Otomobil

Yakıt Tüketimini Sağlayan 7 Faktör Nedir?

instagram takipçi hilesi

Otomobil satın alırken en önemli önceliklerimizden birisi aracın ne kadar yakıt tükettiğidir. Yeni model araçlar eskilere nazaran oldukça verimli motorlara sahip olsalar da sık düşülen hatalarla farkında olmadan aracınızın normalinden çok daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilirsiniz.

yakit 1

Aracınızı sürmeye başlamadan önce ya da bindikten sonra alabileceğiniz önlemler ile yılda yüzlerce lira yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

1-) Doğru Lastik Basıncı

yakit 4

Lastiklerdeki düşük orandaki basıncın, arabanızın yakıt tüketimini %10 oranına arttırdığı önemli bir bilgidir. Yüksek orandaki basınç, lastiklerin yerle temas şeklini daraltarak tüketimi de oldukça düşürecektir. Fakat abartırsanız ciddi anlamda sertleşecek olan lastikleriniz konforunuzu düşürebilir ve yol tutuşunuzu zayıflatabilir. Fabrikanın önermiş olduğu basınç aralığının dışına çıkmamaya çalışın ve lastiklerinizin basıncını kontrolünü genel olarak soğuk iken yapın.

2-) Doğru Motor Yağı

yakit 10

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılmış olan araştırmalara göre motor yağı kullanımının yakıt tüketimini ciddi anlamda düşürdüğünü ifade etmektedir. Pistonların daha rahat bir şekilde yağlanabilmesi, motorun çok daha az enerjiye ihtiyaç duymasını sağlamaktadır. Otomobilinizin motorunun gereksinim duyduğu yağın özelliğini öğrendikten sonra fazla kalın yağ kullanmaktan mutlak suretle kaçının.

3-) Hava Filtresi Temizliği

yakit 9

Çok uzun sürelerdir temizlenmemiş, kirli hava filtresi, motorunuza nüfuz eden oksijenin oranını kısıtlar.  Bu durum da arabanızın performansını düşürmenin yanı sıra yakıt tüketimini de arttırır. Sağlıklı bir biçimde çalışan bir motor ve minimum yakıt tüketimin için düzenli bir biçimde hava filtresini değiştirmek gerekir veya filtreniz için özel olarak üretilmekte olan kitler yardımı ile filtrenizi söküp temizleyebilirsiniz.

4-) Periyodik Bakım

yakit 3

Yakıt tüketimini doğrudan etkilemekte olan bir başka etmen, aracınızın  bakımlarını zamanında yaptırmak. Yapılan araştırmalara göre, bakımları düzenli bir şekilde görülen bir arabada %4 oranında yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Bujilerin değişimi, filtreler, yağ ve en önemlisi oksijen sensörü kontrolünün tüketim üstündeki önemi ve etkisi yüksektir. Oksijen sensörü sorunu yakıt tüketimini tek başına %40 oranında arttırabilmektedir.

5-) Yakıtı Az Az Almak

yakit 6

Ağırlık, bir arabanın yakıt tüketimini arttıran ve performansını düşüren en önemli seçeneklerin başında gelmektedir. Yanınızda bulunduracağınız yolcu sayısını sürekli olarak kontrol edemeyeceğiniz için kontrol edebileceğiniz durumlara yönelin: Örneğin deponuzu fullemekten kaçının. Onu bir seferde doldurmak yerine, mazotu veya benzini örnek olarak “50 liralık” yüklemek taşıyacağınız yükü ciddi oranda azaltacaktır.

6-) Gereksiz Yükler

yakit 2

Ağırlık bir aracın en önemli düşmanıdır. Yakıtın yanı sıra aracınızın içinde veya bagajında sürekli olarak taşımış olduğunuz fakat ihtiyaç duymadığınız eşyalardan en ivedi biçimde kurtulun. Çoğu araç sahibinin arabasında her an her duruma hazırlıklı olarak su şişesi, alet takımı, sandalye vb. eşyalar bulunmaktadır. Kimi gereksiz eşyaları göden geçirerek bagajınızdan çıkartarak yükünüzü hafifletebilirsiniz.

7-) Sürüş Stili

yakit 8

Aracınızı hangi şekilde kullandığınız, yakıt tüketimini direkt olarak etkilemektedir. Trafik uygulamaları yardımı ile kaostan kaçınıp ani gaz ve fren hareketlerinden, aracı yüksek devirde kullanmak, şiddetli hızlanmak; özet olarak temiz bir sürüş tarzı ile uzun süre onlarca litre yakıt tüketimini minimize edebilirsiniz.

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu