Yenidoğan Bebeği Olanların Bilmesi Gereken 10 Madde

instagram takipçi hilesi

Yenidoğan Bebeği Olanların Bilmesi Gereken 10 Madde

Yenidoğan bebeği olanlar bu durumun ne kadar hassas ve zor bir dönem olduğunun bilincindedir. Özellikle de anne ve babanın bebek konusunda bilgisi yok ise bu durumda oldukça zorlanacaklardır. Bebeklerin iletişim kurma şekilleri farklıdır. Genelde isteklerini ağlayarak belli ederler.

Yenidoğan Bebeği Olanların Bilmesi Gereken 10 Madde

Hayata yeni gelen bebeklerin alışma sürecinde anne ve babaların desteklemeleri gerekir. Yenidoğan bebeklerin bakımlarında bilinmesi gerekenler bulunmaktadır. Acemi anne ve babaların bunları bilmesi gerekir.

Gülümsemek

Yenidoğan bebekler genelde sadece uykularında gülümseyebilirler. Bunun dışında 6. Haflarına kadar gülmeleri genelde beklenemez. Bu durumda anne ve babalar acaba bu durumdan memnun değil mi diye düşünebilirler. Fakat yenidoğan bebeklerde gülme durumu olmaz. Uykularında gülen bebekler, bunu sadece refleks olarak yaparlar. Bunun dışında gülmeyi bilmezler. Fakat siz bebeğinize gülerken yanaşmalısınız. Bu durum onunla sizin aranızdaki güven bağını oluşturacaktır.

Bıngıldak

Bebeklerin alınlarının yukarısında, kafanın hemen üstünde yumuşak bir bölüm bulunur. Bu bölgeye dokunulabilir fakat üzerine bastırılmaması gerekir. Bıngıldak oldukça hassas bir alandır. Bu bölgeye dokunmak doğru olsa da bastırmak doğru olmaz.

Bu alana sadece doktorun ve hemşirelerin bastırmasına izin verilmelidir. Bıngıldak bölgesinde genelde titreme de bulunur. Bu durum korkutucu bir durum değildir. Beyin üzerini kaplayan kan damarlarının üzerinde yer alan bıngıldak, kan akışıyla birlikte nabza benzer titreşimler de sağlayabilir.

Kuru Cilt

Bebeklerin vücudu oldukça ipeksi bir cilde sahip olsa da sonrasında kurumaya başlar. Bebeklerinin cildi ilk doğduklarında ipeksi olmasının sebebi anne karnında bulunan sıvının içerisinde uzun süre durmasıdır. Fakat cilt sonrasında hava alması sebebiyle kurur. Aynı şekilde yüzü çok öpülen bebeklerde genelde kızarıklık gibi durumlarla da karşılaşılır. Kuru cilt için bir işlem yapmaya gerek yoktur. Parfümsüz bebek losyonları veya masaj yağları ciltte kullanılabilir. Fakat yüz için bir şey kullanılması uygun değildir.

Göbek Bağı

yenidogan bebegi olanlarin bilmesi gereken on madde4 608x405 1

Göbek bağı düşmesi, yenidoğan bebekler için oldukça önemlidir. Göbek bağı genelde 2 hafta süre ile düşer. Bazı doktorların göbek bağı düşene kadar bebeğin yıkanmasının doğru olmadığı savunsa da bazıları yıkanmaması gerektiğini söyler. Bununla ilgili kararı kendi doktorunuza danışarak verebilirsiniz.

Göbek bağının ıslanmaması gerektiği için üzerini bir örtüyle kapatarak da bebek yıkanabilir. Göbek bağı bakım kremlerinin aksatılmaması gerekir. Bunlara ek olarak göbek bağı düştüğünde bazı kanamalar da yaşanabilir. Bunlarda oldukça normaldir.

Göz Renkleri

Bebeklerin ilk doğduklarında genelde renkleri renklidir. Görebildikleri mesafe ise en fazla 30 cm olarak bilinir. Görüş açısı zamanla açılan bebeklerin, göz rengi de zamanla oturur. Genelde tüm bebekler lacivert veya koyu mavi göz rengiyle dünyaya gelir. Fakat bu renk zamanla asıl göz rengine dönüşür. 1 yaşından sonra göz rengini net olarak görebilirsiniz.

Hıçkırık

yenidogan bebegi olanlarin bilmesi gereken on madde1 608x405 1

Hıçkırığın, bilimsel olarak mide genişlemesinden kaynaklı olarak çıktığı bilinir. Yenidoğan bebeklerin ise en sık yaptığı şeylerden biri olarak bilinir. Yenidoğan bebekler de diyafram ve beyin arasındaki iletişimin azlığından ve yetersizliğinden kaynaklandığını düşünür. Hıçkırık bebekleri rahatsız etmemekle birlikte zararsız bir durumdur.

Açlık ve Doymak

Yenidoğan bebeklerin özellikle sarılık olan bebeklerin, 2-3 saat arayla mutlaka beslenmesi gerekir. Mama ile beslenen bebeklerin biberonda yazan CC değerinden dolayı doğup doğmadığını anlaması çok normaldir. Fakat anne sütü ile beslenen yani emziren annelerin bebeğinin doyup doyamadığını anlamak zor olabilir.

Yenidoğan bebeklerin çok fazla mama yemesi beklenemez. Bebeğinizin kilo ölçümlerine göre, doktorunuza danışarak anlayabilirsiniz bunu. Bununla birlikte bebeğinizin bezini günde 5 defa ıslak, 2 defa büyük tuvalet ile alıyorsanız doymuş demektir.

yenidogan bebegi olanlarin bilmesi gereken on madde2 611x405 1

Uyku

Yenidoğan bebeklerin en çok beslenmeye ve uykuya ihtiyacı var diyebilir. Bebekler hiç uyanmadan en fazla 8 saat bile uyuyabilirler. Bebeklerin ilk 15 günde gece-gündüz kavramına alışması oldukça zordur Fakat 15 gün sonrasında bebeğe gece-gündüz kavramını aşılayabilirsiniz. Bunu yapmak için bebeğin gündüzleri 3 saatten fazla uyumasına izin vermemekle birlikte, geceleri karanlıkta ve farklı yatakta yatırmak doğru olacaktır.

Mikroplar

Yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemi oldukça düşüktür. Eski zamanlarda bilinen 40 gün dışarı çıkmama durumu da bunun için vardır diyebiliriz. Her insanın, bebeğinize dokunmasına ve öpmesine izin vermeyin. Bebeğinizi sevmek isteyen insanların elleri yıkaması gerektiğini söylemekten çekinmeyin.

İletişim

Yenidoğan bebekler genelde çok ağlamalarıyla bilinirler. Fakat bu onlar için gayet normal bir durumdur. Anne ve babalarıyla iletişim kurma biçimleri genelde ağlamaktır. Ağladığında bir yeri ağlıyor anlamına gelmemekle birlikte sadece fiziksel olarak da bir ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Anne ve babalarını da yanlarında görmek için ağlayabilirler.

Yenidoğan Bebekler İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu