Yaşam

Vlog Nedir, Nasıl Çekilir?

instagram takipçi hilesi

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte her geçen gün yeni bir internet trendi karşımıza çıkıyor. Vlog çekmek de bu trendlerden biri.  Öyle ki vlog, dijital platformlarda en çok tercih edilen içerik türü haline geldi. Peki, vlog nedir, vlog nasıl çekilir, vlog çekmek için nelere ihtiyaç duyulur? Vlog çekmek ve vlogger’lık hakkında merak edilen soruların yanıtları bu yazıda!

vlog nedir

Vlog Nedir?

Video blog olarak da adlandırılan vlog, tek kişi ya da bir ekip tarafından çeşitli ekipmanlar aracılığıyla üretilen video içeriklerdir. Vlog kelimesinin türetildiği log sözcüğü, Türkçede kayıt anlamına gelir. Bu bağlamda vlog kavramını yaşananların sistematik biçimde video formatında kaydedilmesi olarak yanıtlayabiliriz. Blog içeriğin yerini alan vlog’lar yeni neslin kendini ifade etme biçimi halini aldı. İlginç, değişik ve eğlenceli konularda vlog oluşturan kişiler hobilerini kazanca dönüştürdü.

Vlogger Nedir?

Vlogger çektiği vlogları YouTube gibi platformalarda paylaşarak izlenme oranı doğrultusunda gelir elde eden kişi demektir. Yeni bir meslek olarak türeyen vlogger’lığın blogger olmaktan farkı yazı yazmayıp video kaydı yapmasıdır. Elbette her video kaydı paylaşan kişi vlogger değildir. Vlogger olmak için sosyal medya hesabında düzenli olarak paylaşım yapmak ve ilgi çekici içerikler üretmek gerekir.

Vlog Nasıl Çekilir?

vlog nedir

Vlog çekerek para kazanmak için güncel ve ilgi çekici bir konu bulup doğru bir konsept oluşturulmalıdır. İyi bir vlogger olabilmek için konu seçimi ve kişinin akıcı konuşması kadar ekipman seçimi de önem taşır. Kamera çözünürlüğü yüksek bir telefon ve titreşimleri önlemeye yarayan bir tripod başlangıç aşamasında yeterli olabilir. Ekipmanı ayarlayıp çekim yaptıktan sonra video düzenleme için çeşitli programlar kullanmak gerekir. Vlog çekimi için şu vlogger ekipmanları kullanılır:

  • Kamera veya fotoğraf makinesi: Vlog’ların kalitesinde kamera çok etkilidir. En iyi çekim için Full HD veya 4K görüntü kalitesinde, dönebilir ekrana sahip olan, hafif ve otomatik netleme özelliği olan kameralar seçilebilir. Kameranın dâhili mikrofona sahip olması avantaj sağlayabilir. Bununla birlikte kamera üzerindeki mikrofon profesyonel ses kalitesi için yetersiz kalacaktır.
  • Tripod: Hareketli olmayan vlog’larda mutlaka tripod kullanılmalıdır. Çekimin yapılacağı alanın dar olması durumunda masa üstü tripod veya akrobat bacaklara sahip tripod tercih edilebilir. Tripodun kapalı durumda kolaylıkla taşınabilir yapıda, sarsıntıya ve darbelere dayanıklı ve kamerayı taşıyabilecek kadar sağlam olması gerekir.
  • Vlogger LED Işık: Işıklandırma da vlog’ların kalitesini belirleyen önemli bir etken. Yanlış ışıklandırma ruh halinin tam aksini gösterebilir. Gece çekimlerinde veya düşük ışıklı ortamlarda en iyi düşük ışık performansı için DSLR ve aynasız görüntü sensörleri kullanan cihazlar tercih edilebilir.
  • Vlogger seti- kiti: Başlangıç aşamasında belirli bir takipçi kitlesine ulaşana kadar akıllı telefon kullanılabilir. Telefon kamerasıyla yapılan vlog çekimlerinde vlogger seti-kiti kullanılabilir. Bu setler mikrofon, LED ışık, bağlantı terminali ve telefon lensinden oluşur.

Vlog Nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu