Yaşam

Unutulma Hakkı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Unutulma hakkı, internet aleminde kendi adı ile çıkan tüm haber, video, makale, resim, bilgi ve belgelerin arama sonuçlarında sıralanmasını istememektir. Pek çoğumuzun ilk kez duyduğu bir şeydir. Sadece kişiler değil, kurumlar da bu haktan yararlanabilir.

Yabancı ülkelerde “The right to be forgotten” ya da “The right to oblivion” olarak da bilinmektedir. Böyle bir hakkımız var fakat istediğimiz her şeyi de sildiremiyoruz. Bu haktan yararlanabilmeniz için bazı istisnalara sahip olmanız gerekmekte. Bu istisnalar tarihsel, istatiksel ve bilimsel verilerin kullanılmıyor olmasıdır.

Yani, örnek vermek gerekirse Mustafa Kemal Atatürk ya da eski dönemlerde yaşamış olan bir padişahın günümüzde yaşayan torunları ya da çocukları bilgileri sildiremez. Çünkü bu kişilerin bilgileri tarihsel olarak kullanılmaktadır.

Unutulma Hakkı

Hangi Durumlarda Unutulma Hakkından Faydalanılabilir?

  • Verilerin yanlış ya da eksik olması.
  • Bilgileri yalan olması
  • Verilen kişi ya da kurum tarafından isteyerek ya da zorunluluk halinde paylaştığı fakat başka kişiler tarafından uygunsuz olarak kullanılması
  • Bilgiler ve veriler yetersiz ya da amaca uygun değilse

Kişiler de unutulma hakkından yararlanabilir. Son günlerde duymuşsunuzdur. Oryantel Asena, geçmişinin kirli olduğunu ve unutulma hakkından yararlanmak için mahkemeye başvurduğunu açıklamıştı. Eğer mahkeme başvuruyu kabul ederse, Asena ile ilgili hiçbir video, makale, röportaj, resim, bilgi ve belge Google arama sonuçlarında yer almayacak.

Unutulma Hakkı

Unutulma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Google ya da başka arama motoru sonuç sayfalarında kendisi ile ilgili verileri sildirmek isteyen kişi, öncelikle bu talebini arama motoru firmasına iletmelidir. Talepte bulunduktan sonra arama motoru şirketi olumsuz cevap verirse ya da cevap vermezse Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvurabilir.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na yapılan şikayet başvurusunda, ilgili konunun detayları açıkça anlatılmalıdır. Kişisel Verileri Koruma Kurumu, değerlendirme sürecinde konuya verilerin içerdiği durumda çocuk olup olmadığı, hakaret olup olmadığı, verilerin güncel olup olmadığı, kişilere karşı önyargılı olup olmadığı, basılı yayın olup olmadığı gibi sorulardır.

Yapılan tüm değerlendirmeler çerçevesinde yayınlanan ve kişilere karşı olup olmadığı, bir risk teşkil edip etmediği Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nca yukarıda belirtilen verilerin arama sonuçlarında yer almamasına karar verdiğinde, kararın tüm esaslarını arama motoru şirketine bildirecek ve gerekli işlemleri yapacaktır.

Hangi Ülkelerde Uygulanıyor?

Unutulma hakkı, ilk olarak 2012 senesinde ortaya çıktı. 2014 yılında Avrupa Birliği Yüksek Mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı tarafından karara bağlandı.

Türkiye’de ise 2015 yılında kullanılmaya başlandı. Başta AB ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede kullanılmaktadır.

Unutulma Hakkı

Unutulma Hakkı İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu