Yaşam

Uykunuzu Kaçıran Gıdalar Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

gida 6

Bağışıklık sistemi ve bedenin sağlıklı bir biçimde işleyişi için uyku oldukça önemli bir yere sahiptir. Kimi zaman uykumuzun gelmemesini dileriz Peki bunu nasıl yapabiliriz? Öğrencilerin sınav dönemlerinde deyim yerindeyse sabahlara kadar çalışmak için uyku kaçıran yiyecek ve içeceklere ihtiyaç duyulabilmektedir. Akşam üzeri farkında olmadan yediğiniz bir besin ihtiyacınız olan uykunuzun önüne geçebilir. Öyleyse uyku kaçıran besinler nelerdir?

1-) Kafein

gida 5

Hemen hemen herkesin hem fikir olduğu kafeinin uyku kaçırma özelliği pek çoğumuz tarafından kullanılmaktadır. Öğleden sonra ya da herhangi bir zaman diliminde kafein açısından varsıl yiyeceklerden uzak durmanızı öneririz.

2-) Baharatlı Yiyecekler

gida 3

Genellikle yemekleri daha leziz bir hale getirmek için baharatları kullanırız. Baharat, yemeklere lezzet verir. Fakat uykuya dalmadan 2-3 saat öncesinde baharatlı yiyecekleri yemenizi önermiyoruz. Bu durum mide ekşimesine neden olmasının yanı sıra sizi uykusuz bırakacaktır.

3-) Asidik Yiyecekler (Domates)

gida 1

Tıpkı baharatlı yiyecekler gibi asidik içerikli yiyecekler de uykunuza engel olabilir. Domatesi özel olarak seçtik çünkü domates asidik bir maddedir. Salatalar, köriler, pizzalar, çorbalar ve makarnalarda kullanılmakta olan domates, midenin yanmasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı bu tarz yiyecekleri yatmadan önce yememelisiniz.

4-) Su

gida 8

Doğrusunu söylemek gerekirse içme suyunun önemi oldukça fazladır. Bedenimize aldığımız en yararlı maddelerin başında gelmektedir. Fakat çok fazla su tüketirseniz uykunuz kaçar. Yatmadan hemen önce su içmeyin demesek de aşırıya kaçmamak önemlidir.

5-) Alkol

gida 9

Alkolü listede görmek biraz tuhaf gelebilir. Alkol içenlerin genellikle sızdığını düşünürüz. Alkol uykuya dalmada yardımcı rol oynayabilir fakat uyku kalitenizde ciddi anlamda düşüş de yaşarsınız. Alkol alarak uyuduğunuz bir gecede kendinizi su sebilinin başında bulabilirsiniz.

6-) Şekerli ve Karbonhidratlı Yiyecekler

gida 2

Yemeğin hemen ardından tatlı yemek isteyebiliriz. Bunu yapmak çok iyi bir şey değildir. Yüksek oranda şekerli karbonhidrat, kan şekerini yükselterek uykunun kaliteli geçmesine engel olabilir. Şekerli yiyeceklerden vazgeçemiyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve meyve gibi sağlıklı gıdalardan şeker almaya özen gösterin.

7-) Tyramine

ida 10

”Tyramine nedir?” derseniz haklısınız. Romano ve Permasan gibi peynirler ve benzeri gıdalardır. Bira, salamura, hazır yaşlı etler, tofu teryaki sosu, soya sosu gibi ürünleri kaliteli bir uyku tüketmek niyetindeyseniz uzak durun.

😎 Uyku Saatine Yakın Yemek Yemek

gida 7

Uyku saatine yakın yemek yemeniz uykuya dalarken size çok fazla sıkıntı verebilir. Bunun başlıca nedeni ise gıdaların düzenli bir biçimde metobolize olmsı ve metobolizmanın uyku esnasında dinleneye ihtiyaç hissetmesidir. Bu da sizin için hiç de iyi bir seçenek değildir. Uykunun ve metobolizmanın kalitesini direkt olarak etkileyecektir.

Uyku Kaçıran Yiyecek Ve İçecekler İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=dX37wfMUHb0

https://www.youtube.com/watch?v=G2-dJWh1qT4

Kaynak
neoldu.com

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu