Film & Dizi ÖnerisiListeler

Yabancı Dizilerden Uyarlanmış Olan Türk Dizileri

instagram takipçi hilesi

Son zamanlarda yapılan Türk Dizilerinin büyük bir çoğunluğu yabancı dizilerden uyarlanmış yapımlardır. Maalesef özgün ve tamamıyla bize ait dizilere artık pek denk gelemiyoruz. Eskiye kıyasla uyarlama yapılan dizilerin artması haliyle orijinaline olan merakı da arttırmıştır.

İşte birçoğunu bildiğiniz ama eminim ki birçoğundan da haberinizin olmadığı yabancı dizilerden uyarlanmış türk dizileri:

1- Cuma’ya Kalsa / According to Jim

Başrollerini İnci Türkay, Haluk Bilginer, Aysun Kayacı ve Ümit Erdim’in paylaştığı 2010 yapımı Cuma’ya Kalsa isimli dizimiz Amerikan dizisi olan According to Jim’den uyarlanmıştır. Amerika’nın reyting rekortmeni olan dizi maalesef ülkemizde 12 bölüm sürerek final kararı almıştır.

1 685x411

2- Dadı / The Nanny

Türk dizileri arasında yayınlandığı dönemin en sevilen komedi yapımlarından olan Dadı, 2001 yılında yayınlanmıştır. Dadı, The Nanny isimli diziden uyarlanmıştır.

2 685x383 1

3- Tatlı Hayat / The Jeffersons

2001 yapımı olan Tatlı Hayat dizisinin başrollerini Haluk Bilginer ve Türkan Şoray paylaşmıştır. 106 bölüm yayınlanan uzun soluklu komedi dizisi Tatlı Hayat, The Jeffersons isimli amerikan yapımı diziden uyarlanmıştır. Dizi çoğu konuda orijinaline bağlı kalmıştır.

3 685x380 1

4- Kavak Yelleri / Dawson’s Creek

Bir dönem televizyonda reytingleri uçuran Türkiye’nin en çok konuşulan gençlik dizilerinden Kavak Yelleri’de Dawson’s Creek isimli diziden uyarlanmıştır. Kültürel farklılıklardan senaristlerin uyarlarken oldukça zorlandığı ama yine de çok izlenen başarılı bir yapım olmuş dizidir.

5- 1 Kadın 1 Erkek / Un Gars Une Fille

Türkiye’de alışılmışın çok dışında bir yapım olan 1 Kadın 1 Erkek, Fransız dizisi Un Gars Une Fille’den uyarlanmış. Demet Evgar ve Emre Karayel’in uyarlamasında başrol olduğu dizi Türkiye’nin en sevilen komedi yapımlarından biri olmuştur. Orijinali olan yapım Fransa’da  5 sezon 485 bölüm sürmüştür.

6- Doktorlar / Grey’s Anatomy

Türk televizyonunda gerçekten yapılan, konuşulan ve zaman zaman alay edilen en çok gündem olan dizilerden birisi de Doktorlar’dır. Amerikan yapımı Emmy ve Altın Küre Ödüllü, 16 sezonluk Grey’s Anatomy dizisinden uyarlanmıştır. Doktorlar dizisi 2006 yılında yayınlanmış ve 4 sezon sürmüştür. Dizinin ilk sezonu orijinaliyle birebir ilerlemiştir.

6 685x441

7- İntikam / Revenge

Beren Saat’in başrolünde yer aldığı 2013 yapımı İntikam dizisi de Revenge isimli ABD dizisinden fütursuzca kopyalanan bir dizimizdir. 2 sezon süren dram dizisinde iftiraya uğrayan kızın intikam hikayesi konu alınmıştır.

7 685x753

8- Küçük Sırlar / Gossip Girl

Dünyaca ünlü dizi Gossip Girl’ün uyarlamasını yapmadan bırakamazdık zaten. Bir zamanların en iyi kadrosuna sahip olan Küçük Sırlar isimli bir yapım gelip geçmiştir televizyonlarımızdan. Dizinin başlarında orijinaline bağlı ilerleyen senaryodan saptıktan sonra reytingleri düşmüş ve finale gitmişlerdir. Dünya çapında popüler olan dizi Gossip Girl’ün çakması Küçük Sırlar’ın başrollerinde Merve Boluğur, Burak Özçivit, Sinem Kobal ve Birkan Sokullu yer almıştır.

8 685x411

9- Suskunlar / Sleepers

Suskunlar yayınlandığı döneme damga vuran popüler dizilerden biri olmuştur. Murat Yıldırım, Aslı Enver ve Sarp Akkaya’nın başrollerini paylaştığı dizinin orijinali 1996 yılı ABD yapımı olan “Sleepers” isimli filmden uyarlanmıştır.

9 685x484

10- Umutsuz Ev Kadınları & Desperate Housewives

2011 yapımı Umutsuz Ev Kadınları dizisi popüler ABD yapımı dizi Desperate Housewives’tan uyarlanmıştır. Dizi uyarlama diziler arasındaki en tartışmalı yapımlardan biridir. Orjinalinde eşcinsellik bulunduran yapım ülkemize uyarlanırken haliyle biraz değişikliğe gitmek zorunda kalmıştır. Yine de RTÜK cezalarından zaman zaman kaçamamıştır. Dizi 3 sezon sürmüştür.

10 685x385 2

11- Medcezir / The O.C.

Başrollerini Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya’nın paylaştığı Medcezir dizisi, Amerikan yapımı “The O.C.” ismindeki diziden uyarlanmıştır. Bugüne kadar uyarlaması yapılan diziler arasında orijinali gibi başarılı olup yurtdışında da satılan ve izlenen bir yapım olmuştur.

12 – Kuzey Güney / Rich Man, Poor Man

Bir dönemi etkisi altına alan dizi Kuzey Güney’de 1976 yılında yayınlanan Rich Man, Poor Man isimli diziden uyarlanmıştır. 2011 yılında yayınlanan Kuzey Güney 2 sezon sürmüştür. Başrolü Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy, Öykü Karayel paylaşmaktadır.

12 685x385 1

13- Güneşi Beklerken / Boys Over Flowers

2013 yapımı olan Güneşi Beklerken dizisi Güney Kore’nin ünlü dizisi Boys Over Flowers’tan uyarlanmıştır. Güney Kore’deki versiyonuda aslında bir Japon bir mangadan esinlenilmiştir. Dizinin bizdeki versiyonunda başrolleri Emre Kınay, Kerem Bursin, Hande Doğandemir gibi isimler paylaşmıştır.

14- Kiralık Aşk / Can Love Become Money?

Bir dönemin en popüler işlerinden biri olarak ortalığı yakıp yıkan Kiralık Aşk’ta Kore uyarlamasıdır. Can Love Become Money adlı Kore uyarlaması olan dizi 2015 yılında başlamış ve 2 sezon sürmüştür. Başrollerinde Barış Arduç, Elçin Sangu, Salih Bademci oynamaktadır.

15- Ufak Tefek Cinayetler / Big Little Lies

2017 yapımlı fenomen dizi Ufak Tefek Cinayetler, Amerikan yapımı Big Little Lies dizisinden uyarlanmıştır. Dizi orijinalinden ufak detaylarla farklılaştırılmış olsa da ana hikaye örgüsü aynı kalmıştır. En az orijinali kadar başarılı olup ses getiren bir dizi olan Ufak Tefek Cinayetler’in başrollerinde Mert Fırat, Aslıhan Gürbüz, Gökçe Bahadır, Bade İşçil, Tülin Özer oynamıştır.

16- Bizim Hikaye / Shameless

2011 yılında Amerika’da yayınlanmaya başlayan Shameless büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuştur. Uyuşturucu, cinsellik gibi çok fazla içeriğe sahip olan dizinin Türkiye’ye uyarlanacak olması büyük tartışmalara sebep olmuştur. Bizim Hikaye adıyla yapılan dizi 2017 yılında yayınlanmıştır. Başlarda çakma olduğu konusunda çok fazla tartışma çıksada, sonradan yüksek reytinglere sahip olan dizi 2 sezon sürmüştür. Kültürel farklılıklardan ötürü senaryo üzerinde karakter bazında çok değişikliğe gidilmiştir.

Ve Diğer Uyarlanmış Olan Diziler

https://www.youtube.com/watch?v=b_5xyOAQV7Q

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu