Beslenme ve DiyetYaşam

Ülkelere Göre Kahvaltı Kültürü Nasıldır?

instagram takipçi hilesi

Dünyanın dört bir yanında her ülkenin kendisine has kahvaltı kültürü vardır. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu herkes tarafından bilinir. Kahvaltısını deniz ürünleriyle yapanlar olduğu gibi, sadece bir kruvasan-kahve veya yumurta ve yan ürünleriyle yapan ülkelerde vardır.

Gelin hep beraber hangi ülke nasıl kahvaltı ediyor bakalım!

İtalya

italyan kahvalti 685x454

İtalyan mutfağı dünyada çok sevilen ve ünlü olmasına rağmen İtalyanlar söz konusu kahvaltı olunca pek fazla seçenek tüketmiyorlar. İtalya’nın kahvaltı anlayışı bir kruvasan ve cappuccino üzerine kuruludur. Zengin içeriği olmayan bir kahvaltı kültürüne sahip İtalyanlar, kahvaltı etmeye önem verirler ancak sadece iki çeşit yeterdir. Krusavan’ın yanında tatlı ve tuzlu bisküviler ve marmelatta tüketirler.

İngiltere

ingiliz

‘English Breakfast’ adıyla dünya çapında bilinen bir kahvaltı kültürüne sahiptirler. Kahvaltı etmeyi seven İngilizler için kahvaltının vazgeçilmezleri yumurta, kızarmış ekmek, fasulye, mantar ve domuz pastırması olan ‘bacon’dır. Yanında ise yine bir İngiliz klasiği olan sütlü çayı tercih etmektedirler. Oldukça yağlı ve doyurucu bir tabakla güne başlamaları ise kahvaltıyı ne kadar sevdiklerinin bir kanıtı olsa gerek?

Fransa

fransa kahvalti 685x465

Kahvaltı kültürleri arasında Fransızlar da, İtalyanlara benzemektedir. Tereyağlı kruvasan çeşitlerini yanında vazgeçilmez reçelleriyle tatlandırırlar. Ayrıca bizlerin aksine Fransızlar, kalabalık masalarda değil daha sakin ve bireysel olarak takılarak kahvaltı yapmayı tercih ederler. Peynirleriyle ünlü ülkelerden olan Fransızların, kahvaltıda hiç peynir tüketmemeleri de ilginçtir.

Rusya

rusya kahvalti 685x456

Rusya’da kahvaltı kültürü bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir ancak vazgeçilmezlerinin yumurta, deniz ürünü ve baharatlar olduğunu söyleyebiliriz. Çoğu kişinin tersi olarak kahvaltıda lakerda ve havyarı tüketmeyi tercih ederler.

Amerika

amerika kahvalti 685x443

Amerika’da kahvaltılar olabildiği kadar pratik yapılmaktadır. Mısır gevreği, pankek, donut ve waffle gibi hızlı yenilebilen yiyecekler tercih edilir. Tabii bunların haricinde normal kahvaltı da yapmaktadırlar. O zaman İngiltere’de olduğu gibi kızarmış ekmek, sosis, domuz pastırması tercih ederler. Genel olarak kahvaltı anlayışlarının içerisinde tatlı ve tuzluyu beraber tüketmek vardır. Yanında ise tabii vazgeçilmez olan kahve bulunur. Portakal suyu ve sütte kahvaltıda tükettikleri içeceklerdendir.

Almanya

german kahvalti 685x514

Almanların şarküteri düşkünlüğü dünyada çok bilinir. Sosis, salam, domuz gibi pek çok ürüne bayılırlar ve kahvaltıda da tercih ederler. Çırpılmış yumurta, yoğurt ve reçelli ekmeklerde vazgeçilmezleridir. Bizimkilere benzeyen kalabalık sofraları seven Almanların, Karaciğer ezmesi sucuğu gibi değişik ürünleride bulunur.

Yunanistan

yunan kahvaltı 685x456

Yunanistan çeşitlilik konusunda bize yaklaşan ülkelerden birisidir. Domates, salatalık, peynir çeşitleri gibi temel kahvaltılıkların yanında hamur işini de seven Yunanlar tüm bunlara rağmen kahvaltı öğününü genelde sevmezler. O yüzden yaptıklarında çeşitli yaparlar ancak çoğunlukla kahvaltı sofrası bile kurmazlar peynirli börek ve kurabiye gibi yiyeceklerle geçiştirirler. Ancak içecek olarak Frappe’yi ellerinden de düşürmezler.

Japonya

japan

Sushi ile meşhur Japonların kahvaltılarda da balık ve pilav gibi yiyecekleri tükettikleri bir gerçektir. Kahvaltı anlayışları soya çorbası ve balık çeşitlerinden oluşmaktadır. Hafif ve kalorisi düşük besinler tercih eden Japonlar kahvaltıda içecek olarak yeşil çay tercih ederler.

Güney Kore

kore kahvalti 685x453

Kore içinde kahvaltı günün önemli öğünü olarak başrol oynamaktadır. Ekmek yerine pirinç lapası tüketilen kahvaltılarda geleneksel olarak yapılan Kimçi, balık ve yumurtada bulunur.

Güney Afrika

africa kahvalti 685x456

Güney Afrika’nın kendine has kahvaltı anlayışı aslında günümüzde Türkiye dahil pek çok ülkede gördüğümüz şeylerdir. Basit ve doyurucu olan kahvaltılarında süt ve yulaf bulunur. Karıştırılıp üzerine meyvelerle birleştirilerek yapılan ‘porridge’ afiyetle tüketilir.

Türkiye

türk

Bu listenin belki de en güzel ülkesi ve kahvaltı kültürünü en sona bırakarak özel bir ayrım yapmazsak olmazdı. Kelime anlamı olarak hafif yemek anlamına gelen Kahvaltı, pek bizim sofralarımız için uygun olmamaktadır. Dünya üzerinde en zengin ve lezzetli kahvaltı kültürü olan ülke olabiliriz. Bol çeşitli sofralarımızla bu işi gerçekten iyi bildiğimizi herkese gösterebiliyoruz. Taze demli bir çay eşliğinde sayamayacağımız kadar yiyecekle yapılan kahvaltıyı dünyanın hiçbir ülkesinde bulamayız. Ardından içilen Türk kahvesi de ayrı bir keyiftir tabii. Başka ne denebilir ki? Şanslıyız…

 

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu