İnternet ve Web

Yeni Online Yayın Platformu: Quibi Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dijitalleşen dünyada artık medyanın ileri gelen ve büyük gücü elinde bulunduran birçok platformu vardır. Netflix, Prime, Hulu vb. online yayın platformlarının arasında bir yenisi daha eklendi: Quibi! Bu platformun farkı ise mobil odaklı olmasıdır. Peki bu Quibi’nin olayı nedir? İşte platformun tüm detayları…

quibi 7

Quibi Nedir?

Medyaya apayrı bir yenilik getirecek olan Quibi, ingilizce ‘quick bite‘ yani atıştırmalık-çerez anlamındaki fiilden türeyen Jeffrey Katzenberg tarafından kurulan bir mobil odaklı video platformudur. 6 Nisan 2020’de yayın hayatına başlayan Quibi, dikey ve yatay modlarıyla hizmet vermeyi hedeflemektedir.

Aynı zamanda Netflix gibi offline modu olduğunda bilinenler arasında. Telefonlardan video izlemeyi kolaylaştırmak amacıyla hizmet verecek olan Quibi, süresi 10 dakikayı aşmayacak içeriklerle izleyicisine sunulacaktır.

Online platformlarda mobil kullanıcıların izleyebileceği türdeki içeriklerin yüzde 90’ı minimum 20 dakika olmaktadır. Bu süre telefondan bir video izlemek için kullanıcılara uzun gelmektedir. Quibi’nin yayın politikası tamamen bunun üzerine kurulmuştur. Birçok ünlü oyuncu, şovmen, yönetmenle anlaşarak şimdiden isim yapacak  projelere imzalar atılmıştır.

quibi 1 filmloverss

Üretimin hızlandığı tüketimin ise önünü alamadığımız bu dönemlerde yapılabilecek en zekice uygulamayı mı yaptılar düşüncesi de rakiplerini zorlayacak konuma gelip gelemeyeceği gibi büyük bir soru işaretidir.

Quibi, 6 Nisan itibarıyla Apple App Store ve Google Play Store‘da ulaşılabilir olsa da maalesef henüz ülkemizde kullanımı mevcut olmayacaktır. Umuyoruz ki, en kısa zamanda bizler de ulaşabiliriz bu mobil platforma.

quibi launch slate free trial

Quibi’nin İçerik Hedefleri Nedir?

The Walt Disney Company, Sony Pictures, AliBaba Group ve daha birçok şirketten 400 milyon $’dan fazla yatırım alan platformun çoğu içeriği şimdiden kesinleşmiştir. Verilen bilgilere göre ilk yılında 7.000 kısa video üretmeyi hedefleyen platform, bunların yanı sıra 175 dizi yapmayı hedeflemektedir.

Benzeri platformlarda olduğu gibi Quibi’de de orijinal içerikler yer alacaktır. Quibi’de Steven Spielberg’ün sadece akşamları izlenebilecek olan korku dizisi, Zac Efron’ın kardeşiyle olan şov programı ve Snapchat’in kurucusu Evan Spiegel’in yer aldığıdaha önce görmediğimiz formatlarda birçok program yer alacaktır.

quibi primary 100837650 large.3x2

Bu programların yanı sıra Game of Thrones yıldızı Sophie Turner’ın Survive adlı bir dizisi, Christoph Waltz ve Liam Hemsworth’ün yer aldığı Most Dangerous Game isimli dizi gibi birçok yıldızın merak uyandıran projeleri de Quibi de yayınlanacaktır.

Quibi Ücretli Midir?

En taze online video platformu Quibi’nin yeni kullanıcılarına 90 gün bedava deneme süresi fırsatı olmaktadır. Sonraki aylar için ise reklamlı pakette 4,99 $, reklamsız üyelikte ise 7,99 $ / ay karşılığında kullanılabilir olacaktır.

Daha çok Z kuşağını hedeflediklerini belirtselerde biz yine de Quibi’yi en kısa sürede deneyimleyebilmeyi umuyoruz…

Quibi Hakkında Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu