Otomobil

Yağmurlu Havalarda Sürücüler İçin 10 Hayati İpucu

Yağmurlu Havalarda Sürücüler İçin Hayati İpuçları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

yagmur 1

Aşırı yağmurların yerini aldığı kış mevsiminde arabaları ile uzun yola çıkacaklar dikkat! Araba kullanmak konusunda kendinize olan güveniniz tam olsa da ıslak yolda bir an için yaşanabilecek ihmal ya da dalgınlık ciddi problemlere neden olabilecektir. Bundan dolayı yağmur ve yağmurlu hava sonrasında havalarda araba kullanmak için birtakım ipuçlarını öğrenerek kendinize uyarlayın.

1) Aracınızın Bakımları Ve Lastikler

yagmur 6

Yola çıkmadan önce arabanızın bakımı, yağmurlu havalarda öncelik taşımaktadır. Arabanın periyodik bakımının zamanında yapıldığından emin olun. Amortisörleriniz ve frenlerinizin ayarı ve bakımı tam olmalıdır. Belirli bir derecenin altında soğukluk mevcutsa kış lastiği kullanımı önerilir. Arabada lastik patlamasına karşı acil durumlar için lastik tamir spreyi ve kiti bulundurmayı unutmayın. Araba içi koşulların cam ve üflemelerinin bakımlı, sileceklerin ise doğru şekilde çalışıyor olmasına özen gösterin.

2) Direksiyon Ayarı Ve Oturuş

yagmur 9

Kışın genel olarak yaza nazaran kalın giysilerle direksiyon başına geçeriz. Ayağımızda bulunan botlar sürüşe engel olmaya adaydır. Oturma şeklinizi ve hareket alanınıza bu gibi durumlara göre ayarlamalısınız. Yağmurlu havalarda, sıcak havalardaki oturma şeklinizden daha dik oturur vaziyette konumlanın.

3) Cam Buharından Kurtulun

yagmur 7

4) Araçlar Arası Güvenlik Mesafesi

yagmur 12

Yağmurlu dönemlerde tavsiye edilmekte olan önde seyir halinde olan araç ile güvenli sürüş mesafesini normal havalara nazaran iki katına çıkarmak çok daha önemlidir. Sıkıntılı bir durum olmadığı sürece ara mesafeyi uzun tutmakta fayda vardır.

5) Hızınızı Ayarlayın

yagmur 2

Yağmurlu havada standart olarak kullanmış olduğunuz yoldaki hızın en az %30’u kadar yavaş gitmeniz önerilmektedir. Yağmurun hiç durmadan yağdığı ve yolda su birikintilerinin oluştuğu durumlarda ise bekleme yapmasanız da düşük hızda seyir edebilirsiniz.

6) Fren yapmaktan Kaçının

yagmur 14

Yağmurlu havada yol alırken çok sık frene basmaktan imtina edin. Sert ve ani fren yerine motor freni ya da kademeli fren seçeneklerini kullanın. Freni az kullanmak için yapılması gerekebilecek bir başka seçenek de hızı ani olarak arttırmamaktır.

7) Farınız Da Açık Olsun, Yolunuz Da

yagmur 4

Hava aydınlıkken dahi farlarınız açık şekilde yolculuk edin. Fark ekipmanlarının doğru ve etkin biçimde çalışıp çalışmadığından emin olun. Yoğun sisli havalarda sis farını ve dörtlüleri açmaktan çekinmeyin.

8) Yolu kullanım Şekli

yagmur 13

Yağmurlu havada yolda yer alan çizgilerin üzerinde gitmek kaygan zeminde olma ihtimalinizi arttırır. Onun yerine boyanın olmadığı düz asfalt zeminde yol alın.Önden giden aracın lastik izlerini takip ederseniz çok daha kuru bir zemin bulmuş olursunuz.

9) Direksiyona Sıkı Tutunun

yagmur 5

Yağmurlu havalarda normal zamana göre direksiyonu kavrama halinizi kontrol etmelisini. Bir su birikintisi lastikleri hızlı bir şekilde bariyerleyerek arabanın ani şekilde savrulmasına neden olabilecektir. Bu bağlamda direksiyonu ne denli iyi tutarsanız o derece iyi bir önlem almış olursunuz.

10) Virajlarda Tutuşa Dikkat

yagmur 8

Islak yollarda viraj dönmek için erkenden yavaşlamak, virajı rahat geçmek için önemlidir. Viraja ne denli ağır girerseniz o denli sakin dönebilir ve akabinde hızlanmanızı da söz konusu duruma göre ağırdan alabilme şansınız olabilir.

Yağmurlu Havada Araç Kullanmak İle İlgili Videolar

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu