Yaşam

Yaşlandıran Yiyecekleri Biliyor Muydunuz?

instagram takipçi hilesi

Her gün içeriğini bilerek veya bilmeyerek tükettiğimiz pek çok besin sağlığımıza zarar vermesinin yanı sıra bizi yaşlandırıyor. Bu besinlerin bazılarından erken yaşlanmaya sebep olmamak için aslında tamamen vazgeçmemiz gerekiyor.

yaşlanmak

Birçoğumuz yaşımız ilerlese de yaşlanmaktan korkuyor ve olabildiğinde genç görünmek istiyoruz. Bunun için de sağlıklı bir bedene ve cilde sahip olmamız gerekiyor. Fakat genç kalabilmek için öncelikle bedenimizi içerden doğru beslememiz gerekiyor.

Tükettiğimiz herhangi bir besinin kan şekerini yükseltme hızı ne kadar yüksek de bizi o kadar hızlı yaşlandırıyor. Vücudumuza aldığımız her besin bedenimize ve cildimize olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüyor. Kendimizi genç ve dinamik hissetmemiz de aynı şekilde tükettiğimiz besinlere bağlı.

Peki yaşlanmamıza sebep olan besinler hangileri? Sizler için yaşlanmaya sebep olan 8 gıda maddesini derledik.

Şeker

şeker yaşlandırır 1

Hücrelerin yaşlanmasının ilk sebebi şekerdir. Tükettiğimiz rafine şekerler vücut dengesimi bozar ve organlarımızı yaşlandırır. Bölgesel yağlanmalara sebep olur. Şekerin içine girdiği her türlü yiyecek ve içecekler yaşlanmamıza sebep olacaktır.

Hamur İşleri

hamur işleri 1

Yediğimiz hamur işlerinin içinde bulunan basit şeker, karbonhidrat ve doymuş yağlar kan şekerimizin aniden yükselmesine sebep olur. Metabolizmamızı bozar ve yaşlanmamıza sebep olur.

Doymuş Yağlar

doymuş yağlar yaşlanmaya sebep olur 1

Tereyağı, iç yağı, margarin vb bütün doymuş yağlar vücudumuzda toksin oluşumunu hızlandırıyor ve dokularımızda daha fazla yağ birikmesine neden oluyor. Vücudu yaşlandırıyor ve metabolik hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Tuz

tuz vücutta ödem oluşturrur

Fazla tuz tüketimi vücudun su dengesini bozuyor ve ödem oluşmasına sebep oluyor. Bu nedenle cildimizi erken yaşlandırıyor.

Asitli Yiyecekler

asitli içecekler yaşlanmaya sebep olur

Asitli içecekler yüksek oranda basit şeker içeriyor. Bu da kan dengemizi bozuyor ve zamanla vücut asitleniyor ve iç organlarda hasara sebep oluyor. Vücutta daha fazla kalsiyum emilmesine neden oluyor ve yağ yakımını engelliyor.

Kızartmalar

kızartmalar toksin madde oluşturur

Yağlar uzun süre yüksek ısıyla temas ettiğinde dumanlanma yaratarak kanserojen etkisi ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle kızartılmış her türlü gıda maddesinden uzak durulması gerekmektedir.

Glisemik Endeksi Yüksek Besinler

beyaz ekmek de yaşlanmaya sebep olan yiyeceklerdendir

Beyaz ekmek, makarna, kek, börek gibi beyaz unla yapılmış yiyecekler kan şekerini ani şekilde yükseltip düşürebilir. Bu neden vücudun dengesini koruyabilmek için bu gibi besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Alkol ve Kokteyller

alkol ve kokteyl tüketimi erken yaşlandırır

Alkoller de diğer bütün içecekler gibi yüksek şeker ve maya içerirler. Bu yüzden de erken yaşlanmaya sebep olurlar. Su, vücudumuz için en gerekli ve en sağlıklı içecektir. Diğerlerinden mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.

Eğer kendinizi seviyor ve erken yaşlanmak istemiyorsanız bu saydığımız besinlerden uzak durmanızda fayda var.

Kaynak
pudra.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu