Film & Dizi Önerisi

Uzun Soluklu En İyi Yabancı Dizi Önerileri

instagram takipçi hilesi

Günümüzde yerli yabancı birçok dizinin ömrü her geçen sezon giderek kısalmaya başlamıştır. 2000 – 2010 yılları arasında başlayan ve günümüze kadar ulaşan bazı diziler nadir de olsa hala bulunmaktadır. Kemik izleyici kitlesine sahip bu yapımlar daha çok suç, komedi ve animasyon türlerindedir. Sizler de 10 bölümlük yeni serilerden sıkılıp uzun soluklu yabancı dizi arayışındaysanız ve bu dizilere şimdiye kadar başlamadıysanız mutlaka bir fırsat vermenizin vakti gelmiş demektir. İşte uzun soluklu en iyi yabancı dizi önerilerimiz…

En iyi yabancı dizi önerileri

Law and Order

law and order 1 685x580 1

13 Eylül 1990 tarihinde yayın hayatına başlayan Amerikan suç ve dram türündeki Law and Order en uzun soluklu suç dizilerinden olmuştur. Dick Wolf tarafından yaratılan dizinin hikayesi New York’ta geçmektedir. Bir grup savcı ve polisin meslek yaşamlarını konu almaktadır. 20 sezon sürerek 2010 yılında final yapan Law and Order dizisi, o kadar çok sevilmiştir ki, Law & Order: Special Victims Unit, Law & Order: LA, Law & Order: Criminal Intent gibi birçok yan serinin başlamasına zemin oluşturmuş.

Dizinin Imdb puanı 7,7’dir. 

Grey’s Anatomy

greys anatomy

Emmy ve Altın Küre ödüllü olan, 2005 yılında yayınlanmaya başlayan tıp ve hastane konulu Amerikan dizisidir. Dizi tarihinin en uzun soluklu tıp dizisi olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’de de Show Tv’de Doktorlar adıyla uyarlaması yapılmıştır. Dizinin yapımcısı ve yaratıcısı Shonda Rhimes’tir. Ellen Pompeo, Patrick Dempsey başta olmak üzere dizinin ana kadrosunda birçok başarılı isim yer almıştır. Patrick Dempsey sonradan diziden ayrılsa da, ana kadro belli bir düzeyde aynı kalmıştır. 15 sezon süren dizi halen devam etmektedir. Grey’s Anatomy dizisinin 2018 yılında başlayan Station 19 isimli bir spin off dizisi bulunmaktadır.

2020 yılının Kasım ayında 16. sezonu başlayacak dizi hastanelerde pandemi sürecinde yaşanan Covid-19 virüsünü konu alacaktır. Dizinin IMDB puanı 7,6’dır. 

Supernatural

supernatural 3 685x517

Yabancı dizilerin tarihinde fantastik türünün öncülerinden olan, hayatımıza Winchester kardeşleri sokan Supernatural dizisi 2005 yapımıdır. Dean ve Sam Winchester isimli iki kardeşin bir aile mirası ve işi olan doğaüstü varlıklarla mücadelesini anlatmaktadır. 19 Kasım 2020 tarihinde final yapacak olan dizinin başrolünde Jared Padalecki ve Jensen Ackles yer almaktadır. 15 sezon boyunca dini, mitolojik, doğaüstü birçok varlıklarla hikayesini ilerleten dizinin dünya çapında büyük bir izleyici kitlesi bulunmaktadır. Fantastik dizi severlerin bir numarası olmaya aday Supernatural dizisini hala izlemediyseniz mutlaka artık başlamanız gerekmektedir.

Dizinin IMDB puanı 8.4’dür.

Criminal Minds

criminal minds

2005 yılında yayınlanmaya başlayan Criminal Minds dizisi, klasik FBI polisiye türündeki dizilerden farklı olarak bu sefer suçluların beyninin çalışma şeklini incelemeye gönül veren bir davranış analizi ekibinin hikayelerini konu almaktadır. Oldukça başarılı bir hikaye örgüsü ve senaryosu olan Criminal Minds, 15 sezonun ardından 19 Şubat 2020 tarihinde final yapmıştır. Dizinin IMDB puanı 8,1‘dir.

Bones

bones 5 685x513

Polisiye, suç dizileri izlemeyi sevenlerin gönlünü fetheden macera dolu Bones dizisi de uzun soluklu yapımlardan bir diğeridir. 12 sezon süren Bones, FBI ajanıyla partner olan Antropolog’un çözülmemiş gizemli cinayetleri araştırması ve çözümlemesi konu edinmektedir. 2017 yılında final yapan Bones dizisinin başrol starları, Emily Deschanel ve David Boreanaz’dır. Uzun soluklu polisiye dizisi arayanlara her bölümü ayrı bir macera olan Bones’u şiddetle önerebiliriz. Dizinin IMDB puanı ise 7,8′dir.

Two and a Half Men

Two And a Half men 6 685x513

Bu kadar polisiye, suç türlerinin ağırlıklı olduğu uzun sezonlar süren yapımların yanı sıra yıllardır izleyici karşısında olan komedi dizileri de bulunmaktadır. 2003 yılında yayınlanmaya başlayıp 12 sezonun ardından 2015’te final yapan kült Amerikan komedi dizilerinden olan Two And a Half Man, dünya çapında çok sevilen bir diziydi.

Üç kez Emmy Ödülleri’ne aday olan dizi, çapkın bir adam, erkek kardeşi ve oğluyla birlikte aynı ev içerisinde yaşadıkları komik olayları konu almaktadır. Two And a Half Man dizisinin 9. sezonundan itibaren ana kadroya Ashton Kutcher dahil olmuştur. IMDB puanı ise 8.1’dir.

The Big Bang Theory

the big bang theory

2007 yılında yayınlanmaya başlayan durum komedisi türündeki dizi The Big Bang Theory, gerek karakterleri gerek replikleriyle efsane olmayı başaran uzun soluklu yapımlardandır. 16 Mayıs 2019 tarihinde 12 yılın ardından final yapmıştır. Johnny Galecki ve Jim Parsons’ın başrollerinde yer aldığı dizi, iki üstün zekalı olan fizikçi arkadaşın hayatlarını anlatmaktadır. Dizinin IMDB puanı 8.1‘dir.

Friends

friends

Amerikan komedi dizileri söz konusu olduğunda ilk akla gelen en eski yapımlardan biri olan Friends, kadrosu ve hikayesiyle herkesin gönlünü kazanmış bir diziydi. 3 kadın 3 erkek arkadaşın hayat hikayelerini konu edinen Friends, 1994 yılında yayınlanmaya başlamıştır. 2004 yılında final yapan dizinin birçok repliği hala sevenlerinin akıllarında yer almaktadır.

10 sezon süren dizideki arkadaşlıklar ve hikayeler milyonları etkilemiştir. Diziyi özleyen fanları için dizinin efsane kadrosu bir araya gelerek 2020 yılında yayınlanması için özel bir bölüm çekme kararı almıştır ancak pandemi sebebiyle çekim yarım kalmış ve tarihi ertelenmiştir. IMDB puanı 8,9 olan bu sit com dizisini hala izlemeyen azınlık kesimdenseniz sizi uzun bir komedi yolculuğuna davet ediyoruz.

How I Met Your Mother

how i met your mother

2005 yılında yayınlanmaya başlayan ve 9 sezon süren bu efsane olmuş komedi dizisini duymayan az dizi sever vardır. Yukarda bahsettiğimiz Friends dizisinin finalinden bir yıl sonra başlaması, 5 yakın arkadaşın aşk ve hayat hikayelerini konu edinmesi gibi birçok durumdan dolayı iki dizi birbiriyle kıyaslanmaktadır.

Hatta çoğunlukla gerçek Friends hayranları HIMYM dizisini hiç sevmezken, HIMYM dizisinin hayranı olanlar ise genelde Friends dizisine çok bağlanamazlar. Bugün bile dillerde yer etmiş ‘Efsanevi’ replikleri bulunan dizi, kısa bölüm süreleriyle 9 sezonu kolaylıkla bitirmenizi sağlar. IMDB puanı 8,3′tür.

The Office

the office

Emmy ve Altın Küre ödüllü İngiliz yapımı bir komedi dizisi olan The Office, izleyeni kendisine bağlayan efsane diziler arasında yer almaktadır. 2005 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, 9 sezonun ardından 2013 yılında final yapmıştır. Bir kağıt şirketinde çalışan değişik karakterdeki insanların yaşamını ele alan durum komedisidir. Başrollerinde Steve Carell, Rainn Wilson yer almıştır. Dizinin IMDB puanı ise 8,9′dur.

BONUS

Simpsons

simpsons

Uzun soluklu yabancı dizilerden bahsedilen bir öneri listesinde tam 31 sezon süren çizgi dizi The Simpsons’tan bahsetmemek olmaz! Matt Groening tarafından yaratılan 1989’dan beri ekranlarda yer alan bu dizi en uzun soluklu çizgi dizi olarak tarihe geçmiştir.

Orta sınıfa dahil olan Simpson ailesinin hayatını ele alan dizi, her geçen sezonuyla güncel olaylara değinip, kapitalist sistem eleştirisinde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 1989 yılından bu yana her sezonunda yayınladıkları belirli bölümlerdeki hikayelerin üzerinden yıllar geçerek günümüzde gerçekleşmiş olması ise Simpsons kehanetleri diye bir gerçek yaratmıştır.

IMDB puanı 8,7 olan hiciv türündeki Amerikan parodi çizgi dizisini, uzun soluklu dizi arayanlara gönül rahatlığıyla önerebiliriz.

Dizilerin Fragmanları

Grey’s Anatomy 

Supernatural

The Simpsons 

https://www.youtube.com/watch?v=9iNyp86Yqdk

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu