Bilim ve Keşif

Yaz Gündönümü Nedir?

instagram takipçi hilesi

Yaz gündönümü, Dünya’nın Kuzey Kutbunun güneşe en dik olduğu yılın en uzun günüdür. Her yıl iki gündönümü vardır. Biri Haziran ayı, diğeri ise Aralık ayında meydana gelir. Gündönümü zamanı tüm gezegende aynıdır. Ancak bu zaman Dünya’nın neresinde olduğunuza bağlıdır. Kuzey ya da Güney Yarım kürede olmaktadır.

Kuzey yarım kürede Haziran gündönümü yaz mevsiminin ilk günü ve Aralık gündönümü ise kış mevsiminin ilk günüdür. Güney yarım kürede tersi durum meydana gelmektedir.

yaz gundonumu 1

Yaz Gündönümü Ne Anlama Gelmektedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, güneş ışınları kuzey yarım küreye en dik olduğu zaman güney yarım kürede en eğik durumdadır. Bu zamandan sonra kuzey yarım kürede günler kısalmaya yani yaz gündönümü, güney yarım kürede ise uzamaya yani kış gündönümü meydana gelmiş olur.

Aydınlanma çizgisinin sınır hatları kutup dairelerinden geçmektedir. Bu yüzden kuzey kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, güney kutup dairesinde ise 24 saat gece yaşanmaktadır. Gündüzler kuzeye gittikçe artar. Bu yüzden Türkiye’de en uzun gündüz Sinop‘ta yaşanır iken, en kısa gün Hatay‘da yaşanmaktadır.

yaz gundonumu 3

Yaz Aylarında Günler Neden Daha Uzundur?

Dünyanın güneş etrafında dönme biçimi nedeniyle yaz aylarında daha fazla gün ışığı vardır. Kuzey Yarım küre’de yani ekvatorun üstündeki dünyanın diğer yarısında en uzun gün 20 ya da 21 Haziran‘dır. Güney yarım küre de ise tam tersi bir durum meydana gelmiş olur. Güney yarım kürede, en kısa gün, kuzey yarım kürede en uzun güne denk gelmektedir.  Dünya’nın güneşe doğru eğilen yarısı yaz mevsimindedir. Dünya’nın güneşten uzakta olan kısmı ise kıştır.

Gündönümleri Nelerdir? Hangi Tarihlerde Gerçekleşir?

  • 21 Mart: Gündüz ve gecenin birbirine eşit olduğu gündür. Türkiye’nin yer aldığı kuzey yarım kürede ilkbaharın başlangıcıdır.
  • 21 Haziran: Kuzey yarım kürede en uzun gün ve en kısa gecenin yaşandığı gündür. Bu günde yaz mevsimi başlamaktadır.
  • 23 Eylül: Gündüz ve gece süresi birbirlerine eşittir. Kuzey yarım kürede yaz ayı sonlanır ve sonbahar ayı başlar.
  • 21 Aralık: Kuzey yarım kürede en uzun gece ve en kısa gündüzün yaşandığı gündür. Aynı zamanda bu gün kış ayının başladığı gündür.

yaz gundonumu 2

Yaz Gündönümü ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu