Beslenme ve DiyetYaşam

Yedikçe Acıkmanıza Neden Olan 10 Besin Nedir?

instagram takipçi hilesi

kilo 3

Yiyip yiyip hiç doymamış gibi hissediyorsunuz. Bir başka açıdan bakmak gerekirse yiyip kalori alıyor ve de hiç yememiş gibi hissediyorsunuz. Öyleyse söz konusu yiyecekler tüketme ihtiyacını artırarak iştahı açıp kilo almanıza neden olmakta. İşte yedikçe doyduğumuzu anlamadığımız yiyeceklerin listesi…

1-) Kızarmış Patates

kilo 4

Özellikle küçük çocukların yedikçe yemek isteyeceği besinlerin belki de başında gelen kızarmış patates, içermiş olduğu tuz ve karbonhidratlar ile sağlık için oldukça tehlikelidir.

2-) Muz

kilo 8

Muzun sağlığımız için bünyesinde önemli besin değerleri barındırdığını biliyoruz. Muz da tıpkı mısır gibi içeriğinde fazla miktarda glisemik barındırmaktadır. Bundan dolayı da diyet yapan kişilere muz önerilmez.

3-) Diyet Gazlı İçecekler

kilo 11

Diyet için özel olarak üretilen gazlı içeceklerde şeker oranının düşük olmasından dolayı bedenin şeker isteği de artmakta. Bu durum da sağlıklı olmanıza veya kilo vermenize engel olmaktadır.

4-) Pasta Ve Hamur İşleri

kilo 6

Sabah kahvaltısında keyifle yediğiniz poğaçanın ardından hiçbir şey yemediğiniz hissini yaşadığınız oldu mu? Bu durumun nedeni un ve beyaz şeker içeren karbonhidratların bünyelerinde lif barındırmaması ve az sayıda vitamine sahip olmasındandır. Kısa zamanda yediğiniz besinlerde insülinde oluşan artıştan dolayı şeker kırılmaları ortaya çıkar. Bu sayede çok kısa bir zaman içinde acıktığınız hissine kapılırsınız.

5-) Süt, Tereyağı ve Peynir

kilo 10

Tereyağı ve süt gibi besinlerin tüketilmesi bünyelerinde yer alan hurma yağının doyduğunuz zaman kişiye sinyal vere insülin hormonunun salgılanmasında belirli oranda azalma neden olmaktadır.

6-) Aromalı Yoğurt

kilo 7

Yoğurt içeriğinde bol miktarda kalsiyum barındırır; sağlıklı besinlerin başında yer almaktadır. Fakat içine konulmakta olan aromalı şekerlerden ötürü kişide açlık hissi oluşturarak kilo almasına neden olmaktadır.

7-) Mısır Gevreği

kilo 1

Fırında işlem görmüş mısır gevreğinin bünyesinde barındırdığı yüksek orandaki karbonhidratta enerji bulunmamaktadır. Kahvaltılarda mısır gevreğinin aksine yulaf tüketilmesi önemlidir.

😎 Tarçın

kilo 9

Tarçın diğer baharatlar gibi yağ yakıcı özelliğe sahip baharatlar arasında yer alsa da fazla tüketimi esnasında tüketildikçe iştahı açan yiyecekler arasında olduğu unutulmamalıdır.

9-) Meyve Suyu

kilo 2

Meyve suları içerisinde posa bulundurmadığından dolayı kana çok çabuk bir biçimde karışır ve bu ortamda kan şekerini de yükseltir. Bundan dolayı meyve suyunun yerine meyveleri posaları ile tüketmek çok daha yararlı e sağlıklı bir hamle olacaktır.

10-) Pilav

kilo 12

Beyaz pirin bünyesinde barındırdığı yüksek orandaki nişastadan dolayı yedikçe iştahı açan besinlerin arasındaki yerini almıştır. Yoğun nişastadan ötürü beyaz pirinç pilavı çok kısa bir zamanda kan şekerinin yükselmesine ya da bir anda düşesine neden olabilmektedir. Bu da hali ile bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissettirecektir.

Kaynak
neoldu.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu