Yaşam

Uyku Açmanın Yolları

instagram takipçi hilesi

uyku nasıl açılır

Çok uykunuz var. Fakat uyumamanız gerekli. Çok önemli bir randevunuz var ya da sınav haftanız ve sizin uykudan çok derse yoğunlaşmanız gerekiyor. Ne yapsam da uykum açılsa diye düşünüyorsanız bu yazımız tam da size göre.

 

uyku açmanın yolları

Uyku, hem vücudumuzun hem de ruhumuzun dinlenmesi için gerekli olan bir döngüdür. Gün içinde yaptığımız işlerin yorgunluğundan ya da gün boyu bizi esir alan kötü enerjilerden kurtulmanın en güzel yoludur.

Günde ortalama 8 saat uyuyan bir insan yılda ortalama 120 gününü uyuyarak geçirir. Düzenli uyuyamamak ya da tam aksine sürekli uykulu olmak bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu klinik vakaların dışında bazen çok uykumuz gelse bile uyumamamız gerekebilir. Tam da bu noktada size vereceğimiz birkaç basit tavsiyeyle uykuyla kolayca başa çıkabilirsiniz

Uyku Açan Yiyecek ve İçecekler

Uykuyu Kaçıran Besinler

Kahve: Uyku açma konusunda en bilindik yöntemlerden biri kahve içmektir. Kahve uyarıcı etkisinden dolayı uykumuzun gelmesini geciktirir. Eğer uykunuz var fakat uyanık kalmanız gerekiyorsa damak zevkinize uygun bir kahveyle uykunuzun gelmesini geciktirebilirsiniz.

Siyah Çay : Birçoğumuzun çayı uykumuzu kaçırdığını söyleriz. Bazı uzmanlar buna karşı çıksa da çayın içinde bulunan kafeinin uyku açma özelliği vardır. Fakat bu kişiden kişiye değişebilen bir olgudur. İçtiğimiz çayın demli olmasıyla da yakından ilgilidir. Demli bir bardak çay içerek uykunuzu açabilirsiniz.

Yeşil Çay : Siyah çay kadar etkili olmasa da içinde bulunan kafein nedeniyle yeşil çay da sizi bir süre ayakta tutabilir. Canlılık vererek zihninizin ve uykunuzun açılmasına yardımcı olur.

Elma : İçerisinde bulunan früktozdan dolayı en doğal uyku açıcı olarak gösterilir. Fruktozun sindirimi uzun sürdüğü için uzun süre enerjik kalmanızı sağlar.

Çikolata : Belki çok şaşıracaksınız fakat çikolata, en bilindik özelliği olan mutluluk hormonu salgılamasının yanında içerisinde bulunan eobromin adı verilen madde sayesinde size canlılık verir ve daha uzun süre ayakta kalmanızı sağlar.

Meyveler : Kayısı, şeftali ve erik gibi meyveler uyku açma konusunda bazen kahve çaydan çok daha etkili olabilir. Denemenizde fayda var.

Süt ve portakal : 1 bardak süt ve 1 bardak portakal suyu kısa aralıklarla tüketildiğinde midenizin tam kapasite çalışmasına yol açar ve bazen 3-4 saat daha ayakta kalmanızı sağlayabilir.

Bunların dışında enerji içecekleri ve gazlı içecekler de kafein içerdikleri için sizi ayakta tutmaya yardımcı olabilir. Doğal gıdalarla uykunuzu açamadığınız taktirde çeşitli vitamin hapları deneyebilirsiniz. Bu tarz vitamin hapları yorgunluk ve bitkinliğinizin azalmasına yardımcı olur. Fakat bu hapları kullanmadan önce bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Uyku Açmak İçin Bazı Yöntemler

uykumuzu nasıl açabiliriz

  • Çok sıcak ya da havasız ortamlar daha kısa sürede uykunuzun gelmesine neden olabilir. Bu yüzden uykunuzu açabilmek için bol oksijenli ve serin yerlerde kalmanızda fayda var.
  • Belirli aralıkla soğuk suyla yüzünüzü yıkamak uykunuzu açabilir.
  • Uzun süre aynı pozisyonda oturmak uykunuzun gelmesine neden olacaktır. Düzenli aralıklarla pozisyon değiştirirseniz uykunuzun gelmesini geciktirebilirsiniz.
  • Basit egzersizler, esneme ve gerinme hareketleriyle de uykunuzu açabilirsiniz.
  • Gün içinde bir defaya mahsus olmak üzere 5 ila 30 dakika arasında kestirmek uykunuzu açabilir.
  • Vücudunuzu uykudan uzak tutmak için beyin çalıştırıcı aktiviteler deneyebilirsiniz. Örneğin bulmaca çözebilir, ya da hareketli videolar izleyebilirsiniz.
  • Uyku açmak için en etkili yöntem ise soğuk veya soğuğa yakın ılık bir duş almaktır. Denemenizde fayda var.

Uyku Açmanın Yolları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=G2-dJWh1qT4

Kaynak
Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu