Yaz Uykusu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Yaz uykusu, sıcak ve kurak bölgelerde yaşamlarını sürdüren hayvanların yaz aylarındaki zor şartları atlatmak için uyuşukluk ve uyku halinde geçirdikleri zamana verilen bir isimdir.

Yaz uykusu bazı hayvanların yaşadıkları bölgenin iklimine göre ve vücut yapılarına göre değişebilir. Yaz uykusuna yatan hayvanlar genellikle çöl bölgelerinde yaşarlar. Bunun nedeni çöllerde kış ayları yağmurlu geçtiği içindir.

snail 3705324 640

Kış ayları çöllerde yiyeceklerin bol olduğu ve yaşam şartlarının en iyi olduğu aylardır. Yaz aylarında ise havalar çok sıcak olduğu için yiyecek bulmak daha zordur. Bu yüzden yaz uykusuna yatan hayvanlar haziran – temmuz aylarında  uykuya yatarlar. Kış ayı gelinceye ve yağmurlar başlayana kadar çukurlarından çıkmazlar.

Sıcakların yaşandığı bölgelerde bulunan her canlı yaz uykusuna yatmamaktadır. Yaz uykusuna yatan hayvanların vücut fonksiyonlarında azalma meydana gelir.

giant tortoises 4302276 640

Yaz mevsim bazı hayvanlar için zor geçmektedir. Bahar aylarında ötüşen kuşların  sesini yaz aylarında duyamayabiliriz. Bazı hayvanlar yuvalarına çekilerek enerji kaybını önlerler. Dünyadaki bazı hayvanlar ise kıtlık nedeniyle yaz uykusuna yatarlar.

Yaz Uykusuna Yatan Bazı Hayvanlar

Yaz uykusuna yatan hayvanların başında çöl salyangozları gelmektedir. Çöl salyangozları sıcak yaz aylarında kabuklarına çekilerek dinleme moduna girerler.

squirrel 1407699 640

Bazı hayvanlar hem kış hem de yaz uykusuna yatmaktadır. Bu hayvanların başında ise Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki çöllerde yaşayan kaplumbağalardır.

Yaz aylarının sıcak günlerini uykuda geçiren hayvanlar arasında;  kurbağalar, bazı tropik bölgelerde yaşayan tatlı su balıkları, sincaplar, çöl salyangozları, yer kurtları timsahlar ve çamurgolyan balıkları gibi hayvanlarda yaz uykusuna yatan hayvanlar arasında yer almaktadır.

Hayvanlar Neden Yaz Uykusuna Yatarlar?

Hayvanların yaz uykusuna yatmalarının başlıca nedeni doğal olarak sıcaklarıdır. Sıcak hava bazı hayvanları rahatsız eder. Bu yüzden bazı hayvanlar yaz uykusuna yatar. Havanları yaz uykusuna yatmasının bir diğer nedeni ise ailesel olabilir. Kulağa acayip gelen bu cümle aslında doğrudur. Yeni doğan bir hayvan yavrusu annesinin gerek duyması halinde yuvasından dışarı çıkarılmaz.

Sıcak aylar azalana kadar veya bitine kadar yuva içerisinden kalan yavru ve ailesi bir nevi yaz uykusuna yatmış sayılır. Hayvanlar genel olarak yaşamlarının olumsuz etkilenmemesi için yaz uykusuna yatarlar. Bu durum kış uykusuna yatan hayvanlar içinde geçerlidir.

Yaz ve Kış uykusuna yatan Hayvanlar ile ilgili videolar

 

Kaynak
En Son Haber

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu