Yaz Mevsiminde Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

instagram takipçi hilesi

Bakımlı ve sağlıklı saçlar yalnızca dış görünüş için değil kişilerin özgüvenini arttırması açısın da önemlidir. Eğer saç bakımının nasıl yapılacağını bilmiyorsanız saçlarınız yıpranmaya mahkum demektir.

Saç bakımı mevsimsel olarak değişiklik gösteren bir durumdur. Örneğin kavurucu yaz sıcaklarında tuzlu ve klorlu suların saçta kuruması saçı yıpratmaya tek başına yetecektir. Özellikle mevsim geçişlerinde saç bakımının önemi artmaktadır.

Yaz Güneşinin Saçlar Üzerindeki Etkileri

güneşin saçlar üzerindeki etkileri nelerdir

Dönem dönem hepimizin saçlarında dökülmeler yaşanır. Sağlıklı beslenme ve saçlarımızın yapısına uygun saç bakım reçeteleriyle bakımlı ve sağlıklı saçlara ulaşmak mümkündür. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ise tıpkı cildimiz gibi saçlarımızı da korumamız gerekmektedir. Yoksa saçlarımızdaki dökülmeler artar ve canlılığını kaybeder.

Güneş, saçınızı yıpratmakla kalmaz aynı zamanda saç derinizin de kurumasına neden olur. Bunun sonucunda saç derinizde yanmalar oluşabilir ve saç kökleri de yıpranabilir. Yıpranan saç kökleri ise dökülmeye başlar. Bunun yanında yaz aylarında nem artışıyla birlikte saçlar daha hızlı uzar.

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

yazın saç bakımı nasıl olmalı

Saçlarınızı her gün yıkamak saçların kurumasına, ve saçtaki doğal ve besleyici yağların yani saç sebumunun azalmasına neden olur. Saçları gün aşırı yıkamak sadece yaz mevsiminde değil her mevsim sağlıklı olması açısından uygun olanıdır. Bunun yanı sıra saçlar ılık veya soğuk suyla yıkanmalı ve saç kremi kullanıldıysa soğuk suyla durulanmalıdır.

Yaz aylarında saçlarınızın dökülmesini önlemek için ise duştan önce bi süre sıcak yağ maskesi uygularsanız saçınızın Ph dengesi korumasına yardımı olur ve saç dökülmeleriniz azalır.

Sağlıklı Saçlar İçin Şampuan Seçimi Nasıl Olmalıdır?

şampuan seçimi nasıl olmalıdır

Herkesin saç yapısı farklı olduğu için şampuanlar da çeşitlilik göstermektedir. Bu yüzden saç yapınıza uygun şampuan kullanmanız gerekmektedir. Bunun yanında saçları parlak ve sağlıklı hale getirecek içerikte şampuan kullanılması da her mevsim önemlidir.

Saç Tarama Şekli Nasıl Olmalıdır?

saçlarınızı ıslakken tarayın 1

Yaz aylarında saçlar kırılır ve ince saç telleri düğümlenir. Bu yüzden saçınız ıslakken sık dişli taraklarla taramanız gerekmektedir.

Sağlıklı Saçlar İçin Saç Kurutma Şekli Nasıl Olmalıdır?

saç kurutma makinası saçlarınızı yıprandırır

Yaz aylarında saçların sık sık kurutulması saçları yıpratmaktadır. Bu yüzden zor da olsa haftada sadece 1 ya da 2 kez kurutmanız saç bakımınız için faydalı olacaktır. Saçlarınızı havluyla kurutmak da saçlarınızı yıpratan bir yöntem olduğu için bunu önlemek için de saçlarınızı giymediğiniz bir t-shırt ile kurutabilirsiniz.

Yaz aylarında saçlarınızı korumak için kaçınmanız gereken bir diğer davranış ise saç şekillendiricisi kullanmaktır. Bu şekillendiriciler saçlarınızın nemini aldığı için diğer mevsimlere göre daha çok yıpranmasına neden olacaktır. Kullanılması gereken durumlarda ise tercihiniz seramik yapılı şekillendiriciler olmalıdır.

Yaz Mevsiminde Saç Bakımı Nasıl olmalı ? ile ilgili Videolar

Kaynak
trendkadinim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler

Başa dön tuşu