Yaşam

Yeryüzünde İnsan Ölümüne En Çok Sebep Olan Canlılar ( Sıralamaya Dikkat!! )

instagram takipçi hilesi

Yeryüzünde insanoğlu farklı sebeplerden dolayı bir şekilde hayatını kaybeder. Bununla alakalı pek çok sebep vardır, doğal afetler, savaşlar, kazalar, salgın hastalıklar vs. gibi pek çok örnek verebiliriz. Ancak bu yazımda ölümlere sebep olan canlıların sıralamasını sizlerle paylaşmak istedim.

Son sıradan başlayalım;

14. Köpek Balığı

-köpek balığı-

Pek çoğumuzun korktuğu bu canlı, çeşitli gerilim filmlerine bile konu olmuştur. Çok sevimli olduğu da söylenemez ancak sanılanın aksine insanlara karşı çekimser davranırlar ve genellikle saldırmazlar. Evet köpek balığı yılda 10 insanın ölümüne neden oluyor.

13. Kurt

-kurt-

Şehir hayatından çok uzak olan, sadece uzun süre aç kaldığında insan arasına giren bu canlı yılda 10 insanın ölümüne neden oluyor.

12. Aslan

-aslan-

Ülkemizde sadece hayvanat bahçelerinde görebileceğimiz bu canlı, doğal yaşam alanları yakınlarında bulunan ve turistik amaçlı orada bulunan insanlara saldırarak yılda 100 insanın ölümüne sebep oluyor.

11. Fil

-fil-

Yine aynı şekilde ülkemiz sınırlarında doğal yaşam alanı bulunmayan ve en büyük kara canlısı olarak bilinen filler yılda 100 insanın ölümüne sebep oluyor.

10. Su Aygırı

-su aygırı-

Filden sonra küçümsenmeyecek boyuta sahip su aygırları güçlü çeneye ve keskin koca dişlere sahiptirler, öyle güçlüdür ki bir timsahı bi ısırıkta ortadan ikiye bölebilirler. Otobur olan bu canlılar yemek için değil savunmak için saldırılar. Yılda 500 insanın ölümüne sebep olurlar.

9. Timsah

-timsah-

Dev kertenkele diyebileceğimiz bu canlı sulak ve bataklık alanlarda yaşarlar. Güçlü çene yapısına ve dişlere sahiptirler. Çenesini açma kuvveti kapama kuvvetine oranla çok zayıftır. Yani elinizle güçlü bi şekilde bastırırsanız çenesini açmasına engel olabilirsiniz, tabi varsa öyle babayiğit denesin 🙂 Ayrıca bu canlı renk körüdür ve dilini dışarı çıkaramaz. Yılda 1000 insanın ölümüne sebep olurlar.

8. Şerit ( Tenya )

-Tenya-

Sığır etinden bulaşan ve insanın ince bağırsaklarında çok rahat yaşam alanı bulabilen bu canlı yılda 2000 insanın ölümüne sebep olur.

7. Çeçe Sineği

-çeçe sineği-

İnsanlarda uyku hastalığına sebep olan bu canlılar orta ve batı afrikada özellikle zairede ırmak kenarlarında yaşarlar. Yılda 9000 insanın ölümüne sebep olurlar.

6. Köpek

-köpek-

Pek çoğumuzun sevdiği, sadık dost olarak bildiği bu canlı yılda 40.000 insanın ölümüne sebep olur. Ölümlerin çoğu kuduz hastalığından kaynaklanmaktadır.

5. Yılan 

-yılan-

Soğuk yüzü ve ürkütücü yapısıyla insanlar tarafından pek sevilmeyen bu canlının ülkemizde 50-60 türü bulunmakla beraber dünya üzerinde 456 cinsi ve 2900 ün üzerinde türü vardır. Yılanlar yılda 50.000 insanın ölümüne sebep olurlar.

4. Bağırsak Solucanı

-bağırsak kurdu-

Genelde çocuklarda görülen bu asalak canlı türü insan vücuduna kirli sular ve kirli yiyeceklerle bulaşır. Boyu 35 cm ye kadar ulaşabilir. Vücuda bıraktığı larvalar akciğere ulaşırsa akciğer iltihabına sebep olur. Yılda 60.000 insanın ölümüne yol açarlar.

3. Sümüklü Böcek

-su salyangozu-

Ülkemizde bulunan türler zararsızdır ancak bu canlının suda yaşayan türleri vardır. Saldıkları toksit yüzünden yılda 110.000 insanın ölümüne sebep olurlar.

2. İnsan

-insan-

Yeryüzünde düşünebilen ve aklını kullanabilen, yaratıcısının ona diğer canlılardan üstün yetenekler verdiği tek canlı insandır. Gelin görün ki bi türlü evrene sığmayan insanoğlu yılda 475.000 insanın ölümüne neden olmaktadır.

  1. Sivrisinek

-sivri sinek-

Yaz akşamlarının davetsiz misafiri, uykusuz ve kaşıntılı gecelerin genellikle sorumlusu olan bu canlı kanla beslenir. Ömrü ortalama 2 aydır. Bizi bulmalarının en kolay yolu nefes verirken çıkarmış olduğumuz karbondioksittir yani nefes alıp vermezsek bizi bulamazlar 🙂 Yılda 725.000 insanın ölümüne sebep olurlar, ölümlerin tamamına yakını sıtma hastalığından dolayıdır.

Kaynak: vikipedi

: mynettrend

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu