Yerli Erkek Ünlüler

Ümit Sayın Kimdir?

instagram takipçi hilesi

ümit sayın 1

Tam adı: Ümit Sayın
Doğum tarihi: 26 Nisan 1970
Doğum yeri: İzmir / Türkiye
Boyu: 1.74 m
Ailesi:
Eşi:
Çocuk (ları):
Mesleği: Besteci, Söz Yazarı, Pop Şarkıcısı
Aktif Yılları: 1990 yılından bu yana

deezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Ümit Sayın Kimdir? Ümit Sayın, 26 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de dünyaya gelmiştir. İlköğretim ve orta öğretim hayatını İzmir’de tamamladı. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümü‘nde eğitim aldı. Müziğe olan büyük ilgisinden dolayı üniversite eğitimini yarıda kesti.

Ümit Sayın’ın hayatı değiştiren olay ise 1990 senesinde gerçekleşti. Ünlü şarkıcı Sezen Aksu İzmir’de sevenleri ile buluştuğu gece Ümit Sayın sahneye çıktı. Sezen Aksu ile düet yapan Sayın, daha sonra ünlü sanatçıdan kendisinin vokalisti olması için teklif aldı.

İstanbul’a geldikten hemen sonra gitarist Timur Selçuk‘tan özel klasik gitar dersi aldı. Fuat Güner‘in müzik stüdyosunda bir yıl boyunca çalışma fırsatı bulan Ümit Sayın, 1991 senesinde ilk bestelerini yapmaya karar verdi. Beste çalışmalarını sürdürürken bazı şirketlerin reklam müziklerini de yaptı.

İlginizi çekebilir: Emel Sayın Kimdir?

Ünlü Sanatçılar İle Birlikte Çalıştı.

Ozan Çolakoğlu ile reklam müziği bestelediği zamanlarda tanıştı. Daha sonra birçok projede birlikte çalıştılar. 1990 senesinde Sezen Aksu ve Harun Kolçak‘a vokalistlik yapan Sayın, o dönemde Deniz Arcak‘ı üne kavuşturan “Vurur” ve “Zehir Ettin” isimli parçalarının hem sözlerini yazdı hem de bestelerini yaptı. 1993 senesinde ünlü şarkıcı Ajda Pekkan‘a vokalistlik yapmaya başladı. Yine 1993 yılında Leman Sam, Emel Müftüoğlu, Burak Kut, Seden Gürel ve Hakan Peker için söz ve beste yaptı.

1994 senesinde Tarkan‘ın “A Acayipsin” isimli albüm çalışmasında yer alan “Gitme” ve “Dön Bebeğim” isimli parçaların sözlerini yazdı. Yeşim Salkım ve İzel‘in albüm çalışmalarında yer alan şarkılardan bazılarının söz yazarı da Ümit Sayın‘dır. Pınar Aylin‘in “Sen Gidip De” isimli şarkısının sözlerini de bu şarkıcı yazmıştır.

1994 ve 1995 yılları arasında Tarkan‘a vokalistlik yaparken kendi albüm çalışmalarına hız verdi. Ümit Sayın, 1996 senesinde “Hicran” isimli ilk albümünü piyasaya sürdü. Bu albümde daha önce tanıştığı ve yakın arkadaşı olan Ozan Çolakoğlu ile beraber çalıştı. 1997 ve 1998 seneleri arasında Asya, Aşkın Nur Yengi, Deniz Seki, Gökhan Tepe, Bengü ve Zeynep Dizdar için birçok söz yazdı ve bestelerini yaptı.

Ümit Sayın, 1998 senesinde babasını kaybettikten sonra 1999 senesinde ikinci albüm çalışması olan “Ben Tabi Ki” albümünü sevenleri ile buluşturdu. 2000 senesinde İstanbul Plak ile beraber olan anlaşmasını sonlandırdı. Daha sonra beste hakları için Sony Müzik ile anlaşma imzaladı. 2004 senesine kadar müzikten uzak durduktan sonra dönüş yaptı ve “Mal” isimli albümünü çıkardı.

Videoları

 

Fotoğrafları

Kaynak
Biyografi.İnfo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu