurbağa, kuş, böcek ve hatta balık yediği de bilinmektedir. Bu hayvanlardan herhangi biriyle ilgili bir sorununuz varsa, önce bu haşere sorunundan kurtulmayı düşünün. Yiyecek kaynağı ortadan kaldırıldıktan sonra, yılanlar başka bir yiyecek kaynağı bulmak için harekete geçecektir.

2-) Saklanma Yerlerini Ortadan Kaldırın

Yılanlar karanlık, nemli yerleri tercih eder ve çatlaklarda, yarıklarda ve deliklerde yaşadığı ve saklandığı bilinmektedir. Bu saklanma yerlerini ortadan kaldırmak, yılanların evinizde ve bahçenizde ikamet etmesini engellemeye yardımcı olabilir. Evinizin dışını ve evinizi dikkatle inceleyin ve bulduğunuz çatlakları ya da delikleri onarın.

Hasarlı olukları, boruları ve havalandırma kanallarını onarın. Pencere ve kapılardaki hasarlı ekranları onarın ya da değiştirin. Yılanlar odun yığınlarında ve kompost yığınlarında da saklanır. Mümkünse yakacak odunu kapalı, kilitlenebilir alanlarda  saklayın. Evinizde biriken ahşap yonga malç, saman malç, yaprak vb. yığınlarından kurtulmaya çalışın.

3-) Peyzajınızı Değiştirin

Bahçeniz yılanlara eğilimliyse, bu zararlıların içeri girmesini engelleyecek değişiklikler yapmayı düşünün. Yılanların saklanma yerlerini ortadan kaldırmak için çimleri kısa tutun. Çelik hasır, plastik örtü ya da yakalama ağından yapılmış yılan geçirmez çit takmayı düşünün. Eskrim takarsanız, zeminle aynı hizada ve dışarı doğru açılı olduğundan ve en az 1 metre yüksekliğinde ve 50 cm derinliğinde olduğundan emin olun.

Yılanların yapraklar, çam kozalakları, yumurta kabukları ve çakıl gibi kaymasını zorlaştıran malzemeleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca, doğal bir caydırıcılık sağlayan yılan kovucu bitkiler dikmeyi de düşünebilirsiniz. Bazı yaygın örnekler arasında kadife çiçeği, limon otu ve pelin bulunur.

yılanlardan kurtulmanın yolları 3

4-) Onları Dumanla

Yılanlar yüksek bir koku duyusuna sahiptir. Kokulara ve dumanlara karşı son derece hassastır. Özellikle sevmedikleri bir kokuda dumandır. Bir çare ateş çukuru kazmak ve közleri yosunlarla kaplamak ve birkaç gün boyunca yanmasına izin vermek en iyi etkiyi sağlayabilir.

5-) Doğal Ürünleri Kullanın

Yılan kovucular gibi iyi çalışan birkaç doğal ürün vardır. Daha yaygın olanlardan bazıları şunlardır;

 • Naftalin: Naftalin, birçok ticari yılan kovucu üründe bulunan yaygın bir maddedir. En yaygın yılan kovuculardan biridir. Ticari bir ürüne para harcamak istemiyorsanız, naftalin aynı zamanda güve toplarında bulunan ana maddedir. Naftalin kokusu yılanlara zarar vermeden tahriş eder. Güveleri deliklerin, çatlakların, yarıkların ya da evinizin çevresindeki yılanların sorun olabileceği diğer alanlara yerleştirin. Naftalin toplarını kullanmanın bir uyarısı, yutulursa çocuklar ya da evcil hayvanlar için toksik ve ölümcül olabilmesidir. Bu nedenle dikkatli olun. Evinizde evcil hayvanlarınız ya da çocuklarınız varsa bunları kullanmaktan kaçının.
 • Kükürt: Toz kükürt yılanları püskürtmek için mükemmel bir seçenektir. Toz kükürtü evinizin ve bahçenizin etrafına yerleştirin ve yılanlar üzerinde kayınca, cildini tahriş eder. Böylece geri dönmezler. Kükürt güçlü bir koku verir. Bu yüzden uygularken burnunuzu ve ağzınızı kapatan bir maske takmayı umutmayın.
 • Karanfil ve Tarçın Yağı: Karanfil ve tarçın yağı etkili yılan kovuculardır. Bunlar birlikte bir sprey şişesinde karıştırılmalı ve maksimum etki için doğrudan yılanlara püskürtülmelidir. Yılanlar genellikle spreyin zıt yönünde ilerleyeceğinden dikkatli olun. Bu karışım aynı zamanda kapalı bir difüzörde fumigant olarak da kullanılabilir
 • Sarımsak ve Soğan: Sarımsak ve soğandaki sülfonik asit soğanları doğrayıp ağlamamızı sağlayan kimyasal madde yılanları da kovar. Bunları kaya tuzu ile karıştırın ve evinizin ve bahçenizin etrafına serpin. Ayrıca sarımsağı herhangi bir uçucu yağa da doldurabilir ve kirişleri, bodrumları ve ulaşılması zor diğer yerleri fumigasyon için kullanabilirsiniz.
 • Amonyak: Yılanlar amonyak kokusundan hoşlanmazlar. Bu nedenle bir seçenek etkilenen bölgelerin etrafına püskürtmektir. Başka bir seçenek, bir halıyı amonyakta ıslatmak ve onları caydırmak için yılanların yaşadığı alanların yakınındaki ağzı kapalı bir torbaya koymaktır.
 • Sirke: Sirke, yüzme havuzları da dahil olmak üzere su kütlelerinin yakınındaki yılanları kovmada etkilidir. Doğal bir yılan kovucu için herhangi bir su kütlesinin çevresine beyaz sirke dökün.
 • Kireç: Yılan kovucu kireç, acı biber ve nane karışımı oluşturun. Evinizin ya da bahçenizin çevresine dökün. Yılanlar bu karışımın kokusunu sevmezler.

Yukarıdakiler İşe Yaramaz İse Profesyonel Destek Almalısınız.

Eğer ki yaptığınız tüm bu işlemler her hangi bir etki göstermemiş ise profesyonel bir destek almanız gerekir. Bulunduğunuz bölgedeki belediyeye giderek Haşere ile mücadele birimine başvurabilir ya da diğer profesyonel şirketler ile görüşebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere yılanlardan kurtulmanın yolları nedir? sorusunun cevabını verdik. UNUTMAYIN..! Yılanlar aslında zararsız hayvanlardır. Etraflarında kendilerine bir tehdit algılamadıkları sürece her hangi bir zarar vermezler. Yılanlar hisleri en güçlü hayvanlardır. Bir tehlikeyi hemen algılarlar ve bu yüzden saldırı moduna geçerler.

yılanlardan kurtulmanın yolları 4

Yılanlardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=7yl3bgdrqtA

Bir yorum

 1. Katran ile kükürtü karışıtırıp bulunduğunuz çevrenin etrafına yerleştirin. Bu şekilde yapışkan zemin olduğundan ve katranı da sevmediğiinden gelmez. Bunu yapanların olumlu sonuç aldığını gördünm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu