Tiyatro ve Dans

Yatak Odası Sırları Oyunu Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

Yatak Odası Sırları adlı oyun , 12 Ekim 2023’de Baba Sahne’de ilk prömiyerini yaparak tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor. Güven Kıraç ve Melda Gür gibi değerli isimleri buluşturan hikaye, ünlü senarist- yazar Birol Güven’in, ‘Yatak Odası Diyalogları” ismini verdiği kitabının, sahnelere uyarlanmış bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Başarılı senaristin yazdığı her senaryo, uzun yıllardır izleyiciler tarafından ilgiyle izleniyor ve bekleniyor.

Genç yeteneklere de yer verilen oyun, güldürürken düşündüren cinsten! İzlerken kendimizden, aile hayatımızdan, karı-koca ilişkimizden bir parça bulacağımız ise kesin! Usta oyuncuların içtenlikle ve insanı saran bir gerçeklikle bize geçireceği duyguları ise merakla bekliyoruz.

Tiyatronun insan hayatındaki önemini, sanatın mihenk taşı olduğunu ve en sansürsüz duyguların bu sahnelerde yaşandığını hepimiz biliyoruz. İşte biz de bu yazımızda size, yakın zamanda sahnelenecek olan bu muhteşem oyun hakkında bilgiler veriyor olacağız. İlgili videolara yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

yatak odası sırları

Yazar: Birol Güven                                                                                                                                                        Yönetmen: Galip Erdal                                                                                                                                                Uyarlayan: Galip Erdal                                                                                                                                          Yapımcı:  Serdar Akkaya, Güven Kıraç                                                                                                                          Oyuncular: Melda Gür, Güven Kıraç, Melda Narin Güler

Yatak Odası Sırları Oyun Konusu Nedir?

Teknolojik gelişmelerin ilerleme kaydetmesi, bir yandan bizlere büyük olanaklar sağlarken, bir yandan da iletişimimize ket vurdu. Öyle ki kalabalıklar içinde yalnızlık çekmeye başladık. Tek arkadaşımız ise; telefon, tablet ve televizyonlar oldu. Yatak odası sırları adlı oyun işte tam da bu problemden köken alıyor.

Bu durum iş yaşamımızdan, çocuklarımızla olan diyaloglarımıza, sosyal hayatımızdan, eşimizle olan ilişkimize kadar her alanda kendisini göstermekte! Artık aynı evin içinde kendi dünyasını yaşayan birer bireyler olmuş durumdayız desek yeridir. Ekran üzerinden dünyaya açılan kapıların ardında bekleyen yolcular gibiyiz.

Halbuki ne büyük heyecanlar, ne büyük aşklar ve ne renkli hayaller ile evlenmiştik değil mi? Akan zamanın ve yaşanmışlıkların üstüne bir de dijital çağ, tuz-biber ekince; konuşmayı, dokunmayı unuttuk birbirimizle..! Yorgun argın kapısı açılan evler, hayatın verdiği bir yığın stres ve gün geçtikçe değişen dertler, bir tutam uzaklık katmadı mı bize?

resimtiyatro

Evliliğimizde olan duygusal tökezlemelerin, cinsel hayatımızı nasıl olumsuz etkilediğini mi konuşmak gerek, yoksa bozulan cinselliğimizin diğer konulara nasıl yansıdığını mı? Tavuk mu yumurtadan çıkar yani, yoksa yumurta mı tavuktan? Aklımızda dolaşan bu deli sorulara ”perde” demeye hazır mısınız?

Usta oyuncuların eğlenceli ve mizahi anlatım biçimiyle renklenen ve ”yatak odası diyalogları” adlı kitaptan uyarlanan bu muhteşem oyun, bize kendi gerçekliğimize dışarıdan bakma fırsatı sunuyor. Üstelik kimi zaman kahkahalara boğulurken kimi zaman da hayatımızdaki neden-sonuç ilişkilerini masaya yatırmamızı sağlıyor.

Arasına o ya da bu sebeple mesafeler giren çiftlerin, salonlarına ve mutfaklarına konuk olup dertlerine ve kavgalarına şahitlik ettik bunca zaman! Orada çözümlenen sorunları, yaşanan handikapları izledik. Peki ya yatak odaları..?

Aslında yatak odası bir çiftin yalnızca cinsel yaşamını değil, ruhsal açıdan da en çıplak, savunmasız, yalın ve gerçek halini yansıtıyor. Sorunların çıkış noktası, düğümlenmesi ve çözüme ulaşması gibi tüm süreçler de esasen orada yaşanıyor. Yatak odası sırları bize, hayatımızın her anına dair pek çok ipucu da veriyor üstelik; anlamak istersek elbette!

resimtiyatroo

Oyunun bazı sahneleri belki mübalağa sanatıyla süslenmiş gibi gelebilir. Ancak her komedi biraz da abartı içerir. Kahkaha dolu bir tiyatro oyunu izlerken; ”ah işte burası, aynı bizimki gibi” diyeceğinizi de duyar gibiyiz! Kadın-erkek ilişkilerini her yönüyle ve tüm bilinmeyenleriyle ele almaya ne dersiniz?

Bazen anlatılanlar, bazen yaşananlar, çoğu zaman tabular ve küçüklüğümüzden bu yana gerek ailemiz, gerekse de mensubu olduğumuz toplum tarafından bize dayatılanlar… Sahi, nelerdi onlar? İşte bu oyunun alt metni belki de bunları yeniden aklınıza getirebilir ve size minik değişimlerin kapısını da aralayabilir.

Yatak Odası Sırları Oyunu Ne Zaman Sahne Alacak?

Her kesimden insanın ve çiftin kendine ait bir duygu yansımasına şahit olacağı ve usta kalemlerden çıkan bu sıra dışı oyun, ilk olarak 12 Ekim 2023 tarihinde Baba Sahne‘de sanat severleri ağırlayacak. Ardından ise, 21 Ekim 2023 günü, KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi‘nde izleyiciyle buluşacak. Sonrasında yine İstanbul’un farklı sahnelerinde sergilenecek olan oyun, ilerleyen dönemde turne programını açıklayabilir. Güncel bilgileri buradan paylaşmaya devam edeceğiz.

Yatak Odası Sırları Oyununun Oyuncu Kadrosu

  • Melda Gür
  • Güven Kıraç
  • Melda Narin Güler

Yatak Odası Sırları Oyunu İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu