Beslenme ve Diyet

Yavaş Yemek Yemenin Yolları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Önünüzdeki yemeği ne kadar sürede bitiriyorsunuz, hiç düşündünüz mü? Yemekleri hızlı yemek, yoğun tempoya sahip kişiler adına avantaj olarak gibi durabilir, fakat birçok rahatsızlığa neden olabileceğini de unutmamak gerekli. Sağlıklı beslenmenin yanı sırra, yemekleri yavaş yavaş yemek ve lokmaları iyi bir şekilde çiğnemek gerekli. Peki yavaş yemek yemenin yolları nelerdir?

yavas yemek yemenin yollari 5

Hızlı yemek yeme alışkanlığına sahipseniz eğer bu alışkanlıktan kurtulmak adına sizlere sunmuş olduğumuz önerileri deneyebilirsiniz.

yavas yemek yemenin yollari

Yemeği Masada ve Oturarak Yiyin!

Televizyon karşısında, ayakta, telefon ile ya da başka bir şey ile uğraşırken hızlı yemek yeme olasılığınız artar. Yemeğe odaklanmanız zorlaşır. Bu yüzden en sağlıklısı, sakin bir ortamda ve masada yemektir. Kendinizi masada yemek için motive edin. Örneğin, küçük ancak hoş bir sofra hazırlayabilirsiniz.

yavas yemek yemenin yollari 3

Yemek Yerken Yalnız Olmayın!

Yemeği yalnız yemek, hızlı yeme alışkanlığını tetikleyebilir. Bu sebep ile evde ya da iş yerinde birlikte yemek yiyebileceğiniz kişiler bulun. Böylelikle yemek yerken sohbet etmek, yeme hızını yavaşlatmanıza aracı olur.

İçeceklerden Yardım Alın!

Yemek ile beraber bir şeyler içmek, yemeğe mola vermenize yardımcı olur. Fakat bu konuda içecek seçimlerine de dikkat etmeniz gerekir. Yüksek kaloriye sahip içecekler yerine su, ayran ve maden suyu gibi sağlıklı içecekler tercih etmeniz gerekir.

Lokmaları Daha Fazla Çiğneyin!

Yemeğinizden bir lokma aldığınız an, çatalınızı hemen masaya bırakın ve lokmayı güzel bir şekilde çiğneyin. Aynı hareketi kaşıkla da yapabilirsiniz. Sandviç, tost gibi elle yenilen bir yiyecek tüketiyorsanız eğer aynı şekilde bir ısırık aldıktan sonra onu da elinizden bırakın.

yavas yemek yemenin yollari 4

Sağlıklı Yemekler Tüketin!

Yemek seçimleri, yeme hızını etkileyecek olan bir konudur. Yemek yeme hızını düşürmek adına çiğneme süresi uzun olan life sahip besinler tercih edebilirsiniz. Dilimlere ya da küçük parçalara ayrılmış yemekler de yemek yeme hızını arttırabilir. Bu sebep ile bütün olanları seçmeni gerekir.

yavas yemek yemenin yollari 2

Uzun Süre Aç Kalmayın!

Uzun bir süre boyunca aç kalmak, yemeği hızlı bir şekilde tüketmenize sebep olur. Küçük ve sağlıklı ara öğünler yaparak, ana öğünde olan açlık krizlerini önleyebilirsiniz. Böylelikle hem yediklerinizin lezzetini daha iyi alabilir hem de yeme hızını daha kolay kontrol edebilmeniz mümkün.

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu