Şef Umut Sakarya Kimdir?

instagram takipçi hilesi

umut sakarya kimdir 9
Tam adı
: Umut Sakarya
Doğum tarihi: 1 Eylül 1990
Doğum yeri: Eskişehir, Türkiye
Boyu: 1,7 m
Burcu: Başak
Sevgilisi: Johanne Havshøj
Mesleği: Aşçı
Aktif Yılları: 2010’lu yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  

Hakkında

Umut Sakarya Kimdir? Umut Sakarya, aşçıdır.

Umut Sakarya Kimdir?

Umut Sakarya, 1 Eylül 1990 günü Eskişehir’de dünyaya gözlerini açtı. Eskişehir’den Danimarka’ya geldiğinde 11 yaşındaydı. 2002 yılında, annesi, abisi ve kendisiyle birlikte yeni bir hayat kurma kararı alarak Danimarka’ya taşındılar ve Odense şehrine yerleştiler. Odense, ilk yıllarında adeta şırınga ile yaşam enerjisi alınmış bir şehir gibi hissettiriyordu ona.

Beklentisi sadece annesini görmek ve onunla birlikte yaşamaktı. Danimarka’da annesiyle olacaktı; bir çocuk başka ne bekleyebilirdi ki? Ancak üç yıl sonra Türkiye’yi özlemeye başladı. Burada kendini sanki bir film stüdyosuna gelmiş gibi hissetti. Mimarisi ve sokakları Türkiye’den farklıydı. Neyse ki, komşuları çok iyi insanlardı.

İlk yılların zorluğu daha çok ekonomik açıdan kaynaklanıyordu. Annesi, iki oğlunu alıp, tek başına dilini bilmediği bir ülkeye yerleşti ve çocuklarını burada hiç kimseden yardım almadan büyüttü. Ne bir çevreleri vardı, ne de dil biliyorlardı.

Sakarya, çocuk yaşta geldiği için dil öğrenme konusunda hemen adapte oldu. Ancak annesi için bu pek kolay olmadı. Bir kültürün dilini ve mizahını anladığınızda, gerisi çorap söküğü gibi gelmeye başlar. Yanlış anlamalar ortadan kalkar, insanları daha iyi değerlendirebilirsiniz.

Dil, kültürün yarısıydı ona göre. Bu nedenle, yeni gelenlere “hata yapsan bile konuş” diyordu. Danca zor bir dil olabilir. ancak Danimarkalılar onları, kendi kendilerini yargıladıkları kadar yargılamıyordu.

Altı ay süresince, dil ağırlıklı özel bir sınıf olan “modtagelses klasse”ye abisiyle birlikte katıldı. Bu süre zarfında, çocuklar hızla dil bilgisi kazanıyorlardı. Altı ayın sonunda, normal sınıfa diğer yaşıtlarıyla birlikte geçiş yaptı.

Daha sonrasında, aşçılık okulu eğitimine başladı ve en yüksek notla eğitimini bitirdi. Aşçılık yarışmalarında Danimarka ve Avrupa şampiyonluğu elde etti. Dans ve çeşitli yarışmalara da katıldı. Ayrıca, ekonomi eğitimi de aldı. 2015 yılında MasterChef Danimarka‘da şampiyon oldu.

Odense’deki evinden ayrılıp Kopenhag’da aşçılık okuluna başladığında, birçok farklı yerde gönüllü olarak çalıştı ve mesleğin incelikleri konusunda pek çok şey öğrendi. Aşçılık okurken haftada 2 gün, günde 8 saat diğer mutfaklarda çalıştı. Ücretsiz olarak çalıştığı için herkes onu seviyordu. Bu sayede farklı ülkelerin yemeklerini öğrendi ve yeni insanlarla tanıştı.

25 Kasım 2023 günü TV 8 ekranlarından yayınlanan MasterChef Türkiye programına konuk şef olarak katıldı.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu