Kişisel Gelişim

Uyku Pozisyonunuz Kişiliğiniz Hakkında Ne Diyor?

instagram takipçi hilesi

Uyurken hepimiz farklı pozisyonlara gireriz, ancak tercih ettiğimiz uyku poziyonu aslında gerçek kişiliğimiz hakkında da ipuçları içeriyor.

Uyku sırasında bazı insanlar kıvrılmayı, bazı insanlar da geniş yatmayı severler. Bu farklı uyku pozisyonları pek de önemliymiş gibi görünmeyebilir, ancak bazı insanların uyku şeklinin, karakter özelliklerini ve kişiliklerini gösterdiği bulundu.

Edinburgh Uyku Merkezi’nin Uyku Değerlendirmesi ve Danışma Servisi direktörü Profesör Chris Idzikowski, 1940’lı yıllarda yapılan anketleri incelemesinin ardından uyku pozisyonlarının kişilik özelliklerine ışık tuttuğuna inanıyordu. Araştırması ile ilgili Profesör Chris Idzikowski şunları söyledi: “Uyanıkken beden dilimizin farkındayız, ancak bilinçaltı duruşumuzun bizim için ne söylediğini ilk defa görebildik.”

Uyku, insan vücudu için vazgeçilmezdir; zira şiddetli uyku yoksunluğundan ölmek bile mümkündür. Çünkü uyku insan hayatında çok önemli bir fonksiyon görevi görür ve uyku sırasında alınan pozisyonlar da kişilik hakkında bilgi verir.

Bebek Pozisyonu

bebek

 

Fetal pozisyon olarak da bilinen bebek pozisyonunu benimseyerek uyuyanlar dizlerini göğsüne çekerek yan yatarlar. Bu pozisyonu tercih eden insanların güçlü, ancak duygusal bir kişiliğe sahip olabileceği söyleniyor.

Denizyıldızı Pozisyonu

deniz yildizi

 

Sırt üstü, kollar ve ayaklar serbest bir şekilde uyuyan insanların mükemmel arkadaş canlısı oldukları söyleniyor. Bu uyku pozisyonu ile uyuyan kişiler aynı zamanda sadık, yardımsever ve iyi dinleme becerilerine sahip kişilerden oluşuyor. Ancak şunu da söylemek gerek, denizyıldızı pozisyonunda uyuyanların horladıkları da bilinenler arasında.

Asker Pozisyonu

asker

 

Bu uyku pozisyonu ile uyuyanlar genellikle sırt üstü ve kolları göğüslerinin yanında olacak şekilde uyuyorlar. Yüksek standartlara sahip kişilerin bu pozisyonu tercih ettikleri söyleniyor, bu kişiler ayrıca ciddi bir kişiliğe sahip oluyorlar.

Sarılıcı Pozisyon

Sarılarak uyumak

 

Yastığa sarılmak teknik olarak bir uyku pozisyonu sayılmasa da kişiliğe dair ipuçları verebiliyor. Yastıklarını tutarak uyuyanlar aile ve arkadaşlık gibi ilişkilere çok değer verirler. Bu insanlar genellikle kendilerinden çok, başkalarını önemserler.

Yarı-Bebek Pozisyonu

yari bebe

 

Yarı-bebek uyku pozisyonu ile uyuyan insanlar güvenilir kişiliği ile ön plana çıkarlar ve genellikle dizlerini hafif kırıp uyumayı tercih ederler.

Kaynak
Ranker

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu