Maksat Yazmak

Türkler ve Emperyalizm

instagram takipçi hilesi

Emperyalizm karşısında ilk duran Selçuklu devletinin başı olan Alparslan’dır.Tabi ki bu serüven, Orhangazi ye kadar, yani 1326 yılına kadar,sosyalizm içerikli bir yönetimi benimseyen Türkler bu tarihten itibaren emperyalizm modelinde dönmüşlerdir.

turkler emperyalizm

 

Çünkü 1326 yılından sonra hızla kendi toprakları dışında kalan ülkeleri fetihler düzenleyip o ülkeleri sömürgeleri altına almışlardır. Ta ki 1914 de kadar bütün emperyalizm modelini benimseyen ülkeler gibi Osmanlı imparatorluğu da tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır.

Önce emperyalizm modelini anlatalım kısaca emperyalizm bir devletin kendi toprakları dışında o toprakların üzerinde yaşayan halkların rızası olmadan, egemenlik kurma ve sömürme politikasıdır.Bunu daha bir çok farklı alanlarda da yaymak mümkün.

Örneğin; zengin iş adamlarının emekçi sınıfları sömürmesi de bir emperyalizmdir. T.C devleti de uzun zamandır emperyalizm modelini benimseyen ülkeler arasında yer almaktadır.Ama şu da bir gerçek ki tamamına yakını Müslüman olan Türklerin emperyalizm modelini benimsemesi çok yanlıştır. Çünkü Müslümanların kitabı, kur-an sosyalizm içerikli vede emperyalizm tam karşısındadır. Osmanlı imparatorluğu gibi emperyalizm modelini benimseyen roma imparatorluğu Britanya imparatorluğu gibi bir çok imparatorluklar emperyalizm modelini benimsedikleri için yıkılmıştır.

980903. AJIEP, SUDAN. Captin to come. For Sudan famine story by Don Melvin. RICH ADDICKS/STAFF
980903. AJIEP, SUDAN. Captin to come. For Sudan famine story by Don Melvin. RICH ADDICKS/STAFF

 

Birinci dünya savaşı sırasında emperyalizmi ön plana çıkaran Almanya da emperyalizm modelini ayakta tutamamıştır. En acı tarafı ise emperyalizm modelinin, insanlıktan neleri götürdüğüdür. Asıl önemli olan emperyalizm dünya da çıkan savaşların tek sebebidir…Birinci dünya savaşında 15 milyon insan ölmüş,20 milyon insan da yararlı ve sakat kalmıştır. İkinci dünya savaşında 35 milyon insan ölmüş ve 20 milyonu aşkın insan da yararlı olarak sakat olarak yaşamak zorunda kalmıştır.

hirosima

Bu iki savaşta 20 milyon çocuk düşük ve erken doğum nedeniyle ölmüştür. Tabi ki bu mücadele burada bitmez! Hiroşima‘ da 200 bin sivil Nagazaki de 80 bin sivil ölmesi ve yıllarca bu bölgede bulunan insanların sakat doğum yapmasının da tek sebebi emperyalizm modelidir.

Buraya kadar kaybedilen insanları anlattım işin birde ekonomi tarafı var ki çok korkunç boyutlara ulaşmıştır. 1914 -1945 yılına kadar olan savaşlarda harcanan para 6 tirilyon dolardır .1945 yılından 2000’li yıllara kadar ,dünyanın silahlanma ya harcadığı parada 8 tirilyon dolardır.Bu paranın harcanmasının tek bir sebebi vardır oda emperyalizm modelini ayakta tutmak içindir . Emperyalizm modelini ayakta tutmak için harcanan 14 tirilyon dolardır.

Dünya verilerine göre dünya nüfusunun 50 yıllık beslenme gideri 4 tirilyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.Yani emperyalizmi ayakta tutmak için harcanan 14 tirilyon dolar dünya nüfusunun 200 yıllık beslenme giderini karşılayacak korkunç bir paradır. Emperyalizm modelini ayakta tutmak için bu savaşlar yapılmamış olsaydı;dünyada 200 yıl boyunca ne aç kalan bir çocuk nede aç kalan bir insan olurdu.

eylem-ve-polis

Sizlere anlatmak istediğim, emperyalizm modelini benimseyen liderleri ,dünya siyaset sayfasından silmenizdir.Eğer emperyalizm modelini benimseyen liderleri seçmeye devam ederseniz ne aç kalan çocuklar için ne de ölen kardeşiniz;  ölen babanız ya da ölen kocanızın için göz yaşı dökmeye hakkınız yoktur. Bilesiniz ki dünyadaki açlığı ve savaşları bitirebilecek tek sistem sosyalizmdir. Bu gün biraz uzun oldu yazım bundan dolayı özür dilerim…

sehit-cenazeleri

Umarım okurken sizleri sıkmamışımdır.  Esen kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu