Kültür&Sanat

Yeni Hollywood Döneminin Adı Duyulmamış 6 Yönetmeni

instagram takipçi hilesi

Yeni Hollywood Döneminin Adı Duyulmamış 6 Yönetmeni adlı yazımızda adını duymadığınız ama sinema tarihinde önemli olan 6 ismi sizinle paylaştık. Kabaca 1967 yılından başlayarak, Hollywood, daha çok genç izleyicileri tercih eden ve popüler kültüre daha doğrudan yanıt veren filmlere odaklanarak operasyon sırasını değiştirmeye başladı. Ve “ Yeni Hollywood ” olarak bilinen şeyle eşanlamlı hale geldi. Steven Spielberg ve Francis Ford Coppola gibi ünlü isimler vardır. Ancak diğer birçok yönetmenin de aynı derecede önemli bir etkisi olmuştur. İşte onlardan 6 tanesi;

Yeni Hollywood Döneminin Adı Duyulmamış 6 Yönetmeni

Hal Ashby

y 1

Hal Ashby hiçbir şekilde bilinmiyor, ancak bir şekilde, özellikle 1970’lerin auteurizmi kisvesi altında bakıldığında, tanınmasına rağmen küçümseniyor.  Kişisel mücadele ve stüdyonun her şeye karışması, sonraki filmlerini izlenemez hale getirdiğinden veya en azından çoğu kişi tarafından yeterince görülmediğinden, başarı oranı 1970’lerden neredeyse ayrılamaz.

Harold ve Maude (1971), The Last Detail (1973) ve Shampoo (1975) ilk bakışta farklı görünebilir, ancak bu filmlerin tümü, dış dünyayı göz ardı etmeyen, aksine doğrudan karşıtlık içinde teselli sunan mikrokozmik rüya manzaraları sunar. Hal Ashby’nin filmleri hissettikleri kadar, tasarlanmış filmler değildir. Bir kurgucu olarak kariyerine başlayan Ashby’nin filmleri, daha büyük temaları ifade etmek için kullanılan küçük anları seçmeye çalışır.

Bu düşünce en güçlü şekilde eleştirmen Roger Ebert tarafından , filmin kahramanı Chance’in (Peter Sellers tarafından canlandırılmıştır) görünüşte Mesih’e benzer bir alegori içinde suyun üzerinde yürüdüğü son anlarını yansıttığı Orada Olmak (1979) adlı incelemesinde özetlenmiştir. Ebert, “Bir film tam olarak bize gösterdiği şeydir, daha fazlası değil” diye yazıyor. Bu, kulağa aşırı basit gelebilir ama daha kesin olamaz. Çünkü Ashby bize her zaman insanlığın durumu hakkında çağlar boyu konuşmaya yetecek kadarını gösterir.

Elaine May

y 2

Hal Ashby 1970’lerin sinemasının isimsiz yönetmeniyse, Elaine May tüm zamanların en çok duyulmamış yönetmenlerinden biri olabilir. Kariyerine 1960’ların New York’unda komedi ikilisi Nichols ve May’in yarısı olarak ayrı bir türde bir iz bırakarak başladı. Birlikte çok sayıda albüm yaptılar ve birçok ödül kazandılar. Bu yüzden Hollywood’un gelmesi an meselesiydi.

Nichols, Charles Webb’in 1967’deki The Graduate adlı romanının çığır açan uyarlamasını yöneten May, beş yıl sonra aynı derecede ses getiren The Heartbreak Kid‘i (1972) takip edecekti . Bunu  A New Leaf (1971) izledi ve ardından Mikey And Nicky (1976) izledi. Bu, May’in sonunda stüdyo arka planından makaraları çalmasına ve yakın bir arkadaşının garajına saklamasına, ancak yaratıcı taleplerinin bir kısmı karşılandıktan sonra geri vermesine neden oldu.

Bununla birlikte, neredeyse tüm filmleri kritik ve gişe başarıları elde etti.  Kadın düşmanlığı hiyerarşileri ve erkek meslektaşlarının auteurizmiyle bağlantılı olarak  May’in kendisi zor olarak etiketlendi. Bugüne kadar sadece dört uzun metrajlı film yaptı. Tüm filmleri, tam anlamıyla başyapıtlar değilse de kendi değerlerine sahiptir. 1987’deki fiyaskosu Ishtar’ın mali kaosu, birden fazla medya çılgınlığına konu oldu. Kendisi de otuz yıl önce ilk vizyona girdiğinde göründüğü kadar kötü yaşlanmayan bir filmdir.

Melvin Van Peebles

y 3

Siyahi sinemacılar birliğinin arasında kuşkusuz büyük saygı gören ancak bağımsız sinemayla ilgili olarak aynı derecede yüksek tutulması gereken bir film yapımcısıdır Melvin Van Peebles. Büyük bir Hollywood stüdyosu tarafından işe alınan birkaç Afrikalı-Amerikalı yönetmenden biri olarak kayda değer olan Van Peebles, daha sonra Sweet Sweetback’s Baadassss Song (1971) adlı filmini kendi finanse etmeye devam edecekti. Bu, önceki filmi Columbia Pictures’ın Karpuz Adamı‘nın (1970) başarısına rağmen stüdyo desteği bulamamasına doğrudan bir yanıttı .

Tarihsel alaka bir yana, filmleri sosyal meselelerin en prestijli filmlerinin yanı sıra on yılın en kaba komedisinin yanında duruyor. Bir oyun yazarı olarak kökleri, onun oldukça teatral görsel stilini şekillendiriyor ve sinemanın sunduğu hileler ve teknikler tarafından açıkça vurgulanmasa da, tiyatroyu andıran bir şekilde ortamla oynamasına izin veriyor.

Alan J. Pakula

y 4

Modern suç sineması Alan J. Pakula olmadan şimdiki gibi olmazdı. Onun sinema üzerindeki etkisi, 1962’de To Kill a Mockingbird‘ün yapımından bu yana aynı anda hafife alındı ​​ve derinden hissedildi . Ve günlük televizyon kuşağını dolduran çok sayıda suç prosedürü programının çoğu 1991 filmi Kuzuların Sessizliği için Jonathan Demme’ye atfedilirken , Alan J. Pakula’dan öteye bakmaya gerek yok.

Klute (1971) ve The Parallax View (1974) filmleri yalnızca Nixon dönemi paranoya duygusundan yararlanmakla kalmadı , aynı zamanda 1976’da araştırmacı gazetecilik hakkında tartışmasız en büyük film olan All the President’s Men‘i yönettiğinde bu tür temaları doğrudan ele aldı. Pakula’nın varlığı 1970’ler boyunca hissedildi ve etkisi, geliştirdiği tarzda uzmanlaşmış diğer film yapımcıları tarafından zaten hissedildikten sonra, 1990’larda kaliteli filmler yapmaya devam etti.

George Roy Hill

y 5

Görsel dendiğinde “George Roy Hill Resmi”nin görselleri kolayca tanımlanamayabilir. Yine de, yeteneğiyle ilgili herhangi bir soruyu kapatmak için filmografisinde listelenen filmlerden daha fazla bakmaya gerek yok. Çoğunlukla 1960’ları dolduran müzikalleri ve komedileriyle tanınan Hill, çıkışını 1969’a kadar Paul Newman ve Robert Redford’un oynadığı Butch Cassidy ve Sundance Kid‘de buldu.

Hill’i iki kat kurnaz ve küçümsenmiş yapan şey, 1980’lerin Slaughterhouse-Five (1972) ile bilim kurgu filmleri The World According to Garp (1982) ya da Funny Farm (1988) gibi 1980’lerin aile komedileri olsun, tür film yapımcılığının sınırları içinde karşı kültür isyanını gizleme yeteneğidir.

Bob Rafelson

y 6

İlk başarısını Easy Rider (1969) filminde (sonunda BBS’ye dönüşen Raybert Productions şirketini birlikte kurdu) bulan Bob Rafelson, yalnızca sinemada izlenen aktörleri “meşrulaştırmaktan” sorumlu olan ve ‘B filmleri ve gündüz kuşağı oyuncuları’ tanımını yaratan bir dizi film yapmaya devam etti.

Bunlar arasında Five Easy Pieces‘deki (1970) Karen Black, Stay Hungry‘deki (1976) Arnold Schwarzenegger veya gösterileri iptal edildikten sonra kariyerleri farklı yönlere ayrılan Monkees’i canlandıran aktörler.

Yeni Hollywood Döneminin Adı Duyulmamış 6 Yönetmeni İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu