Uçan Aşçı Nedir? Nasıl Uçan Aşçı Olunur?

instagram takipçi hilesi

Özellikle son yılların popüler meslekleri arasında uçan aşçı yer alır. Mesleğin cazibeli ve eğlenceli olduğunun düşünülmesi, birçok kişinin bu alana yönelmesine yol açar. Eğer siz de mutfak konusunda ilgiliyseniz ve havacılığa karşı merakınız varsa uçan aşçılığa yönelebilirsiniz. Bu yazımızda uçan aşçı nedir ve nasıl olunur? konusu hakkında bilgi vereceğiz.

ucan asci nedir nasil ucan asci olunur 2 768x512 1

Uçan Aşçı Nedir?

Uçan aşçı, çeşitli firmalara bağlı olarak çalışan ve genellikle uçaklarda görev alan meslek grubudur. Uçan aşçı mesleğinin cazip olmasının arkasında hizmet kalitesi ve maaşlarının fazla olduğu düşüncesi yer alır. Özellikle pilotluk, host ve hosteslik mesleğine karşı sempati besleyen kişiler uçan aşçılığın da benzer nitelikler taşıdığını düşünür. Evet uçan aşçılık da diğer uçak personeliyle birlikte yer alır.

Ancak maaş konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Özellikle bazı firmalar, çalışma şartları çok yoğun olmasına karşın asgari ücretten biraz yüksek maaş ödemesi yapar. Bu durum mesleğin çalışma zorlukları ve sağlıkta yol açtığı olumsuz etkenler düşünüldüğünde çalışmak isteyen kişilerin motivasyonunu kırar

İLGİLİ BİLGİ: Yer Hostesi Nedir? Maaşları Nasıldır? Nasıl Olunur?

Uçan Aşçı Nedir? Nasıl Olunur?

ucan asci nedir nasil ucan asci olunur 5 768x512 1

Uçan aşçı olmak için üniversitelerden lisans ya da ön lisans düzeyinde eğitim almak gerekir. Özellikle gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunları, uçan aşçılık yapmak isteyen kişiler için daha avantajlıdır. Mesleki eğitimin yanı sıra çeşitli kurumlar tarafından verilen eğitim ve sertifika programları da bulunur. Süreci başarıyla tamamlayan kişiler, uçan aşçı olarak görev alma şansı elde eder.

ucan asci nedir nasil ucan asci olunur 1 768x512 1

Uçan aşçılık eğitimi alan kişiler, süreci askeri eğitime benzetir. Çünkü uçan aşçılık, yoğun bir ciddiyet gerektiren meslek grubudur. Hem kadınların hem erkeklerin taşıması gereken sorumluluklar vardır. Giyim – kuşam, temizlik ve hijyen bunlar arasında en basitleridir.

Eğitim süreci teorik ve pratik olmak üzere ikiye ayrılır. Teorik eğitim sürecinde iş sağlığı ve güvenliği, hijyen başta olmak üzere çeşitli konularda dersler verilir. Ardından pratik eğitim verilir. Belirli şehirlerde gerçekleşen uygulamalı eğitimde yemek ve tatlı tarifleri aktarılır. Eğitimin önemli aşamaları arasında sunum yer alır. Yemeklerin hazırlanmasından konuklara ikram edilmesine kadar her detay üzerine titiz bir süreç, adayları bekler.

Uçan Aşçı Nedir? Görevleri Nelerdir?

ucan asci nedir nasil ucan asci olunur 4 270x405 1

Uçan aşçıların görevleri değişiklik gösterir. Genellikle çalışılan firmaya göre belirli görevler ortaya konur. Her şeyden önce bu meslekte çalışan kişilerin, firmaya uygun hareket etmesi gerekir. Uçan aşçıların hazırladıkları menüler, firmanın kalitesini ortaya koyar. Bu nedenle yiyecek, içecek ve tatlıların firmanın kalite prensiplerine uygun olması önemli detaylar arasında yer alır.

  • Çalıştığı firmaya uygun şekilde menü oluşturmak ya da kendisine tanınan menüdeki yiyecekleri hazırlamak
  • Yiyecekleri, yolcuların istediği şekilde ikram etmek
  • Isıtılması gereken yiyecekleri fırında ideal sıcaklığa getirmek
  • Yiyeceklerin göze hitap etmesi için doğru şekilde sunumunu yapmak
  • Yolcularla iletişimde kalarak, hazırladığı menü hakkında bilgilendirmelerde bulunmak
  • İkram konseptini geliştirmek
  • Lezzetli yiyecekler ve tatlılar hazırlamak
  • Uzun süreli yolculuklarda, konukların sıkılmaması için zengin bir menü çıkarmak.

Uçan aşçılar, havayolu şirketlerinin yanı sıra farklı firmalarda da çalışabilir. Çalışılan firmalar, kendisinden sadece zengin bir menü ve özenli hazırlanan sunum ortaya çıkarmasını isteyebilir.

Uçan Aşçı Nedir? Konusu Hakkında Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu