Beslenme ve Diyet

Vücutta Su Tutulması Nasıl Engellenir?

instagram takipçi hilesi

Ayaklarda ya da bileklerde oluşan ödem yani şişlik , genellikle vücudun su tutmasından dolayı oluşmaktadır. Peki bu durum nasıl engellenir ?

vucutta odem su tutulmasi

Ödeme neden olan durumlar , ödem yapan nedenler nedir ? Vücutta ödem atılması için nelere dikkat edilmeli ? Yanıtları yazımızda.

Uzun bir seyahat sonrasın bacaklarınızın şiştiğini ya da sebepsiz yere pantolonlarınızın içine giremediğiniz zamanlar olmuştur. Özellikle kadınlarda adet öncesi ve hamilelik dönemlerinde ellerin , bileklerin , parmakların ve ayakların şişmiş olduğu görülebilir.

Vücudun su toplaması ya da ödem oluşması olarak adlandırılan bu durum karın , bacaklarda , bileklerde ya da vücudun başka yerlerinde oluşan şişkinlikler ile kendini gösterir. Vücudunuz da ödem oluşmasının sebebi ; vücudumuzda dolaşmakta olan sıvı maddelerin damar dışına çıkarak doku ya da cilt aralarında bulunan boşluklara girerek birikmesine denmektedir.

 

Bazen böbrek hastalıkları gibi ciddi sağlık problemlerinin habercisi olan ödemlerin oluşumu engellemek için bazı yöntemler bulunmaktadır.

Sodyum Tüketmeyi Bırakın

vucutta odem su tutulmasi 3

Vücudunda su biriken kişilere verilecek ilk tavsiye en büyük sodyum kaynağı olan tuz kullanımının azaltılması ya da bırakılması oluyor. Sodyum vücutta bulunan suyun sabit kalmasına sebep oluyor. Ne kadar fazla sodyum tüketilirse vücutta su tutulma miktarı da doğru orantı ile artıyor.

Sodyum sadece tuz ile kalmıyor . Konserve gıdalar , soya sosu , tüm işlenmiş etler gibi birçok besinin içerisinde sodyum bulunmakta.

Magnezyum Tüketimini Arttırın

vucutta odem su tutulmasi 2

Magnezyum tüketimini arttırmak su tutulmasını azaltmaya yardımcı olacaktır. Yapılan araştırmalara göre özellikle adet öncesi dönem ki kadınların günde en az iki yüz gram magnezyum içeren bir besin tüketmesi ödemin azalmasına yardımcı olmakta.

Tam tahıllılar , yemişler , ıspanak , ceviz , bezelye magnezyum bakımından oldukça zengin yiyeceklerdir. Bunların haricinde magnezyum kapsül hap şeklinde besin takviyesi olarak ta alınabilmekte.

B6 Vitamini

vucutta odem su tutulmasi 4

B6 vitamini suda çözülebilen ve doğal olarak birden fazla besin ögesinde bulunan bir vitamin türü. Yapılan bir araştırma sonucunda , B6 vitamini takviyesi alan kadınlar adet öncesi ve adet sırasında yaşanan ağrı ve ödem gibi problemlerinin azalmasına neden olduğunu söylemiştir.

Potasyum Bakımından Zengin Gıdalar

bruksel lahanasi nasil saklanir 646x340

Potasyum vücutta bulunan hücre , doku ve organların düzgün çalışmasına yardımcı olan mineral çeşididir. Bunların yanı sıra kalp sağlığı için de oldukça yararlı olan potasyum vücutta su tutulmasını ve ödem oluşmasına karşı savaşıyor.

Potasyum , vücutta bulunan sodyum miktarını düşürerek bunu başarıyor. Ayrıca vücutta ki idrarı arttırarak da başarıyor. Potasyum açısından en zengin besin ögeleri kayısı , muz , Brüksel lahanası ve pancardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu