Kişisel Bakım

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olur?

instagram takipçi hilesi

yağlı cilt bakımı nasıl olur

Cildinizin tipine göre uygulayacağınız maskeler de değişir. Eğer ki cildiniz yağlıysa bu cilt tipine uygun maskeler kullanmalısınız. Yoksa uyguladığınız maskeden istediğiniz sonucu alamazsınız.

Cildinizin fazla yağlı olması gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur. Bu da sivilceye yol açar. Peki yağlı ciltlerin bakımı nasıl olmalıdır? Sizler için yağlı cilt bakımınızı araştırdık.

YAĞLI CİLTLER CİLDİN KIRIŞMASINI GECİKTİRİR 

yağ cildin kırışmasını engeller 1

Her insanın vücudun da belirli bir oranda yağ bulunur fakat bu yağların dengeli olması cilt sağlığımız açısından önemlidir. Cildimizdeki fazla yağ, cildin kırışmasını önleyerek yaşlanmayı geciktirir ancak yağlı ciltler sivilce, gözenek proplemleri ve ciltlerinin çabuk kirlenmesinden dolayı genel olarak cilt enfeksiyonlarına karşı diğer cilt tiplerine oranla daha hassastır.

YAĞLI BİR CİLT YAPISINA SAHİPSENİZ CİLDİNİZİ TEMİZ TUTMAYA ÖZEN GÖSTERİN

cildiniz yağlıysa temiz tutmaya özen gösterin

Yağlı ciltler, kirli havadaki bütün tozları cilde çekerek yapışmasına neden olur. Bu yüzden eğer yağlı bir cildiniz varsa mümkün olduğunca cildinizi temiz tutmalısınız.. Her cilt tipinin bakım ritüelleri farklı olduğu gibi yağlı ciltlerinde kendilerine özel bakımları vardır.

 CİLDİNİZE GÖZENEKLERİ AÇAN MASKELER UYGULAYIN

gözenekleri açan maskeler uygulayın

Yağlı cilt yapısı beraberinde pek çok sorunu getirir. Bu sorunların en başında ise sivilce ve gözeneklerin tıkanması gelir. Çünkü yağlı ciltlerdeki gözenekler çok çabuk kirlenir. Bu da gözeneklerin tıkanmasına neden olur.

Tıkanan gözenekler ise bakteri ve mikrop üreterek şişmeye başlar. Eğer yüzünüzde sivilce problemi varsa gözeneklerinizi açmak için buhar banyosu yapabilir ve ve gözenekleri açan cilt bakım maskeleri uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında kullanacağınız makyaj ürünlerinin de doğal olmasına dikkat etmelisiniz.

CİLT YAĞLANMASININ PEK ÇOK NEDENİ VARDIR

cilt yağlanmasının pek çok sebebi vardır 2

Cildin yağlamasının altında pek çok neden vardır. Fakat en önemli sebep dengesiz beslenmedir. Bununla birlikte, çevrenin etkisi, yaş ve hormonel dengesizlik etkileri başlıca yağlanma sebepleridir. Bu problemlerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte cilt yağlanması probleminizde ortadan kalkacaktır.

MADEN SUYU İLE CİLT LEKELERİNDEN KURTULUN 

maden suyu ile cilt temizliği

Eğer cildiniz yağlıysa evde uygulayacağınız birkaç doğal yöntemle cildinize ihtiyacı olan bakımı yapabilir hem de gözeneklerinizi açabilirsiniz. Bu yöntemlerden en kolayı maden suyudur. Maden suyu içerdiği minareller ve doğal yapısından dolayı tonik ile beraber cildinizi temizlediğinizde etkisini göreceksiniz.

Tonik ile beraber maden suyu kullandığınızda cildinizde bulunan sivilcelerden, siyah noktalardan ve cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca cildinizin yağ dengesini sağlayarak sağlıklı bir cilt görüntüsü kazanabilirsiniz.

BU MASKE İLE CİLDİNİZDEKİ YAĞ ORANINI DÜŞÜRÜN

bal ve kil maskesi yağlı ciltler için faydalıdır

İhtiyacımız olan malzemeler, 1 yemek kaşığı beyaz kil, 2 yemek kaşığı su ve bir çay kaşığı limon suyu. Malzemeleri karıştırıp yüzümüze iyice yediriyoruz ve kuruyana kadar bekliyoruz. Mümkün oldukça mimik hareketi yapmamaya özen göstermelisiniz.

Maske kuruduktan sonra yüzünüzü su ile yıkayıp maskesi temizliyorsunuz. Bu cilt maskesi cildimizde bulunan fazla yağı emer, cildimizdeki yağ oranını düşürür ve böylece daha sıkı ve temiz bir cilt görüntüsü kazanmanızı sağlar.

LİMON VE BAL MASKESİ SİYAH NOKTALARIN OLUŞUMUNU ENGELLEYİN 

yağlı ciltler limon ve bal maskesi yapabilir 1

Limon ve bal maskesi son zamanlarda kadınların en çok kullandığı maskelerden biridir. 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırıp bu karışımın içine maske kıvamına gelene kadar süt ekleyin.

Hazırladığımız maskeyi yüzünüze ve boyun bölgenize uyguluyoruz. Maske cildimizde kuruduktan temizliyoruz ve yüzümüzü ılık su ile yıkıyoruz.

Limon ve bal maskesi cildimizdeki yağ oranını dengeleyerek sivilce siyah noktaların oluşumu engeller. Cildimizdeki gözeneklerin açılmasını sağlar. Bu maskeyi 2 haftada bir denemenizi tavsiye ederiz.

 

Kaynak
elmaelma

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu