Yemeğin Ardından Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

yemek 4

Yemek, insanın yaşamını idame ettirebilmesini sağlayan yegane ihtiyaçlardan birisidir. İnsanların beslenmelerinde yaptığı yanlışlar sağlıklarını olumsuz etkilemesinin yanı sıra yemeğin ardından uygulanan kimi alışkanlıklar da sağlığa önemli oranda zarar verebilmektedir. İşte yemeğin ardından yaşamımızın onulmaz parçaları haline gelen o yanlışlar…

1-) Sigara İçmek

yemek 1

Sigara kullanan insanlar  genel itibari ile öğle veya akşam yemeğinden sonra hemen sigara içme isteği duyarlar. Sigara paketlerinin de üzerinde yer aldığı gibi sağlığa ciddi anlamda zarar ve kansere davetiye çıkaran 60’tan fazla tehlikeli madde içermektedir. Yemeğin hemen ardından alınan nikotin de söz konusu etkileri çok daha artırmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için ne yemekten sonra ne de başka bir zaman diliminde sigaradan uzak durun!

2-) Uyumak

yemek 2

İnsan uyuduğunda sindirim sistemi uyanık olduğundan çok daha yavaş çalışmaktadır. Fakat yemek yiyen bir insanın sindiriminin hızlı çalışması ve yediklerinin hazmını kolaylaştırması gerekmektedir. Yemeğin ardından yapılacak şekerleme aşırı kilolara, çeşitli mide rahatsızlıklarına ve bağırsak enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

3-) Yürüyüş Yapmak

yemek 5

İnsanların bir bölümü de yemeğin ardından aldığı kiloları düşünerek onları eritebilmek adına yürümek isterler. Bu yürüyüş de yemekte almış olduğunuz besinlerde bulunan faydalı maddelerin bedeniniz tarafından alınmasını sınırlandırır. Bu nedenle yürüyüşü yemekten birkaç saat sonra yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

4-) Yüzmek

yemek 8

Tok ve şiş bir karın ile yüzmek çok tehlikeli olabilir. Bundan dolayı da yüzmek için yemeğin ardından yarım saat süre geçmesi gerekmektedir. Yemeğin ardından sindirimin doğru ve düzenli biçimde gerçekleşebilmesi için kan akışının karın bölgesine doğru olması gerekir. Eğer ki tok karına yüzülürse bedende ve karında kramplara neden olabilir.

5-) Çay İçmek

yemek 6

Hemen hemen herkesin düştüğü yanılgıların başında gelmektedir. Pek çoğumuz yemek yedikten sonra ince belli bardaklarda keyifle çay içmeye başlarız. Yemeğin hemen ardından gerçekleşen söz konusu eylem bedenin aldığınız besinlerden yeterli oranda fayda sağlamanızı engellemenin yanı sıra tükettiğiniz besinlerin de sindirimini güçleştirir. Çayı yemekten yaklaşık bir saat sonra çok daha rahat bir şekilde içebilirsiniz.

6-) Banyo Yapmak

yemek 9

Yemeğin hemen ardından duş almak kan dolaşımını hızlandırarak kanın karın ve bacak bölgesinde artmasına neden olur. Söz konusu durum da sindirim sistemine ciddi anlamda zarar verebilmektedir.

7-) Meyve Yemek

yemek 7

Büyük bir kesim yemekten hemen sonra meyve tüketmektedir. Fakat yemeğin hemen sonrasında tüketilen meyve midede ciddi oranda şişkinliğe ve gaz oluşumuna neden olabilmektedir. Uzmanlar meyve tüketiminin yemek yedikten birkaç saat sonra gerçekleşmesinin sindirim açısından çok daha kolaylık sağlayacağını belirtmektedir.

Yemeğin Ardından Yapılmaması Gerekenler İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu