Yaşam

Yeni Yılda Görülen 9 Yılbaşı Klişesi Nedir?

instagram takipçi hilesi

yeni yil 1

Yılbaşı denildiğinde akla ilk ne gelir? Seneye görüşürüz mü? Geri Sayım mı? Tombala mı? Çam Ağacı mı? Endişelenmeyin bu bir yılbaşı testi değil. Yılbaşı klişelerini içeren yazımızı mümkün olabildiğince çokça paylaşarak bir ihtimal o klişelere engel olabiliriz.

1) Seneye Görüşürüz

yeni yil 8

Lütfen Yapmayın! Siz bunun söylenmesine ses çıkarmayıp üzerine bir de söylemeyi sürdürüyorsanız ve sahte sahte gülümsüyorsanız ne olur sakin olun ve yazıyı sonuna dek okuyun.

2) Dansöz

yeni yil 3

Yıl başı akşamı dansöz izleyerek ve onunla göbek dansı yaparak girmek isteyebileceğimizi kim çıkardı ve bu nasıl bu kadar uzun süre devam edebildi merak etmekteyiz. Erkeklerin işi diye düşünsek kadınlar da hem izleyip hem oynuyorlar. Fakat artık çok fazla klişe haline geldi. Sanat filmi izleyerek yeni yılar girmenizi önermiyoruz fakat daha makul bir mekanda dahi bir anda dansöz çıkınca tuhaflaşıyor insan.

3) Tombala

yeni yil 2

Yılbaşını ailesi ile birlikte karşılayacak olanlar şimdiden tabu, monopoly ve cenga gibi oyunlar öğretmeye başlasınlar. Elbette ki bu kültürü yadsımıyoruz. Hatta diğerlerine nazaran zaman zaman çok daha eğlenceli olabiliyor. Fakat yalnızca bu oyunu bütün eğlence boyunca oynama niyetinde olanlar bulunabilir. Buna dikkat ederek gözleri dört açmak gerek!

4) Çam Ağacı

yeni yil 4

Bu maddeyi “çam ağacı isteyip de alamayanlar” olarak güncelleyebiliriz. Çam ağacı alacaktım, koyacaktım, süsleyecektim gibi cümleleri geride bırakıp işi biraz eyleme döküp o çam ağacını alın!

5) Gâvur işi

yeni yil 6

Yabancıların bir geleneği olsa ne olur olmasa ne olur! Artık sizi dikkate almıyoruz ve canımızı hiç mi hiç sıkmıyoruz.

6) Nasıl girersen öyle gider

yeni yil 5

Bu da efsane bir batıl inançtır. Anne babaların biz küçükken uslu duralım diye söyledikleri ucuz yalanların başını çeker bu madde.

7) Kırmızı iç çamaşırı uğur getirir

yeni yil 7

Neye, nasıl, ne şekilde, niçin uğur getiriyor açıkçası bilmekte fayda var. Çünkü uğur getireceği durumu kabul edip etmeyecek miyiz belli değil. Önceden bilmekte fayda var.

8) Taksim

yeni yil 11

Yeni yılı illa ki Taksim’de karşılayacağım demek de apayrı bir klişe halini aldır. Fakat anlayış göstermek gerekli. Kişinin özel bir hatırasından ötürü bu gibi bir isteği olabilir. Bu gayet doğaldır. Bu nedenle Taksim için gerekli olan önlemleri en etkin bir biçimde almakta fayda vardır.

9) Geri sayım

yeni yil 9

Bu maddeyi yazmış olsak da geri sayımın bambaşka bir anlamı vardır. Sanki bütün yılın kötülükleri 10’dan geriye sayıp 1 dedikten sonra bitecekmişçesine coşkuya kapılırız. Ancak şöyle bir sorun var ki, sıfıra kadar büyük bir heyecanla sayıp sıfır dedikten sonra da “sessizce dağılalım” bakışları müthiş bir komedi halidir.

Yeni Yıl Klişeleri İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=cEofbR9PPrw

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu