Eğitimİnsan Kaynakları

Udemy Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Udemy, çok çeşitli konularda on binlerce kurs sunan çevrimiçi bir eğitim platformudur. 2019’un başlarından itibaren yaklaşık 30 Milyon öğrenci platform üzerinden dersler aldı.

EDx ve Coursera gibi diğer bazı çevrimiçi kurs sağlayıcıların aksine, bu online öğrenme sitesi üniversiteler ve eğitim kurumları tarafından oluşturulan piyasa kurslarına benzemez. Aslında, herkes Udemy’de bir kurs oluşturabilir ve satabilir. Bunu sizde yapabilirsiniz.

udemy 1

Bu aslında cevaplanması gereken iki önemli soru olduğu anlamına gelir;

  1. Yeni beceriler öğrenmek istiyorsanız Udemy buna değer mi?
  2. Udemy, kendi kurslarınızı oluşturabileceğiniz ve satabileceğiniz bir yer olarak buna değer mi?

Udemy’de Eğitim Satmak Yasal Mı?

Udemy tamamen yasaldır. Forbes ve Mashable’ın törenlerinde ödüller aldı ve milyonlarca insan platformu yeni beceriler öğrenmek için kullanıyor.

Ancak, herhangi birinin Udemy kursları oluşturabilmesi gerçeği iki ucu keskin bir kılıçtır. Bu, kursların kalitesinin önemli ölçüde değişebileceği anlamına gelir. Bireysel kurs değerlendirmelerini detaylı olarak okumak ve serbest çalışanlar için kendi öneriler listemiz gibi en iyi Udemy kurslarının tamamlamalarını aramak en iyisidir.

Bazı Udemy kursları kendi alanlarındaki gerçek gurular tarafından yaratılmıştır. Örnek olarak bulut çözümleri ve Amazon Web Servisleri alanında ünlü bir uzman olan Ryan Kroonenburg yer almaktadır. Udemy’deki ilgili dersleri yaklaşık 400.000 öğrenciyi çekmiştir.

udemy 2

Udemy Onaylı Mı?

Udemy, eğitim kurumları tarafından onaylanmış kurslar sunmuyor. EDx ve Coursera gibi bazı diğer çevrimiçi kurs sağlayıcıları da bunu yapar. Bu nedenle, öz geçmişinize böyle bir akreditasyon eklemek istemeniz durumunda, bazı alternatif çevrimiçi eğitim seçeneklerini düşünebilirsiniz.

Öğrenilecek Bir Yer Olarak Buna Değer Mi?

Kesinlikle; Udemy kurslarının neredeyse her zaman bir satış türünde olduğu göz önüne alındığında, Udemy öğrenmek için çok düşük maliyetli bir yerdir. Bir kursa 29,99 TL‘den fazla harcama yapmak için nadiren ihtiyaç vardır. En iyilerden birini seçerseniz, büyük miktarda bilgiyi özümseyebilir ve yepyeni becerileri sıfırdan öğrenebilirsiniz.

Ancak bir dezavantajı var. Udemy’nin sertifikaları geçerli nitelikler midir? Hayır, gerçekten değildir. Çevrimiçi bir kursa 29.99 TL harcayamazsınız ve bunun bir üniversite derecesi veya Microsoft veya Apple’dan bir satıcı sertifikasıyla eşleşmesini bekleyemezsiniz!

Bununla birlikte, bu, Udemy’de yeni şeyler öğrenmenin, kariyerinizi geliştirmenize büyük ölçüde yardımcı olacağı anlamına gelmez.

udemy 3

Udemy’de Kurs Satmak Mantıklı Mı?

Peki ya öğrenciden çok öğretmen olmak isterseniz? Bu site de bunun için iyi bir göz atmaya değer.

Eğitmen

Genel kural, Udemy’nin kurslarında kazanılan parayı kurs yaratıcılarına eşit miktarda ayırmasıdır. Ancak kesin yüzdeyi belirleyen çeşitli faktörler vardır. Eğitmenler ayrıca Udemy’nin kupon sistemi kullanabilir ve neredeyse tüm gelirlerini eğitim materyallerinden alabilirler.

Udemy’deki satış kurslarından altı rakamlı gelir elde eden insanlar var. Bu kursların daha kazançlı olabileceğini ispatlamak için web sitesindeki bazı kursları inceleyebilirsiniz. Sadece 25 TL’ye satış yapan bir kursa kendinize 5000 öğrenci kazandırın ve bu kursa yalnızca % 50 komisyon oranıyla 62.500 TL kazanacaksınız. Kurs oluşturulduktan sonra da oldukça pasif gelir elde edilir.

Tabii ki, kimse bunu yapmanın kolay olduğunu söylemiyor. On binlerce kursla, zirveye çıkmak için sizinkilerin en iyilerinden biri olması gerekiyor. Platformda çöp kursları hazırlayan ve şaşırtıcı derecede çöp para kazanan birçok insan olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak, bu site gerçek bir meritokrasidir. Orada olanlardan daha iyi bir şeyler yaratabiliyorsanız, kendi kurslarınızı satarak bir geçim şansı yakalayabilirsiniz.

udemy 4

Udemy ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu