Sağlığa Faydalı Yenilebilen 10 Çiçek

Yenilebilir Çiçekler

instagram takipçi hilesi

Doğanın en renkli hediyesi çiçekler söz konusu olduğunda gözünüzde dekoratif fikirler canlanabilir. Oysa çiçekler yalnızca balkonları, bahçeleri süsleyen bitkiler değildir. Çiçeklerin bazıları dünyanın birçok ülkesinde, ünlü restoranların restoranlarında hazırlanan yemeklere lezzet katmaktadır. Üstelik besleyici içerikleri sayesinde sağlık için de faydalıdır. Bu yazımızda yenilebilir çiçekler derlemesiyle hangi çiçekler yenilebilir sorusunu yanıtlıyoruz.

Yenilebilir Çiçekler

1.Amber

yenilebilir çiçekler

Amber çiçeği; Florida keçiyemişi, hibisküs, kırmızı bamya çiçeği, Jamaika ekşi yoncası gibi farklı isimlerle de anılan yenilebilir bir çiçektir. Anavatanı Hindistan ve Malezya’dır. Çaylar, reçeller, salatalarda kullanılır. Ekşi aromalı çayı hem sıcak hem de buzlu olarak servis edilebilir.  Jölesi ve sosu da olan amber çiçeği, idrar söktürücü ve kabızlık gidericidir. Safra kesesi ve karaciğer problemlerine iyi gelir.

2.Karahindiba

yenilebilir çiçekler

Yenilebilir çiçekler arasında yabani otlar olarak kabul edilen karahindiba da vardır. Anavatanı Asya ve Avrupa olan karahindiba, ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgeleri başta olmak üzere hemen her yerde yetiştirilir. Jöle ve şarap gibi çeşitli yiyecekler yapmak için kullanıldığı gibi çiğ olarak da tüketilir. Kökleriyle çay, yeşillikleriyle salata yapılabilir. Antioksidan özelliği ile vücudu toksinlerden arındırmaktadır.

3.Hodan

yenilebilir çiçekler

Yıldız şekilli çiçekler üretmesi nedeniyle yıldız çiçeği olarak da bilinen hodan çiçeği boğaz ağrısı veya öksürük gibi küçük rahatsızlıkları tedavi etmede kullanılır. Hem çiçekler hem de yapraklar yenilebilir. Çiçekleri “hafif tatlı” olarak nitelendirilmiştir. Kokteyller için güzel bir garnitür olan hodan, cilt hastalıklarına ve regl ağrılarına faydalıdır. Popüler hodan yağı; iltihaplı oluşumları tedavi etme, yaşlanma belirtilerini önleme, romatizmalı ağrıları önleme, idrar söktürme, ateş düşürme gibi pek çok fayda sağlar.

4.Latin çiçeği

yenilebilir çiçekler

Anayurdu Latin Amerika’daki And Dağları bölgesi olması nedeniyle Latin çiçeği olarak bilinen kapuçi yenilebilir çiçekler sınıfındadır. Bitki çayı, turşu, sirke, salata ve çorba için yaprağı, çiçeği ve sapı kullanılır. Solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelen bu çiçeğin idrar sökücü özelliği de vardır. Saç dökülme ve tırnak kırılmalarını da önler.

5.Safran

safran

Yenilebilir çiçekler sınıfındaki çiçeklerin en bilineni safran, soğanlı bir kültür bitkisidir. Safran baharat olarak yemekleri tatlandırmak için kullanılır. Öyle ki dünyanın en pahalı baharatıdır. Safran kanseri önlemede etkilidir. Karaciğeri temizleme, damar tıkanıklığı riskini azaltma gibi etkileri de vardır.

6.Hercai menekşe

menekse

Kokusu ve görüntüsüyle birçok insanın favorisi olan menekşe, hamur işleri, kekler ve kurabiyelerde kullanılır. Menekşe,  zehirlenmeler esnasında kusturucu etki gösterir. Kanı temizlemek, toksinleri vücuttan uzaklaştırmak gibi faydaları da vardır.

7.Hanımeli

yenilebilir çiçekler

En güzel kokan çiçekler arasında bulunan hanımeli de yenilebilir. Genellikle çay şeklinde tüketilir. Hanımeli şurubu şeker yerine limona, şerbet yapımında kullanılır. Hanımeli çiçeği ve nektarının büyük miktarda yutulması halinde toksik etki gösterir. Bununla birlikte bağışıklığı güçlendirir. Diş sağlığında da katkı sağlar.

8.Papatya

papatya

Kır papatyası olarak bilinen küçük yapraklı sarı papatya, yemeğe topraksı bir aroma verir. Sarı papatya çoğunlukla çay olarak kullanılır. Şurup ve hamurişlerinde, smoothielerde ve tatlılarda da lezzet veren kır papatyası mide yanmaları ve bağırsak rahatsızlıklarının düzelmesinde kullanılır. Papatya çağı stres ve uyku bozukluğu durumlarında kullanılır.

9.Semizotu

yenilebilir çiçekler

Sukulent ailesine dahil olan semizotu önceleri pek popüler değilmiş. Semizotu zengin besin içeriği ve lezzetiyle popülerleşmiştir. Semizotu, diğer sebzelerle buğulanarak pişmiş ya da salata ve sandviçte çiğ olarak yenebilir. Semizotu turşusu da popülerdir. Semizotu omega-3 yağ içeriği bakımından zengin bir çiçektir.

10.Gül

yenilebilir çiçekler

Gül; gül suyu, gül yağı, gül kurusu, gül reçeli olarak karşımıza çıkıyor. Biraz tatlı bir tada sahip olan gülün yaprakları sıvıları lezzetlendirmek için kullanılır. Güldeki bazı bileşenler kaygıyı azaltıcı etki gösterir.

Yenilebilir Çiçekler ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu