Kişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır? (Videolu)

instagram takipçi hilesi

Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır? Microsoft’un en son çıkmış ve güncel olan işletim sistemi Windows 11 olsa da, Windows 10’u özellikle tasarım değil, çeşitli nedenlerle kullanmaya devam eden büyük bir kitle var. Windows 10 otomatik güncellemeleri kapatma seçeneği kaldırıldı. Bu bağlamda ilk başta kullanıcıların en çok merak ettiği soru, Windows 10 otomatik güncelleme nasıl kapatılır? sorusu oldu.

Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır? (Videolu)

Ayarlar menüsü altında bu seçenek bulunmasa da, bu yazımızda açıkladığımız adımları takip ederek birkaç dakika içinde otomatik güncellemelere artık veda edebilirsiniz. Ancak, daha iyi performans ve güvenlik için güncellemeleri açmanızı öneriyoruz. Ben otomatik güncellemesini istemiyorum derseniz arada sırada güncellemeleri manuel olarak kontrol etmeyi unutmayın. Bu yazımızda size Windows 10 güncelleme nasıl kapatılır? onun cevabını vereceğiz.

Windows 10 Otomatik Güncelleme Nasıl Kapatılır?

 

1) Windows ve R  (Win +R) tuşlarına aynı anda basarak ya da Başlat menüsünü açarak Çalıştır penceresini açıyoruz ve açılan pencereye “services.msc” yazarak Hizmetler bölümünü açıyoruz.

windows 10 otomatik guncelleme kapatma 4 693x405 1

2) Açılan ekranda işletim sistemindeki Hizmetler sayfası görünecektir. Bu bölümde sayfayı aşağı kaydırarak veya W tuşuna birkaç kez basarak Windows Update’i seçiyoruz.

windows 10 otomatik guncelleme kapatma 3 550x405 1

3) Windows Uptade seçeneğinin üzerine geliyoruz ve sağ tıklıyoruz. Açılan ufak menüden “Özellikler” e tıklıyoruz.

windows 10 otomatik guncelleme kapatma 5 613x405 1

4) Karşımıza çıkan Özellikler sayfasında “Başlangıç Türü” seçeneğinin yanındaki kutuya tıklıyoruz ve en altta yer alan “Devre Dışı” seçeneğini seçiyoruz. Bu kadar. Otomatik güncellemeleri açmak isterseniz yine aynı yolu takip ederek “Otomatik” seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

İşletim sisteminin sürücü ve sistem güncellemeleri, genel olarak yüklü oldukları cihazda beklenmeyen problemlere yol açması söz konusu olabilir.. Kendinizi ve cihazınızı beklenmeyen sorunlardan korumanın bir yolu, sisteminize güncellemeleri yüklemeden önce bir yedekleme yapmaktır.

windows 10 otomatik guncelleme kapatma 2 721x405 1

Ne yazık ki, onayınız olmadan otomatik güncellemeler yüklendiğinde, bu önlem adımını atamaz ve güncellemeyi geri almanız gerektiğinde daha eski bir yedeklemeyi yükleme olasılığıyla karşı karşıya kalamazsınız.

Pek çok güncellemenin tamamlandığında makinenizi yeniden başlatması gerekir ve indirme sırasında kesinlikle bant genişliğini kaplar. Bu, daha yavaş yanıt süresine ve iş yaşamınızda hasara neden olabilecek öngörülemeyen yeniden başlatmalara neden olabilir.

Bu yüzden, Windows 10’da otomatik güncellemeleri kapatmak için gerçekten geçerli nedenler bulunuyor. Hizmeti kapatmamaya bizce dikkat edin ve güncellemeleri kontrol etmeyi unutmayın. Otomatik güncellemeler sorunlu olsa da, sisteminizin kritik güncellemelerin gerisinde kalmasına izin vermek de ciddi sonuçlar doğurabilir.

Windows 10 Otomatik Güncelleme Kapatılmalı Mı?

Otomatik güncellemeleri kapatmanın artıları ve eksileri vardır.

En büyük dezavantajı, Microsoft tarafından yayınlanan güvenlik güncellemeleri ve diğer iyileştirmeler, cihazınıza otomatik olarak yüklenmez.

Avantajı ise sınırlı bir internet paketiniz varsa, güncellemelerin kotanızı düşürmesini önleyebilirsiniz. Ayrıca, şirket tarafından kullanılan ve kritik veriler içeren bilgisayarlara güncellemeler yüklerken her türlü sorunu dikkatle ele alır ve geri bildirimi dikkate alırsınız.

Windows 10 Otomatik Güncelleme İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu