Yaşam

Vize Nasıl Alınır? Vize İçin Gerekli Belgeler Neler?

instagram takipçi hilesi

Vize Nasıl Alınır? Vize, yetkili bir makam tarafından bir ülkeye giriş veya çıkış için verilen izin belgesidir. Gitmek isteyen kişi gideceği ülkenin belirlediği prosedürleri tamamlaması ve başvurusunun resmi kurum tarafından kabul edilmesi halinde vize alabilmektedir. Vize işlemleri; evrak hazırlama, mülakat gibi süreçleri kapsayabilir. Yurt dışına seyahat için vize alınmadan önce pasaport alınması gerekmektedir.Vize Nasıl Alınır? Vize İçin Gerekli Belgeler Neler?

Pasaport, kimlik bilgilerinizi, fotoğrafınızı, ziyaret ettiğiniz ülkelerin kayıt bilgilerini ve aldığınız vizeleri içeren uluslararası geçerliliğe sahip bir belgedir. Bazı ülkelere vizesiz de gidebilirsiniz. Vizesiz ülkeler listesine “Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Vize Türleri Nelerdir?

 • Öğrenci Vizesi: Yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrencilere verilen vizedir.
 • Çalışma Vizesi: çalışma izni olarak da bilinir. Bu, yurtdışında çalışan kişilere verilen bir vizedir.
 • Turist Vizesi: Turistik amaçla seyahat etmek isteyen kişilere verilen vizedir.
 • Geçiş Vizesi: Bu, bir ülkeye seyahat ederken başka bir ülke üzerinden transit veya transfer gerektirdiğinde kullanılan kısa süreli bir vizedir.
 • Resmi Görev Vizesi: Diplomatik görevle başka bir ülkeye gönderilen görevlilere verilen vizedir.

Vize Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

vize nasil alinir 4

Vize almak için gerekli belgeler gideceğiniz ülke politikalarına göre değişebileceği gibi seyahat amacınıza ya da pasaport tipinize göre de değişiklik gösterebilir. Bu nedenle gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurarak gerekli evrakların listesini temin edebilirsiniz. Aşağıdaki belgeler vize başvurusunda istenebilecek temel belgelerdir;

 • Pasaport
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Aile toplum kâğıdı
 • Sağlık sigortası
 • Gelirinizin yeterli olduğunu ispat eden banka hesap dökümü ​
 • Mesleki durum belgesi
 • İkametgâh belgesi
 • Evlilik cüzdanı (Evli kişiler için)

Vize Kaç Günde Çıkar?

vize nasil alinir 3

Gerekli adımları tamamladıktan sonra vize başvurusu 3 ila 15 gün sürebilmektedir. Ancak özellikle başvuru yoğunluğunun söz konusu olduğu özel günlerde, ülke tercihine göre başvuruların sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzu seyahat tarihinizden önce ve uygun bir zamanda yapmanız önerilir.

Vize Nasıl Alınır?

Başvurular konsolosluğa ya da konsolosluk tarafından usulüne uygun olarak yetkilendirilmiş bir acenteye doğrudan veya bir aracı kurum aracılığıyla başvurabilirsiniz. Vize başvurusu yapabilmek için konsolosluğun belirlediği belgeleri hazırlamanız ve vize için gerekli olan ücreti ödemeniz gerekmektedir. e-vize için de başvurabilirsiniz. Konsolosluğa gidecek vaktiniz yoksa ve bu işlemlerle oyalanmak istemiyorsanız bir aracı aracılığıyla kolayca başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Direk konsolosluğa başvurmak isterseniz yukarıda yer alan belgeleri edinerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vize Ücretleri Ne Kadar?

vize nasil alinir 1

Vize ücretleri ülkeden ülkeye ve vize türüne göre değişebilir. Örneğin, bir turist vizesi için ücret bir çalışma vizesi için ücretten daha düşük olabilir. Ayrıca, vize ücretleri pasaportunuzun geçerlilik süresine, vize için gerekli olan belgelerin sayısına ve vize için gerekli olan süreye de bağlı olarak değişebilir.

Örneğin, bir ülkeye gitmek için gerekli olan vize için ücret, vize için gerekli olan belgelerin tam olmasına ve vize için gerekli olan sürenin uzun olmasına bağlı olarak daha yüksek olabilir. Özellikle vize ücretleri konusunda bilgi sahibi olmak için ülkenizin büyükelçiliği ya da konsolosluğu ile iletişim kurabilirsiniz.

Vize Nasıl Alınır? İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu