Girişimcilik ve İşletmeİnsan KaynaklarıKişisel Gelişim

Uzman Kararıyla; Daha Az Çalışarak, Daha Fazla İşin Altından 9 Maddeyle Kalkmak

instagram takipçi hilesi

Günümüz, yoğun stres ve hızlı olmak koşuşturmak ve hızlı karar vermek gibi eylemlerle geçerken; daha fazla iş yaparak daha çok kazanmak veya birilerine kazandırmak için çabalıyoruz.Ancak çalışan herkese mutlu edebilecek sorunun cevabını bulmak ,Stanford Üniversitesi’nden John Pencavel’in son çalışması olacak gibi.

John Pencavel

Soru ise Daha Az Çalışarak, Daha Fazla İşin Altından Nasıl Kalkılır?

ohn Pencavel’a  göre çok fazla çalışmak,her zaman daha fazla iş görmek anlamına gelmez. Pencavel’in son çalışmasının ana fikri ,daha fazla iş yapmanın, çalışma saatlerinden ziyade çalışma verimiyle alakalı olduğunu gösteriyor.

John Pencavel’in değindiği önemli maddeler şunlar;

1. Hafta sonları işle bağlantınızı koparın

Hafta sonu, iş akışı içerisinde zihnin dinlenmesi için önemli bir zaman dilimidir. Bu yüzden hafta sonlarını da çalışarak değerlendirmek, bir sonraki haftaya temiz bir zihinle başlayamamak anlamına geliyor.

2. Ev işlerini en aza indirmek gerekir

Hem hafta içinde, hem de hafta sonunda rahatlamak için ayırdığınız zamanı, ev işleriyle harcamanız tam olarak işten kopamamanıza neden olur. Böylelikle koca bir haftayı yine çalışarak geçirmiş olursunuz. Kendinize dinlenmek için vakit ayırmanız en önemlisidir.

3. İşleri uzaktan izlemek ve zaman zaman akışına bırakmak gerekir

Pazartesi işe başladığınızda, yeni bakış açıları kazanmış olmak için işlerden gerçek anlamda uzaklaşmış bir hafta sonu geçirmiş olmanız gereklidir. Bunun en kolay ve doğru yöntemi, bir an için de olsa, kontrol gücünüzü tamamen yok sayarak olayları gözlemlemeye çalışmaktır.

4.Spor yapmak her zaman için daha zinde bir beyin sağlar

Genelde hafta içi  çalışan insanlar hafta içinde spor yapacak vakit bulamamaktan şikayetçidir. Ancak hafta sonları dahi olsa birkaç saati spora ayırmak, vücudun performansını hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha zirveye taşıyacaktır.

5.Severek yaptığınız hobiler edinin

Hafta sonlarını rahatlamak için ayırıyorsanız, bütün gün oturmak ve televizyon izlemek pek de iyi bir yol olmayabilir. En doğru rahatlama biçimi, severek yaptığınız şeylere vakit ayırmak olacaktır. Bu, işin stresinden tam anlamıyla uzaklaşmanızı sağlayacaktır.

6. Ailenizle vakit geçirin

Zor olacak ama Telefonu ve bilgisayarı bir kenara bırakın. Aileyle geçirilen vakit, size daha basit ve yaşanabilir bir hayatın var olduğunu hatırlatacaktır. Her ne kadar zaman zaman sıkıntılarla baş etmeniz gerekse de, aile gerçek huzuru bulabileceğiniz tek adrestir.

7. Yeni ve eğlenceli şeylere vakit ayırın

En son ne zaman bir konsere veya maça gittiğinizi hatırlayın. Eğer hatırlayamayacağınız kadar uzaktaysa, bu tür etkinliklere tekrar vakit ayırmanın vakti gelmiş demektir. Unutmayın, daha fazla iş yapmanın temel noktası, iş yapmadığınız anlarda zihnen işten uzaklaşmaktır.

8. Vücut saatinizi ayarlayın

Her sabah aynı saatte kalkmak ve her gece aynı saatte yatmak, vücudunuza da ne zaman dinlenip ne zaman çalışacağını planlaması için fırsat vermenizi sağlar. Haliyle mümkün olduğunca uyku saatlerinizi sabit tutmaya çalışmanız, daha verimli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

9. Bir Sonraki Haftaya; İşe pazar gecesi başlayın

Pazar geceleri yapacağınız yarım saatlik bir planlama, hafta içindeki o buhranlı havayı dağıtmanızı sağlayacaktır. Ayrıca buna ek olarak pazartesi sabahı işe gitmek de zulüm olmaktan bir nebze çıkacaktır.

Kaynak
Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu