Varlık Fonu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Türkiye Varlık Fonu’nun ne işe yaradığı ve ne tür faaliyetler ortaya koyduğu hep merak konusu oluştur. Uzman yönetimin belirlenen kurallarına göre yönetilmek istenen Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi hakkında soru işareti olan insanlar, konu hakkında bilgi sahibi olabilmek için web dünyasında araştırma yapıyor. O halde Varlık Fonu Nedir?

var 1

Temel faaliyet alanı fonların yönetimi ve kurulması olarak belirlenen, profesyoneller tarafından ilkeli yaklaşımlarla yönetilen, hukukun özel hükümlerine tabi tutulan Türkiye Varlık Fonu, faaliyete geçtiği ilk andan bu yana çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir.

var 8

Hayata Geçişi

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi anonim Şirketinin hayata geçmesi ile birlikte kimi kanunlarda değişiklik yapabilmesine dair kanun maddesi 26 Ağustos 2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girmiştir.

var 3

Türkiye’nin konumu itibari ile stratejik önem taşıyan varlıklarını belirlemek, geliştirmek, değer katmak ve ülkenin yapacağı yatırımlara kaynak sağlama amacı ile kurulan Türkiye Varlık Fonu, ülkenin ekonomik düzeninin korunması ve gelişmesine katkı vermek, kamuya mal olmuş varlıkları daha geniş yelpazede değerlendirmek ve pozitif bir biçimde yönetmek; elde var olan kamu mallarına değer katarak sonraki nesillere şimdikinden daha güçlü ve kuvvetli bir Türkiye bırakmak amacıyla faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

var 4

Yatırım Programları

Devredilme onayı verilen kamunun tüm varlıkları ve fonları Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketiyle ona bağlı şirket ya da iştiraklerinin içinde kurulacak bir alt kısım fonları etkileyen yatırım programlarına uygun olabilecek şekilde, şirketlerin güncel yönetimleri ve işletim politikaları, iş programları büyüme ve yatırım yöntemlerine uygun bir şekilde değerlendirilecektir. Milli ve milletlerarası finansal kuruluşlar da eklenerek diğer pay ortaklarıyla değerlendirilen iş ortaklığı ile devamlılık ilkesi ile uzun bir zaman diliminde örnekteki kuruluşların sürdürülebilirliği ve ekonomimize olabilecek katkısını arttırmaya yönelik yatırımlar ortaya konacaktır.

var 5

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi’nin birinci öncelikli faaliyet konusu piyasalarda gözlemlenen araç seçenekleri ve derinliğine biraz olsun destek vermek, ülke içindeki kamuya ait olan kimi varlıkları ekonomik döngüye adapte etmek, söz konusu varlıkların piyasa değerlerini kurumsal bir sistem ile arttırmak, yatırım öncelikli yurt dışı kaynağı yaratmak, yöntemsel, büyük firmaların yatırımlarına destek olmak amacı ile Türkiye Varlık Fonu’nu ve kendisine bağlı olan diğer kollardaki fonları oluşturmak ve yönetimini sağlamaktır.

var 7

Türkiye Varlık Fonu’nun, benliğinde bulunan varlıkların ortaya koyduğu katma değer başarısını artırarak, büyük tasarılara kaynak yaratacak, bu bağlamda hem bu tasarıların yürürlüğe girmesiyle istihdam yaratılacak, hem de kaynak maliyetlerindeki yoğun baskı biraz olsun azalmış olacaktır. Birikim ve yatırımlarda gerçekleşen artışın sonunda ortaya çıkan ise Türkiye’nin büyümesi ve güçlenmesi halinde pozitif etkiler yaratacaktır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu